V Pardubickém kraji byla situace ještě minulý týden klidná, od té doby se však výskyt akutních respiračních chorob a chřipky zvýšil v některých oblastech až o dvacet procent.  Podle včerejších údajů Krajské hygienické stanice Pardubice jimi trpí asi 1300 lidí na sto tisíc obyvatel, v některých oblastech je však situace horší: na Chrudimsku a Orlickoústecku lékaři zaznamenali přibližně 1500 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle odborníků zatím ještě nejde o epidemii, protože počet lidí nepřesáhl 1700 případů.  U tří pacientů bylo onemocnění závažné.

„Očekáváme, že počet nemocných bude narůstat a epidemického prahu dosáhne během jednoho nebo  dvou týdnů," řekla Deníku vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Pardubicích Olga Hégrová.  Podle hygieniků akutní respirační choroby a chřipka  nejvíce trápí děti do pěti let. Tato skupina někde tvoří  až třetinu nemocných. „Nejvíce malých dětí je nemocných na Chrudimsku a v Pardubicích," upřesnila Olga Hégrová.

Nepřecházet!
Chřipka se od běžného nachlazení liší rychlým nástupem, vysokou horečkou, bolestí svalů, kloubů a hlavy. Na rozdíl od běžného nachlazení může chřipka trvat i několik týdnů, zejména pokud se člověk snaží ji přechodit. Tím podle lékařů ale může riskovat život – organismus se vyčerpá, hrozí zápal plic či zánět srdečního svalu. Nejvíc ohroženi komplikacemi jsou lidé s nemocemi srdce a cév a diabetici. Odborníci už dlouho lidem doporučují očkování – toho však v Česku využívá jen pět až sedm procent lidí.

V kraji se vyskytují typy virů, proti nimž se v letošní sezoně lidé mohli nechat očkovat. „Očkování nemůže onemocnění chřipkou zcela vyloučit, ale choroba pak mívá mírnější průběh," upozornila Olga Hégrová.

V Královéhradeckém kraji je situace podobná – hygienici do včerejšího dne evidovali 1305 nemocných na sto tisíc obyvatel. Oproti minulému týdnu jde asi o osmiprocentní nárůst. Také zde zaznamenali vážné případy. „Přesto, že je epidemiologická situace týkající se výskytu akutních respiračních onemocnění a chřipky vcelku zatím stále ještě klidná, máme tento týden nahlášena dvě onemocnění chřipkou s klinicky těžkým průběhem," uvedli včera hygienici.

Pokud nemocnost i nadále poroste, dá se očekávat, že nemocnice a další zařízení vyhlásí zákaz návštěv. Zatím k tomuto opatření přistoupila Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která omezila návštěvy pacientů na vybraných pracovištích a na všech jednotkách intenzivní péče.