Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro Božanovské hasiče hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)BOHUSLAVICE
Cena jedné SMS jsou 4 koruny
Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz

Obec Bohuslavice leží na jižním okraji náchodského okresu. Má necelou tisícovku obyvatel a velmi aktivní jednotku dobrovolných hasičů. „Ve sboru máme osmdesátku členů a z toho je asi třicítka žen. Máme také mládežnické družstvo, kde je devětačtyřicet dětí. Své nástupce si připravujeme už v mateřské škole a tak v našich řadách jsou už děti zhruba od čtyř let. Naše jednotka je zařazena do kategorie jednotek požární ochrany 3," informoval velitel sboru Jiří Černý.

Místní hasiči pořádají třeba řadu kulturních a sportovních akcí a zajišťují tak v obci bohatý kulturní život. „Pořádáme ples a posvícení, staráme se o dozor při pálení čarodějnic a připravujeme akce pro děti. Svážíme z obce také elektroodpad. Hlavní náplní jsou ale především výjezdy k mimořádným událostem," upřesnil Jiří Černý.

V poslední době trápí místní hasiče zřejmě nějaký žhář. V okolí každou chvíli hoří nějaký stoh.

„Snažíme se to vždy uhasit, ale většinou už to je v takové fázi, že se s tím nic nedá dělat, tak se to nechává dohořet. Nejhorší byl požár uskladněné slámy ve skladu. Tam se s tím nic nedalo dělat, protože se ocelová konstrukce haly žárem celá zřítila. Nebylo to nic pěkného. Bohužel má asi někdo spadeno na zdejší zemědělce," upřesnil velitel.

Činnost spolku mají rozdělenu tak, že ti starší se starají o historickou techniku a mladší, jelikož mají i soutěžní družstvo žen a mužů, se starají o techniku na požární sport. Je to prý jedna z jejich náplní. Muži z výjezdového družstva to mají jako trénink a ženy zase pro zábavu.

Družstvo žen má výborné výsledky v soutěžích a dobře reprezentuje obec. V letošním roce se nám v požárním sportu opravdu daří. Máme za sebou už dvacet soutěží a z toho jsme získali patnáct pohárů. Vždy to bylo první až třetí místo. Letošek je opravdu úspěšný a doufáme, že se nám bude dařit i v příštích letech. Aktivních hasiček je deset. Musíme i trénovat, a tím, že většina má rodiny a někdo ještě studuje, je to složitější. Scházíme se ale jednou týdně odpoledne na sokolské zahradě, kde trénujeme. Nejdříve si musíme připravit veškerou techniku, jako je mašina, hadice a nebo proudnice. Po napuštění kádě s vodou začínáme trénovat útok," upřesnila činnost žen jedna ze členek soutěžního družstva Veronika Fejtková.

Místní dobráci se také chlubí historickou technikou, kterou si pečlivě opečovávají. Největším unikátem, který vlastní, je nejstarší provozuschopná stříkačka v Čechách, který byla vyrobená už v roce 1790. „Poslední renovací si prošla asi před pěti lety, kdy dostala nový kabát do původních barev. Technika je původní a plně funkční. Jediné co se dělalo nové, tak je šasi, pár loukotí na kole a spodní nádrž. Další stříkačka je z roku 1906, která je po renovaci zhruba deset let. Další ještě na renovaci čeká. Jedná se o ruční kyvadlové stříkačky. Na obsluhu jsou potřeba čtyři lidé, ale ti dlouho nevydrží, tak jsou potřeba další na výměnu," řekl o historické technice zástupce starosty sboru Karel Čepelka.

Starostou sboru je už deset let Josef Hemelík. V Bohuslavicích u sboru je od roku 1981, kdy se sem přiženil. U hasičů je však od svých patnácti let.

„Když jsem sem přišel, tak jsme dostali novou cisternu trambus, která byla vyrobená v roce 1979. Jinak tady byla Tatra 805, která slouží dodnes. Posledním přírůstkem byl VW Transporter, který je určený na přepravu osob a materiálu. Kam máme jet k zásahu a s jakou technikou, to nám vždy dávají vědět pomocí SMS z dispečinku z Hradce Králové, kde spouštějí i sirénu. Většina našich výjezdů je do pěti minut. Je to až neuvěřitelné, jak rychle jsme schopni se sejít. Když je poplach v noci, tak se stává, že jedeme i v pyžamu a bosi," upřesnil starosta.

Hasiči v Bohuslavicích se mohou chlubit rozsáhlou zbrojnicí, kde je dostatek parkovacích i skladovacích míst a v patře mají k dispozici také svoji klubovnu, kterou využívají především na schůzování a k dispozici je i dětem z hasičské přípravky, kde se učí teorii.

Velkým přáním hasičů z Bohuslavic nad Metují je, aby mohli postupně obnovit stávající zásahovou techniku, která už je hodně zastaralá a pomalu dosluhuje. Aspoň jedno nové vozidlo by jim prý hodně pomohlo.