"Krátce před půl sedmou hodinou ranní přijalo krajské operační a informační středisko hlášení o dopravní nehodě cisterny na dálnici D11. Vozidlo se převrátilo mimo komunikaci na 67. kilometru ve směru do Hradce Králové v katastru obce Klamoš. Na místo vyjela i speciální technika - chemický kontejner s technickými prostředky pro čerpání a likvidaci nebezpečných látek a technický kontejner s nádržemi na PHM," informovala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.  

Třiačtyřicetiletý řidič cisterny vyvázl z nehody bez zranění. Pravděpodobnou příčinu nehody je jeho nevěnování se jízdě. Policisté u řidiče dechovou zkouškou vyloučili požití alkoholu před jízdou. Předběžnou škodu na vozidle a návěsu odhadli na 2 miliony a na příkopu a čtvrt milionu na travnatém břehu.

Havarovaná cisterna převážela přes 24 tisíc litrů nafty a 14,5 tisíce litrů benzínu, podle oznámení docházelo k menšímu úniku nafty. Hasiči na místě zjistili, že došlo při nehodě k narušení jedné sekce soupravy, kde bylo asi 7 tisíc litrů nafty.

"Jednalo se o drobný únik, jednotky jímaly kapalinu a zajistily místo události. Řidič vozidla vyvázl bez zranění. Na vyproštění cisterny byla povolána specializovaná firma, ještě předtím bylo ale nutné přečerpat veškerý obsah havarované soupravy do náhradních cisteren. Po 15. hodině byly zahájeny práce na převrácení cisterny zpět na kola a vyproštění na komunikaci. Následně byla souprava naložena na odtah," dodala mluvčí.

Po dobu vyprošťovacích prací byla dálnice uzavřena, po 17. hodině byl provoz obnoven. "Kvůli přečerpání kapalin a vyproštění havarované cisterny byla dálnice v 15 hodin zcela uzavřena. "Doprava je odkláněna na 62. km dálnice přes Chlumec nad Cidlinou. Na dálnici se opět řidiči mohou napojit u Nového Města na 68. km," hlásila v 15 hodin policie.

Hasiči předali místo zásahu zástupcům orgánů ochrany životního prostředí, kteří na místě dohlíželi na odklízení kontaminované zeminy. "Jednotky opouštěly místo zásahu a vracely se na základny po dlouhých 11 hodinách. Kromě jednotek na místě události byli v pohotovosti i dobrovolní hasiči z Nového Bydžova, kteří drželi zálohu na zbrojnici pro případ jiné mimořádné události," uvedla mluvčí hasičů.

Většinu dne se čekalo na cisternu, do které bude nafta a benzín přečerpáván. Do 15 hodin se proto jezdilo levým jízdním pruhem, než se dálnice na dvě hodiny zcela uzavřela.