Od srpna začne vysílat Česká televize na novém kanálu pro děti. Jedním z „taháků" bude seriál Václava Chaloupka s názvem Medvědi na cestách.

Pro nový kanál

Jak nám autor a velký propagátor přírody prozradil, seriál bude ve stejné metráži jako minulá vyprávění se živými zvířaty, ale nebude to klasický večerníček. Zatímco minulé seriály byly především zábavné, nyní k nim přibyla i naučná část.

Autor spolu s dvěma medvíďaty, Agátou a Martinem, cestuje po České republice a seznamuje je se zajímavými místy. „Zatím máme naplánováno minimálně osmnáct dílů. Vybíral jsem především místa, která mám rád a mám k nim nějaký osobní vztah," vysvětlil Chaloupek. Dva dny tým s medvědy natáčel ve východních Krkonoších, kde si prošli zajímavá místa Krkonošského národního parku. Další dva dny trávili v Podkrkonoší. Tam zavítali především do zoologické zahrady Dvůr Králové, do Kuksu a do Betléma. Dalším cílem ve východních Čechách bylo Babiččino údolí.

S medvědy už Václav Chaloupek natáčel. „Tihle medvědi jsou samozřejmě jiní, společného mají to, že jsou také z Rumunska a datum narození mají 13. ledna," prozradil autor večerníčku Méďové.

Jak přiznal, výběr Dvora Králové byl jednoznačnou volbou hned od začátku přípravy seriálu.

Vágner i Rabas

„Ke Dvoru Králové mám osobitý vztah. Dlouhá léta jsem kamarádil s bývalým ředitelem zoo Josefem Vágnerem. Pojil nás vztah ke zvířatům a láska k Africe. V současné době je v místní zoologické zahradě ředitelem Přemysl Rabas, další můj kamarád. Vážím si jeho práce, a proto jsem chtěl točit právě tady. Nebyl jsem ve zdejší zoo mnoho let. Musím konstatovat, že se hodně změnila, i díky Přemyslu Rabasovi," prozradil známý autor večerníčků.

Překvapilo ho, že si zdejší ošetřovatelé našli v krátké době velice vřelý vztah k medvědům. „Přestože mají každý den možnost se pohybovat mezi exotickými zvířaty, Agátu a Martina si hned oblíbili, zajímali se o ně a chodili se na jednotlivá natáčení dívat," uvedl Václav Chaloupek.

Také medvědi si nové kamarády oblíbili.

Ještě na Moravu

Z východních Čech filmaři zamíří k Labským pískovcům. „Následovat má několik dní, kdy nebudeme točit s medvědy. Další trasa nás zavede na Jižní Moravu, na Pálavu, do Podyjí. Ještě budeme točit na Chebsku," vypočítal Václav Chaloupek.

Václav Chaloupek
Režisér, scenárista, televizní redaktor a publicista, ochránce a milovník přírody.

Po absolvování Pedagogické fakulty nejprve vyučoval výtvarnou výchovu, později působil jako propagační pracovník ČSAD a kulturně výchovný pracovník v Plzeňské zoologické zahradě. V roce 1989 se stal krajským redaktorem Československé televize pro Západočeský kraj, kde natáčel zpravodajské reportáže.

V roce 1997 natočil svůj první televizní seriál Tuláček. Většina jeho televizních prací byla vydána i v knižní podobě. Zatím natočil 10 večerníčků a 2 přírodovědné seriály.