Akce se uskuteční jako tradičně poslední květnovou sobotu od 9 hodin a bude opět spojena s dětským dnem. Autorem projektu je handicapovaný sportovec, mistr České republiky v hodu diskem a oštěpem, Jaroslav Petrouš.

Sám Petrouš je po amputaci levé nohy nad kolenem a Sněžku poprvé zdolal necelý rok po ztrátě končetiny. Za tři dosavadní ročníky benefice vynesla bezmála jeden a půl milionu korun a pomohla mnoha rodinám s handicapovanými dětmi. „V rámci nových pravidel se podstatně snižuje počet akcí v chráněné krajinné oblasti. O to více si vážíme, že jsme dostali výjimku a můžeme opět výstup uspořádat," řekl Deníku Jaroslav Petrouš.

„Letos akce vynesla 700 tisíc korun, které jsme rozdělili mezi deset rodin s těžce zdravotně postiženými dětmi. Věřím, že příští rok pomůžeme ještě více dětem," dodal paralympionik a člen atletického oddílu Hvězda TPS Pardubice.

V roce 2015 se benefice zúčastnilo téměř 1500 lidí. Nadační fond KlaPeto je založen na práci dobrovolníků a veškeré finanční prostředky jsou rozděleny potřebným.

„Loňská benefice našemu Péťovi moc pomohla a to nejen finančně, ale především psychicky. Péťa neuměl a ani nechtěl chodit na protéze, to ho naučili na škole chůze v pražských Malvazinkách, ale nakopl ho i příběh Jaroslava. Je to jeho velký vzor a letos, tedy rok od chvíle, kdy začal chodit na protéze, sám zdolal Sněžku. Tato pomoc pro nás moc znamená," svěřila se Vlasta Janušová z Trutnova. V roce 2014 se akce na Sněžku konala pro jejího syna Petra, který přišel o nohu nad kolenem kvůli rakovině.

„Podobně jako Jaroslav šlape krok za krokem na nejvyšší českou horu, tak i naše dcera jde díky jemu za svým cílem. Každý krok na Sněžku někomu pomáhá, moc si toho vážíme," řekl Jan Varga z Chrudimi, tatínek Terezky, která díky benefici byla již podruhé na rehabilitacích v Adeli Medical Center v Piešťanech. Tereza je po nádoru na mozku částečně nepohyblivá a speciální cvičení jí pomáhá zpevnit svaly, klouby a ramena.

„Poslední tváří akce byl malý Vojtíšek Měska, kterému tři dny po narození museli amputovat obě nožičky nad kolenem. I v roce 2016 chceme vybrat dítě po amputaci, které potřebuje pomoc solidárních lidí, ať už na školu chůze s protézou, kompenzační a rehabilitační pomůcky nebo jiné věci, jež si jeho rodina nemůže dovolit. Pomozte nám najít „hrdinku nebo hrdinu", pro které půjdeme společně zdolat nejvyšší horu Česka a překonat bariéry, které tomuto dítěti postavil osud do cesty," vyzývá spoluzakladatelka nadačního fondu Kateřina Klasnová. Své tipy pošlete na e-mail: klapeto@info.eu.

(fr)