VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesty s Ivanem Pírkem: Beskydy, Javorníky a Vsetínské vrchy

Východní BeskydyJavorníky a Vsetínské vrchy11. - 13. září 2014

5.10.2014
SDÍLEJ:

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.Foto: Ivan Pírko

Motto pro některé z nás:
„Když je Ti někdy smutno, pojď s přáteli do přírody,
za chvilku Tě radost pohladí".
„Když budeš bojovat, můžeš vyhrát.
Když nebojuješ, už jsi prohrál (a)".

Javorníky, hřebeny plné rozbřesků, mne letos očarovaly. Zásluhu na tom má také Tomáš L., který zde má malou, ale útulnou chaloupku, kterou nazývá „bivak" a vedle ní ještě saunu s malým jezírkem. Všude v okolí daleko nic, jen překrásné louky ve svahu. Trochu obtížně dosažitelné je toto romantické místo, kterých je ale stále méně. Javornickým hřbetem prochází pomezí České republiky a Slovenska. Právě na Slovensku pohoří kulminuje vrcholem Velkého Javorníku (1072). Na české straně je nejvyšší hraniční Malý Javorník (1019). Nejbližším horským sousedem Javorníků jsou Bílé Karpaty, kde jsem byl s přáteli letos 25. - 27. Února. Významnějším vodním dílem pohoří je údolní nádrž Stanovnice nad městečkem Karolínka, kde jsem byl na kole s Tomášem začátkem června. Oblasti nejsou příliš navštěvované, ale o to více mne lákají. Pro mne je to romantika hor s výhledy, idylickými dolinami a rozsáhlými lesy. Valašský a kopaničářský charakter oblasti vytváří zvláštní kouzlo. Pohoří patří do oblasti Beskyd.

Účastníci: Tomáš, Mirka, Marcela, Radka, Miloš, Ivan

11.9. čtvrtek – vlakem jsem odjel s Marcelou a Radkou v 6.33 hodin z Jičína přes Hradec Králové a Pardubice, kde jsme si dokoupili v mezinárodní pokladně jízdenku po Slovensku, tj. Čadca,hranice – Čadca. V Ostravě k nám přistoupil kamarád Miloš z Opavy. Odtud jsme pokračovali společně autobusem do Turzovky. Po 14. hodině jsme začali hledat modrou turistickou značku a přiblížili se k římskokatolickému kostelu Zjevení Matky Boží, kde je místo mystického propojení nebe a země. Odtud jsme se vrátili zpět a začali stoupat po loukách a později převážně lesem po hlinité a kamenité cestě do hor.

Turzovka (475) – Dlhá nad Kysucou (520) 4 km – Kamenité (834) 8 km – Semeteš 16 km – chata Kysuca 17 km

Teplota byla kolem 15 st. C a drobně mrholilo, ale zima nikomu nebyla, spíše naopak. Vystoupali jsme asi 200 výškových metrů nad obec Dlhá nad Kysucou, abychom skoro stejně sestoupili strmou lesní zkratkou na silnici, kde jsme vyhledali žlutou turistickou značku. Přesto, že zde začalo pršet, nešli jsme kratší cestou po silnici, ale stále více a více stoupali lesem po blátivé cestě, občas i kalužemi až k malé dřevěné rozhledně Kamenité, kde jsme se krátce pod přístřeškem zastavili. Nemělo význam vystoupat na rozhlednu, když byla velká mlha. Bylo skoro neuvěřitelné, že jen za několik málo minut přicházeli po hřebenovce po červené značce k rozhledně naši přátelé z Valašského Meziříčí, Mirka a Tomáš, kteří přijeli do Turzovky už dopoledne autem a vydali se nahoru delší cestou přes Jakubovský vrch, kde překvapivě bloudili.

Odtud už po červené značce jsme za husté mlhy a deště „jako vodníci" pokračovali členitým terénem do osady Semeteš, kde právě zavírali hospodu „U Cipára". Paní vedoucí jsme se dotazovali na naši chatu, která byla však ještě asi 20 minut chůze odtud v lese a asi obtížně bychom ji hledali. Po telefonické domluvě pro nás přišla ochotná správcová z chaty Kysuca a my zatím mohli doplňovat tekutiny, které jsme ztratily náročným výstupem. Zde se nám podařilo získat kontakt na zdejší obchod a hospodu s turistickou chatou a ubytováním na zimní přechod v únoru 2015, neboť chata Kysuca je v zimě nedostupná. To jsme pochopili, když jsme na chatu po prudkém stoupání došli. Nám však vyhovovala, neboť jsme ji měli k dispozici celou sami; tři pokoje, sociální zařízení, zařízená kuchyňka a místnost s krbovými kamny, v kterých jsme zatopili stejně jako v kamnech v kuchyni a mohli tak usušit všechno mokré. Se zvyšující se teplotou stoupala i dobrá nálada a zábava a tak jsme šli spát až po půlnoci.

12.9. pátek - Semeteš (685) – rozhledna Luby (914) – Velké Rovné 7 km – Melocik (800) 8 km – Čerenka (948) 11 km - sedlo pod Hričovcom (960) 17 km – Butorky (982) 19.5 km – Kasárna (950) 20 km

Chráněnou krajinou Kysuca jsme pokračovali po červené značce hřebenovkou po Národním chodníku Drotárov k vysoké dřevěné rozhledně, na kterou jsme dokonce vystoupali. Pokračovali jsme po neznačené stezce díky Milošovi, orientačnímu běžci a napojili se opět na červeně značenou cestu před osadou Velké Rovné. Zde na tabuli popisují unikátní řemeslo, kde drátenici vyráběli jak užitkové, tak i ozdobné předměty, dokonce i z postříbřeného drátu. Fotil jsem i malou kapličku bývalé osady a cestu jsme přerušili v restauraci s terasou Melocik, kde jsme si všichni dali malou svačinku, většinou polévku a doplnili tekutiny; někteří si ještě ve stánku nakoupili čerstvé ovčí sýry. Již pohodlnější cestou lesem jsme pokračovali kolem vrchu Čerenka nad osadou Gregušovci, za níž jsme se napojili na modrou značku a členitým terénem kolem vrchu Čemerka (1052), kde by dokonce i výhled Na Lysou horu (1323).

Vrátili jsme se opět na červenou značku v sedle pod Hričovcom. Zde už začalo pršet a tak jsme uvítali dřevěný přístřešek pro menší občerstvení. Pohodlná už byla zbývají část cesty po zelených loukách přes rozcestí Butorky do osady Kasárna, což je stále na slovenském území. V restauracích a chatách lze proto platit jak €, tak i Kč. Velmi příjemné bylo naše přivítání v horském hotelu Fran vedoucím číšníkem, kterého Tomáš dobře zná a má přezdívku „Šedý vlk". Ihned jsme se ubytovali, popili pivo a spěchali se ohřát do velké sauny; někteří ještě využili bazén s chladnější vodou, jen 23 st. C. Vše je v ceně ubytování s polopenzí, kterou jsme si předem zajistili a budeme tu i při zimním přechodu 2015.

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.Večer jsem dostal zprávu od Jirky M. z Carga, že má pro ne kamion do Portugalska, kterým bych mohl cestovat na plánovanou poutní cestu do Santiaga. Trochu mne to zaskočilo, neboť jsem předpokládal odjezd do Španělska nejdříve v pondělí večer, po návratu z této společné akce plánované na 4 dny, tzn. návrat až v neděli večer do Jičína. Po zralé úvaze jsem se rozhodl vrátit se domů o den dříve, abych stihl být v neděli večer už v Praze a ve 22 hodin ze Zličína mohl začít svou osmou poutní cestu do Santiaga de Compostela, kam chci přinést fotografii mého souseda Karla S., který nedávno zemřel. Neděle bude také trochu symbolická tím, že zde poprvé v historii končí třetí třítýdenní Grand Tour sezóny, tj. španělská Vuelta (předtím Giro d´Italia a Tour de France).

Vzpomněl jsem si na spisovatele Paola Coeho, který píše o starodávné pouti do Santiaga. Ve své knize Mágův deník popisuje trmácení náboženských poutníků, ale také o cvičení rychlosti, pokory a krutosti – a o dobrém boji, který většina poutníků zažije. Také já se těším moc na tuto cestu, na které se stále učím a která mne obohacuje. Bohužel nepůjdu pěšky, což mívám raději, ale pojedu na kole, neboť to bude vzhledem ke zborcené klenbě nohy asi lepší.

Při společné večeři jsem předal vedení pro další dva dny zkušenému Milošovi, který dostal ještě rady od Tomáše, jak se dostat z horského hotelu Portáš na jeho chatičku. Trochu mne mrzelo, že nebudu moci být s tak skvělou partou i nadále. Na všech jsem dva dny obdivoval nejenom jejich kondici, ale stálou pozitivní náladu a těšení se ze všeho kolem, i když počasí nebylo ideální, ale spíše naopak. Navíc společné večery byly zábavné, příjemné, milé. Stejně tak večer na pokoji hotelu Fran, kde jsme měli možnost chutnat skvělé bílé víno Tramín, pozdní sběr, ze sklepa pana Michlovského z Rakvice a za přijatelnou cenu 4.20 €. Spát se šlo až před půlnoci, i když se některým klížily oči už dříve. Přátelé, moc vám děkuji za oba dny a budu na vás po Španělsku vzpomínat.

13.9. sobota - Po pravidelném druhém „čištění zubů" jsme společně bohatě posnídali v hotelové restauraci a v 8.45 hodin se rozloučili závěrečným focením za asistence sympatického a vstřícného vrchního s přáním se nejpozději v únoru opět setkat. Zatím co ostatní dle plánu vystupovali po sjezdovce na hřebenovou trasu, aby neminuli Velký Javorník (1072), já sestupoval po silnici s modrou turistickou značkou za drobného mrholení do Velkých Karlovic na autobus. Měl jsem štěstí, když mi zastavil autem pán z Vizovic, vracející se ze setkání po padesáti letech po vojně a zavezl mne až na vlakové nádraží ve Vsetíně.

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.

Zde jsem si koupil občerstvení na cestu domů. Mezinárodní expres Žilina – Praha mne zavezl do Pardubic, odkud jsem pokračoval do Hradce Králové, kde jsem místo delšího čekání na vlak využil právě odjíždějící dálkový autobus Luhačovice – Liberec a v 15.35 hodin už vystoupil v Jičíně (navíc mne uznal kartu Iredo, kde platím jen poloviční jízdné). Po příchodu domů nás navštívil kamarád Mirek, od kterého dostávám čerstvou informaci od manželky, že třetí den v Javorníkách byl dokonce slunečný a Tomáš už roztápí svou saunu u chaloupky. Věřím, že zvládnou v pohodě také túru v neděli ze Soláně do Rožnova, kterou jsem šel letos s Tomášem 9. dubna a vše je popsáno v deníčku Moravskoslezské Beskydy – Javorníky.

Dopsal jsem tuto krátkou informaci pro některé z vás v neděli ráno 14. 9. a poprosil Mirka o vložení několika málo fotek, i když počasí na focení nebylo nejlepší. Pokud se tak stane, dostanete malý deníček ještě před mým večerním odjezdem do Prahy a odtud do Španělska. Těším se na setkání s přáteli hor po návratu, snad 3. 10. v 17 hodin u nás doma.
I v a n Pírko

Autor: Redakce

5.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 14 060 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu PRACOVNÍK/-CE PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14060 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE PŘÍJMU ZBOŽÍ - pracoviště Jičín., V případě zájmu se dostavte během otevírací doby k pultu informací prodejny. Můžete psát i na e-mail: 11028paf@cz.tesco-europe.com, bližší informace PO-PÁ od 8.00-14.00 hod na tel.: 725 885 727 pí Petříková., Popis pozice: , - zajišťovat, aby dodané zásoby od přímých dodavatelů byly na základě dokumentace přesně zkontrolovány, - při příjmu zboží z distribučního centra dodržovat pravidla příjmu zboží, - fyzicky přijímat zboží nebo vracet zboží dodavateli, - evidovat přijaté zboží a zboží určeného k vrácení, - kontrolovat záruční lhůty na zboží, - vykonávat činnosti související s inventarizací zboží a přestavbami obchodní jednotky, Požadujeme:, - jste odolný/á, samostatný/á?, - umíte si zorganizovat svůj čas a úkoly?, - rád/a spolupracujete s ostatními a dokážete vyjít kolegům vstříc? , - Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme , - Pozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem - podporujeme kariérní růst a váš rozvoj , - Při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra , - získáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících), - Využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, - Můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti, - Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Tesco stores čr a. s., jičín, Hradecká, č.p. 1104, 506 01 Jičín 1. Informace: Petra Petříková, +420 725 885 727.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 500 Kč

Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 32500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE, , Poždadujeme, - Vzdělání odpovídající pozici sociálního pracovníka dle Zákona o sociálních službách(zákon , č. 108/2006 Sb.) , - Praxe v oblasti sociálních služeb - vítaná- Odolnost proti psychické zátěži, - Samostatnost v rozhodování, - trestní bezúhodnost, - Aktivní přístup, - Uživatelská znalost práce na PC, - Řidičský průkaz sk. B vítán, - Komunikační schopnost, týmová spolupráce, - Schopnost komunikace se seniory s ohledem na věk a jejich individualitu, - Profesionální odpovědnost s upřednostňováním zájmu klientů, - Schopnost zavádět nové metody do práce, , Nabízíme, - Zázemí stabilní společnosti, - Příjemné pracovní prostředí, - Dobré platové podmínky 22 500,-Kč až 32 500,-Kč, - 5 týdnů dovolené, - Zdravotní volno - 3 dny, - Stravování za dotovanou stravu ( 18,- Kč oběd), - Příspěvek na penzijní připojištění (1000,- Kč / měsíčně), - Odměny, - Poukázka do lékárny v hodnotě 1000,-Kč pololetně, , V případě zájmu zasílejte profesní životopis a motivační dopis písemně na adresu:, ÚSSM Nová Paka, Svatojánská 494, Nová Paka, nebo, e-mailem: simek@ussnovapaka.cz, Kontaktní osoba:, ředitel Ing. Šimek Vladimír - 605 980 631, 493 771 215. Pracoviště: Ústav sociálních služeb města nové paky, Svatojánská, č.p. 494, 509 01 Nová Paka. Informace: Vladimír Šimek, +420 605 980 631nebo493 771 215.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Operátor/-ka výroby – Optoelektronika (Molding). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor/-ka výroby – Optoelektronika (Molding), Náplň práce:, • provádění manuálních prací u vstřikolisů (doplňování materiálu, kontrola výrobků…) , • balení zakázek, zadávání dat do výrobního systému, • práce není fyzicky náročná, , , Požadavky:, • vzdělání: vyučen nebo maturita, • spolehlivost, pečlivost, zručnost a dobrý zrak, • časová flexibilita - možnost pracovat ve 2směnném provozu (ne práce v noci), občasná práce přesčas, , Nabízíme:, • pracovní smlouvu na dobu neurčitou, • nástup možný ihned nebo dle dohody, • smluvní mzdu od 18000 Kč dle zkušeností a kvalifikace, • práci s moderními technologiemi, v čistém a příjemném prostředí, • systém benefitů a odměn (100 Kč stravenky, 1500 Kč měsíčně při 100% docházce, nadstandardní ohodnocení práce přesčas, příplatky za práci v odpolední směně, firemní kurzy AJ a NJ, zaměstnanecké telefonní tarify, odměny za doporučení nového zaměstnance, za zlepšovací návrhy a další), Vhodné i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, V případě zájmu volejte na tel.: 725 554 387, 725 554 392 p. Hackl nebo se dostavte osobně do "Restaurace U Kameníka s.r.o.", Požadujeme: spolehlivost, dochvilnost, slušné vystupování, zkušenost v oboru výhodou ne podmínkou., Nabízíme: stravu zdarma, možnost ubytování., Pracovní doba: krátky - dlouhý týden.. Pracoviště: Restaurace u kameníka s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 106, 507 52 Ostroměř. Informace: Ladislav Hackl, +420 725 554 387,725 554 392.


Ilustrační foto.

Pod Zebínem zarachotí vojenská technika

Neoprávněná manipulace s tachografem.
4

Řidič náklaďáku obelhával tachograf

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Svědkyně: Můj otec není člověk

Hradec Králové - „Dcera plakala, ale nechtěla mi nic říct. Prý aby se mi něco nestalo,“ vypověděla v úterý u krajského soudu dcera muže, který podle obžaloby ubližoval nezletilým děvčatům.

Kdo vypustil šelmy? Policie má dvě verze

Hradecko - Nedbalost či naschvál? Policie šetří, kdo pustil ven lva a tygry.

Osobnosti můžete nominovat v srpnu

Jičín - Do konce srpna můžete nominovat osobnosti na Cenu města Jičína, kterou město předává každý rok v prosinci. Jde o nejprestižnější ocenění určené pro osobnosti, na které Jičín a jeho obyvatelé mohou být hrdí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT