Už ve čtvrtek odpoledne se v jednom z trutnovských krámků s dárkovým zbožím objevily lahve whiskey. „Na pulty jsem mohla dát asi deset značek s obsahem nad 20 procent alkoholu, u kterých lze s určitostí přečíst datum výroby, které musí být do konce loňského roku. Třetina lahví, které ještě mám, je označena číselnými kódy. Budu tedy muset počkat, až je někdo rozluští," říká majitelka obchodu Marie Erlebachová.

Co bude dělat se zbylým alkoholem, ještě neví. „Byl vyroben letos, takže asi domluvím s výrobci, zda lahve překolkují nebo vymění. To ještě nikdo neví. Hlavně se alkohol nebude zase hned prodávat, lidi si budou muset zvyknout na to, že je nezávadný," podotýká.

V samoobsluze Coop Tuty na Kryblici zákazníci čekali, jestli se tvrdý alkohol objeví v regálech, ale nedočkali se. „Právě jsme jednali telefonicky s vedením firmy a bylo nám řečeno, že do pondělí ještě s prodejem alkoholu musíme počkat," informoval vedoucí prodejny David Fridrich. „Jinak máme na skladu zhruba sedmdesát půllitrových lahví, vyrobených do konce loňského roku, tedy toho, který se již prodávat může," dodala jeho zástupkyně Iva Urbanová.

Většinou jde o alkohol božkovské provenience, Fernet citrus, Destilát Peprmint, Vaječný likér. Ostatní lahve, hlavně vodky a rumu, vyrobené v letošním roce, jsou zatím v prodejním skladu striktně uskladněny odděleně. „Budeme čekat, až nám k nim vedení firmy dodá potřebné doklady. Do té doby do obchodu nepůjdou," upozornil David Fridrich.

Připít si mohou hosté fernetem

Ve Skol Café na Rýchorském náměstí v Žacléři, které provozuje Ota Hledík, se ve čtvrtek odpoledne krčily pouze dvě lahve prohibičního alkoholu. „Máme tu jen zelenou a Magistra, jsou jediné prokazatelně vyrobené v loňském roce. Ostatní jsou buď z letošního roku nebo na nich datum není vůbec. Jak to bude dál, nevíme. Nemáme zatím tušení jak pokračovat," dozvěděli jsme se.

V trutnovské restauraci Havaj si ale už ve čtvrtek večer budou moci zákazníci dát Ferneta. „Čekám, až mi přivezou tento alkohol, vyrobený v roce 2011. Ale myslím, že toho moc zákazníků nevyužije. Tady je to hlavně pivnice. Nejvýš si tu lidé dají třeba medovinu," informoval nájemce zařízení Zdeněk Bull. „Žádné otevřené lahve s alkoholem nemám, ty už jsou dávno zlikvidované," dodal.

V prodejně ovoce a zeleniny v trutnovské Gorkého ulici se dříve prodával rum a vodka. „Z prodejny jsme stáhli po vyhlášení prohibice asi tři lahve. Jinak bylo vše rozprodáno už předtím, takže žádné problémy s tím nemám. S případným prodejem počkám až na novou dodávku," řekl dnes majitel prodejny Milan Kábrt.

To, že prohibice byla zrušena, mě sice uklidňuje, ale stejně bych si teď panáka nikde nedal. Opít se člověk může i po likéru do dvaceti procent," reagoval na aktuální situaci zákazník Zdeněk Chod.

Kontroly s koncem prohibice nekončí

Kontroly prodeje alkoholu pokračují i po skončení prohibice. „V tuto chvíli analyzujeme situaci a připravujeme další kroky. Předpokládáme, že kontroly budou i nadále pokračovat. Prodejci například během dnešního dne nejsou schopni zajistit dokumenty a podklady, že alkohol je nezávadný. Na dalším postupu se ale musíme domluvit, čekáme také na pokyny z policejního prezidia," řekla tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Ivana Ježková.

Pokračování kontrol potvrdila i Marie Erlebachová. „Měla jsem tu kontrolu ze Zemědělské inspekce. Paní přišla ve čtvrtek dopoledne, kdy jsem alkohol ještě prodávat nemohla. Upozornila mě ale na to, že přijde ještě několikrát. V kontrolách asi jednotlivé instituce budou pokračovat podle toho, jak se bude situace dál vyvíjet," dodala.