„Vakcína proti chřipce opravdu není k mání. Na očkování je sice nejvyšší čas, objednat se ale nikde nedá,“ řekla například lékařka a členka České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová.

Podobně reagoval i pražský praktický lékař Jan Jelínek. „My sice očkujeme, ale to jenom proto, že jsme se předzásobili už na jaře. I tak jsme ale dostali sotva poloviční dávku objednaných vakcín, takže s tím dlouho nevydržíme. Příští týden s očkováním zřejmě skončíme,“ popsal zoufalou situaci Jan Jelínek.

Trn z paty pacientům nevytrhnou ani pracovníci apatyk. Podle mluvčí České lékárnické komory Michaely Bažantové jsou totiž očkovací látky beznadějně rozebrané i tam. U distributorů k dispozici nejsou, a kdy dorazí další, podle ní nikdo netuší.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly přitom měly být vakcíny už dávno na trhu. „Postupně má dorazit až 700 tisíc vakcín,“ řekl. První chřipkové viry podle něj začínají útočit už v říjnu.

Chřipka jako zabiják

STÁT JEDNÁ S VÝROBCI

Státní ústav pro kontrolu léčiv přiznává, že dostupnost vakcín mohl zkomplikovat jeden z výrobců, který prodej na konci srpna ukončil. Další dvě firmy by ale měly podle mluvčí Barbory Peterové své dodávky naopak navýšit. „Ústav intenzivně jedná s dodavateli vakcín, kteří přislíbili dodávky ve stejném objemu jako minulý rok. V případě, že bude zájem o očkování proti chřipce vyšší, bude se dovážet vakcína cizojazyčných šarží,“ sdělila Peterová.

Chřipka je virové onemocnění, kvůli kterému každoročně zemřou až dva tisíce Čechů. Nejohroženější skupinou jsou podle zdravotníků senioři a chronicky nemocní. Těm proto očkování hradí i pojišťovny.