VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesty s Ivanem Pírkem: Beskydy, Javorníky a Vsetínské vrchy

Východní BeskydyJavorníky a Vsetínské vrchy11. - 13. září 2014

5.10.2014
SDÍLEJ:

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.Foto: Ivan Pírko

Motto pro některé z nás:
„Když je Ti někdy smutno, pojď s přáteli do přírody,
za chvilku Tě radost pohladí".
„Když budeš bojovat, můžeš vyhrát.
Když nebojuješ, už jsi prohrál (a)".

Javorníky, hřebeny plné rozbřesků, mne letos očarovaly. Zásluhu na tom má také Tomáš L., který zde má malou, ale útulnou chaloupku, kterou nazývá „bivak" a vedle ní ještě saunu s malým jezírkem. Všude v okolí daleko nic, jen překrásné louky ve svahu. Trochu obtížně dosažitelné je toto romantické místo, kterých je ale stále méně. Javornickým hřbetem prochází pomezí České republiky a Slovenska. Právě na Slovensku pohoří kulminuje vrcholem Velkého Javorníku (1072). Na české straně je nejvyšší hraniční Malý Javorník (1019). Nejbližším horským sousedem Javorníků jsou Bílé Karpaty, kde jsem byl s přáteli letos 25. - 27. Února. Významnějším vodním dílem pohoří je údolní nádrž Stanovnice nad městečkem Karolínka, kde jsem byl na kole s Tomášem začátkem června. Oblasti nejsou příliš navštěvované, ale o to více mne lákají. Pro mne je to romantika hor s výhledy, idylickými dolinami a rozsáhlými lesy. Valašský a kopaničářský charakter oblasti vytváří zvláštní kouzlo. Pohoří patří do oblasti Beskyd.

Účastníci: Tomáš, Mirka, Marcela, Radka, Miloš, Ivan

11.9. čtvrtek – vlakem jsem odjel s Marcelou a Radkou v 6.33 hodin z Jičína přes Hradec Králové a Pardubice, kde jsme si dokoupili v mezinárodní pokladně jízdenku po Slovensku, tj. Čadca,hranice – Čadca. V Ostravě k nám přistoupil kamarád Miloš z Opavy. Odtud jsme pokračovali společně autobusem do Turzovky. Po 14. hodině jsme začali hledat modrou turistickou značku a přiblížili se k římskokatolickému kostelu Zjevení Matky Boží, kde je místo mystického propojení nebe a země. Odtud jsme se vrátili zpět a začali stoupat po loukách a později převážně lesem po hlinité a kamenité cestě do hor.

Turzovka (475) – Dlhá nad Kysucou (520) 4 km – Kamenité (834) 8 km – Semeteš 16 km – chata Kysuca 17 km

Teplota byla kolem 15 st. C a drobně mrholilo, ale zima nikomu nebyla, spíše naopak. Vystoupali jsme asi 200 výškových metrů nad obec Dlhá nad Kysucou, abychom skoro stejně sestoupili strmou lesní zkratkou na silnici, kde jsme vyhledali žlutou turistickou značku. Přesto, že zde začalo pršet, nešli jsme kratší cestou po silnici, ale stále více a více stoupali lesem po blátivé cestě, občas i kalužemi až k malé dřevěné rozhledně Kamenité, kde jsme se krátce pod přístřeškem zastavili. Nemělo význam vystoupat na rozhlednu, když byla velká mlha. Bylo skoro neuvěřitelné, že jen za několik málo minut přicházeli po hřebenovce po červené značce k rozhledně naši přátelé z Valašského Meziříčí, Mirka a Tomáš, kteří přijeli do Turzovky už dopoledne autem a vydali se nahoru delší cestou přes Jakubovský vrch, kde překvapivě bloudili.

Odtud už po červené značce jsme za husté mlhy a deště „jako vodníci" pokračovali členitým terénem do osady Semeteš, kde právě zavírali hospodu „U Cipára". Paní vedoucí jsme se dotazovali na naši chatu, která byla však ještě asi 20 minut chůze odtud v lese a asi obtížně bychom ji hledali. Po telefonické domluvě pro nás přišla ochotná správcová z chaty Kysuca a my zatím mohli doplňovat tekutiny, které jsme ztratily náročným výstupem. Zde se nám podařilo získat kontakt na zdejší obchod a hospodu s turistickou chatou a ubytováním na zimní přechod v únoru 2015, neboť chata Kysuca je v zimě nedostupná. To jsme pochopili, když jsme na chatu po prudkém stoupání došli. Nám však vyhovovala, neboť jsme ji měli k dispozici celou sami; tři pokoje, sociální zařízení, zařízená kuchyňka a místnost s krbovými kamny, v kterých jsme zatopili stejně jako v kamnech v kuchyni a mohli tak usušit všechno mokré. Se zvyšující se teplotou stoupala i dobrá nálada a zábava a tak jsme šli spát až po půlnoci.

12.9. pátek - Semeteš (685) – rozhledna Luby (914) – Velké Rovné 7 km – Melocik (800) 8 km – Čerenka (948) 11 km - sedlo pod Hričovcom (960) 17 km – Butorky (982) 19.5 km – Kasárna (950) 20 km

Chráněnou krajinou Kysuca jsme pokračovali po červené značce hřebenovkou po Národním chodníku Drotárov k vysoké dřevěné rozhledně, na kterou jsme dokonce vystoupali. Pokračovali jsme po neznačené stezce díky Milošovi, orientačnímu běžci a napojili se opět na červeně značenou cestu před osadou Velké Rovné. Zde na tabuli popisují unikátní řemeslo, kde drátenici vyráběli jak užitkové, tak i ozdobné předměty, dokonce i z postříbřeného drátu. Fotil jsem i malou kapličku bývalé osady a cestu jsme přerušili v restauraci s terasou Melocik, kde jsme si všichni dali malou svačinku, většinou polévku a doplnili tekutiny; někteří si ještě ve stánku nakoupili čerstvé ovčí sýry. Již pohodlnější cestou lesem jsme pokračovali kolem vrchu Čerenka nad osadou Gregušovci, za níž jsme se napojili na modrou značku a členitým terénem kolem vrchu Čemerka (1052), kde by dokonce i výhled Na Lysou horu (1323).

Vrátili jsme se opět na červenou značku v sedle pod Hričovcom. Zde už začalo pršet a tak jsme uvítali dřevěný přístřešek pro menší občerstvení. Pohodlná už byla zbývají část cesty po zelených loukách přes rozcestí Butorky do osady Kasárna, což je stále na slovenském území. V restauracích a chatách lze proto platit jak €, tak i Kč. Velmi příjemné bylo naše přivítání v horském hotelu Fran vedoucím číšníkem, kterého Tomáš dobře zná a má přezdívku „Šedý vlk". Ihned jsme se ubytovali, popili pivo a spěchali se ohřát do velké sauny; někteří ještě využili bazén s chladnější vodou, jen 23 st. C. Vše je v ceně ubytování s polopenzí, kterou jsme si předem zajistili a budeme tu i při zimním přechodu 2015.

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.Večer jsem dostal zprávu od Jirky M. z Carga, že má pro ne kamion do Portugalska, kterým bych mohl cestovat na plánovanou poutní cestu do Santiaga. Trochu mne to zaskočilo, neboť jsem předpokládal odjezd do Španělska nejdříve v pondělí večer, po návratu z této společné akce plánované na 4 dny, tzn. návrat až v neděli večer do Jičína. Po zralé úvaze jsem se rozhodl vrátit se domů o den dříve, abych stihl být v neděli večer už v Praze a ve 22 hodin ze Zličína mohl začít svou osmou poutní cestu do Santiaga de Compostela, kam chci přinést fotografii mého souseda Karla S., který nedávno zemřel. Neděle bude také trochu symbolická tím, že zde poprvé v historii končí třetí třítýdenní Grand Tour sezóny, tj. španělská Vuelta (předtím Giro d´Italia a Tour de France).

Vzpomněl jsem si na spisovatele Paola Coeho, který píše o starodávné pouti do Santiaga. Ve své knize Mágův deník popisuje trmácení náboženských poutníků, ale také o cvičení rychlosti, pokory a krutosti – a o dobrém boji, který většina poutníků zažije. Také já se těším moc na tuto cestu, na které se stále učím a která mne obohacuje. Bohužel nepůjdu pěšky, což mívám raději, ale pojedu na kole, neboť to bude vzhledem ke zborcené klenbě nohy asi lepší.

Při společné večeři jsem předal vedení pro další dva dny zkušenému Milošovi, který dostal ještě rady od Tomáše, jak se dostat z horského hotelu Portáš na jeho chatičku. Trochu mne mrzelo, že nebudu moci být s tak skvělou partou i nadále. Na všech jsem dva dny obdivoval nejenom jejich kondici, ale stálou pozitivní náladu a těšení se ze všeho kolem, i když počasí nebylo ideální, ale spíše naopak. Navíc společné večery byly zábavné, příjemné, milé. Stejně tak večer na pokoji hotelu Fran, kde jsme měli možnost chutnat skvělé bílé víno Tramín, pozdní sběr, ze sklepa pana Michlovského z Rakvice a za přijatelnou cenu 4.20 €. Spát se šlo až před půlnoci, i když se některým klížily oči už dříve. Přátelé, moc vám děkuji za oba dny a budu na vás po Španělsku vzpomínat.

13.9. sobota - Po pravidelném druhém „čištění zubů" jsme společně bohatě posnídali v hotelové restauraci a v 8.45 hodin se rozloučili závěrečným focením za asistence sympatického a vstřícného vrchního s přáním se nejpozději v únoru opět setkat. Zatím co ostatní dle plánu vystupovali po sjezdovce na hřebenovou trasu, aby neminuli Velký Javorník (1072), já sestupoval po silnici s modrou turistickou značkou za drobného mrholení do Velkých Karlovic na autobus. Měl jsem štěstí, když mi zastavil autem pán z Vizovic, vracející se ze setkání po padesáti letech po vojně a zavezl mne až na vlakové nádraží ve Vsetíně.

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.

Zde jsem si koupil občerstvení na cestu domů. Mezinárodní expres Žilina – Praha mne zavezl do Pardubic, odkud jsem pokračoval do Hradce Králové, kde jsem místo delšího čekání na vlak využil právě odjíždějící dálkový autobus Luhačovice – Liberec a v 15.35 hodin už vystoupil v Jičíně (navíc mne uznal kartu Iredo, kde platím jen poloviční jízdné). Po příchodu domů nás navštívil kamarád Mirek, od kterého dostávám čerstvou informaci od manželky, že třetí den v Javorníkách byl dokonce slunečný a Tomáš už roztápí svou saunu u chaloupky. Věřím, že zvládnou v pohodě také túru v neděli ze Soláně do Rožnova, kterou jsem šel letos s Tomášem 9. dubna a vše je popsáno v deníčku Moravskoslezské Beskydy – Javorníky.

Dopsal jsem tuto krátkou informaci pro některé z vás v neděli ráno 14. 9. a poprosil Mirka o vložení několika málo fotek, i když počasí na focení nebylo nejlepší. Pokud se tak stane, dostanete malý deníček ještě před mým večerním odjezdem do Prahy a odtud do Španělska. Těším se na setkání s přáteli hor po návratu, snad 3. 10. v 17 hodin u nás doma.
I v a n Pírko

Autor: Redakce

5.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 15 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Prodejce hardware a software specialista. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme kolegu do našeho týmu na pozici specializovaný prodejce (Jičín), , Co u nás budete dělat?, • zajišťovat servis a podporu našim zákazníkům:, - prodej zboží na prodejně v Jičíně, - správa objednávek, vytváření nových objednávek (e-mail, telefon), - poradenství s výběrem vhodného sortimentu po telefonu/e-mailu/osobně, - objednávání zboží, - správa katalogu přiřazené značky (zalistování novinek), - pomoc po telefonu s instalací náplně nebo s nefunkčním sortimentem, - zjištění stavu reklamace, založení reklamace, • podporovat chod všech prodejen po ČR a hlavně prodejny v Jičíně, • možnost podílet se na celorepublikových marketingových kampaních, , Co Vám můžeme nabídnout?, • zázemí organizace s přátelskou firemní kulturou, • nástupní mzdu od 15 000 Kč hrubého měsíčně (dále mzdu v závislosti na osobním výkonu a měsíční obratové prémii) , • příspěvek na penzijní připojištění / životní pojištění, na stravování, • dovolenou navíc, • ve všem Vás zaškolíme, nerazíme přístup „skoč a plav“, • min. 2x v roce hrazený firemní sraz mimo základní pracoviště, • kvalitní kávu za 1 Kč pro skvělý den, , Svůj profesní životopis s fotografií a motivačním dopisem zasílejte na adresu prace@tisknulevne.cz do 31. října 2018 nebo si sjednejte nezávaznou schůzku u nás na tel. 728 501 601 a přijďte se na to podívat.. Pracoviště: Penda s.r.o. [2], U Javůrkovy louky, č.p. 568, 506 01 Jičín 1. Informace: Pavlína Vomáčková, +420 497 770 344. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/-KA MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ/-KA MKD, V případě zájmu kontaktujte pana Jiřího Drasara ml. na emailové adrese: jiri.drasar.ml@translogistic.cz nebo na telefonním čísle: 731 535 599, Z důvodu rozšíření společnosti přijmeme řidiče: , , Požadujeme:, praxe minimálně 1 rok výhodou, ŘP skup. C + E , profesní průkaz, psychotesty, karta řidiče, rychlé rozhodování, komunikativnost, spolehlivost, zodpovědnost, "nováčkům v oboru" zajistíme ŘP, profesní průkaz, psychotesty a zaškolení ve firmě, , Pozice je vhodná i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Trans logistic cz s.r.o.-kumburský újezd, 509 01 Nová Paka. Informace: Jiří Drasar ml., +420 731 535 599. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/-ka MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: jobs@cscargo.cz, případně volejte na tel.: 724 741 258 Havelka., Požadujeme základní vzdělání, ŘP sk. C+E, praxe v MKD výhodou, profesní průkaz způsobilosti řidiče, kartu do tachografu, psychologické vyšetření. Vhodné pro absolventy, občany EU, cizince na zaměstnanecké karty. Nabízíme PP na dobu neurčitou, náborový příspěvek.. Pracoviště: C.s.cargo a.s. jičín, Hradecká, č.p. 1116, 506 01 Jičín 1. Informace: Jindřich Havelka, +420 724 741 258. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 24 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři PROVOZNÍ ÚDRŽBÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ ÚDRŽBÁŘ/-KA, V případě zájmu kontaktujte paní Lucii Burešovou na emailové adrese:prace@uzeninybeta.cz nebo na telefonním čísle: 607 424 444 (od 7.00 hod. do 15.00 hod), případně osobně na adrese pracoviště: Uzeniny Beta, Vidonice 55, Pecka. (od 7.00 hod. do 15.00 hod.), Požadavky:, Šikovná osoba se samostatným úsudkem a myšlením. Jedná se o běžnou údržbu výrobního závodu, bez nutnosti znalostí výrobních strojů a technologií. Výhodou ŘP skup. B., Zaměstnanecké výhody:, Zaměstnanecké nákupy, personální strava, pitný režim, moderní pracovní prostředí, příjemný kolektiv.. Pracoviště: Provozovna uzeniny beta - výrobní závod, 507 82 Pecka. Informace: Lucie Burešová, +420 607 424 444.

Opravené varhany v kostele sv. Jakuba.
5

Varhany u Jakuba mají nové svěcení

Pavel Šubr.

Starostové podepsali dohodu s patrioty a srdcem

Srážku dvou aut zavinila zřejmě nepozornost

Kumburský Újezd - K bouračce dvou aut s jedním lehkým zraněním a škodou přes 110 tisíc korun došlo v sobotu krátce před třináctou hodinou na hlavním tahu mezi Jičínem a Novou Pakou.

Čtyři partneři podepsali koaliční smlouvu

Jičín - Smlouvu o vzájemné spolupráci podepsali včera odpoledne s vítězem voleb hnutím ANO (6 mandátů) Sdružení pro Jičín s lídrem Petrem Hamáčkem (3 mandáty) a hnutím Volba pro město s Janem Jiřičkou (3 mandáty). Čtvrtým koaličním partnerem je strana Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN s Josefem Novotným.

Policisté udělili při pátečním zátahu 114 pokut

Jičín - Celkem 550 aut zkotrolovala třináctka dopravních policistů během páteční dopravní kontrolní akce zaměření na neukázněné motoristy.

Případ „otráveného" gyrosu policie odložila

Hradec Králové - Šest desítek lidí muselo na začátku června v Hradci Králové vyhledat lékařskou pomoc poté, co je po konzumaci gyrosu či kebabu postihly bolestivé křeče a průjmy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT