VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesty s Ivanem Pírkem: Beskydy, Javorníky a Vsetínské vrchy

Východní BeskydyJavorníky a Vsetínské vrchy11. - 13. září 2014

5.10.2014
SDÍLEJ:

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.Foto: Ivan Pírko

Motto pro některé z nás:
„Když je Ti někdy smutno, pojď s přáteli do přírody,
za chvilku Tě radost pohladí".
„Když budeš bojovat, můžeš vyhrát.
Když nebojuješ, už jsi prohrál (a)".

Javorníky, hřebeny plné rozbřesků, mne letos očarovaly. Zásluhu na tom má také Tomáš L., který zde má malou, ale útulnou chaloupku, kterou nazývá „bivak" a vedle ní ještě saunu s malým jezírkem. Všude v okolí daleko nic, jen překrásné louky ve svahu. Trochu obtížně dosažitelné je toto romantické místo, kterých je ale stále méně. Javornickým hřbetem prochází pomezí České republiky a Slovenska. Právě na Slovensku pohoří kulminuje vrcholem Velkého Javorníku (1072). Na české straně je nejvyšší hraniční Malý Javorník (1019). Nejbližším horským sousedem Javorníků jsou Bílé Karpaty, kde jsem byl s přáteli letos 25. - 27. Února. Významnějším vodním dílem pohoří je údolní nádrž Stanovnice nad městečkem Karolínka, kde jsem byl na kole s Tomášem začátkem června. Oblasti nejsou příliš navštěvované, ale o to více mne lákají. Pro mne je to romantika hor s výhledy, idylickými dolinami a rozsáhlými lesy. Valašský a kopaničářský charakter oblasti vytváří zvláštní kouzlo. Pohoří patří do oblasti Beskyd.

Účastníci: Tomáš, Mirka, Marcela, Radka, Miloš, Ivan

11.9. čtvrtek – vlakem jsem odjel s Marcelou a Radkou v 6.33 hodin z Jičína přes Hradec Králové a Pardubice, kde jsme si dokoupili v mezinárodní pokladně jízdenku po Slovensku, tj. Čadca,hranice – Čadca. V Ostravě k nám přistoupil kamarád Miloš z Opavy. Odtud jsme pokračovali společně autobusem do Turzovky. Po 14. hodině jsme začali hledat modrou turistickou značku a přiblížili se k římskokatolickému kostelu Zjevení Matky Boží, kde je místo mystického propojení nebe a země. Odtud jsme se vrátili zpět a začali stoupat po loukách a později převážně lesem po hlinité a kamenité cestě do hor.

Turzovka (475) – Dlhá nad Kysucou (520) 4 km – Kamenité (834) 8 km – Semeteš 16 km – chata Kysuca 17 km

Teplota byla kolem 15 st. C a drobně mrholilo, ale zima nikomu nebyla, spíše naopak. Vystoupali jsme asi 200 výškových metrů nad obec Dlhá nad Kysucou, abychom skoro stejně sestoupili strmou lesní zkratkou na silnici, kde jsme vyhledali žlutou turistickou značku. Přesto, že zde začalo pršet, nešli jsme kratší cestou po silnici, ale stále více a více stoupali lesem po blátivé cestě, občas i kalužemi až k malé dřevěné rozhledně Kamenité, kde jsme se krátce pod přístřeškem zastavili. Nemělo význam vystoupat na rozhlednu, když byla velká mlha. Bylo skoro neuvěřitelné, že jen za několik málo minut přicházeli po hřebenovce po červené značce k rozhledně naši přátelé z Valašského Meziříčí, Mirka a Tomáš, kteří přijeli do Turzovky už dopoledne autem a vydali se nahoru delší cestou přes Jakubovský vrch, kde překvapivě bloudili.

Odtud už po červené značce jsme za husté mlhy a deště „jako vodníci" pokračovali členitým terénem do osady Semeteš, kde právě zavírali hospodu „U Cipára". Paní vedoucí jsme se dotazovali na naši chatu, která byla však ještě asi 20 minut chůze odtud v lese a asi obtížně bychom ji hledali. Po telefonické domluvě pro nás přišla ochotná správcová z chaty Kysuca a my zatím mohli doplňovat tekutiny, které jsme ztratily náročným výstupem. Zde se nám podařilo získat kontakt na zdejší obchod a hospodu s turistickou chatou a ubytováním na zimní přechod v únoru 2015, neboť chata Kysuca je v zimě nedostupná. To jsme pochopili, když jsme na chatu po prudkém stoupání došli. Nám však vyhovovala, neboť jsme ji měli k dispozici celou sami; tři pokoje, sociální zařízení, zařízená kuchyňka a místnost s krbovými kamny, v kterých jsme zatopili stejně jako v kamnech v kuchyni a mohli tak usušit všechno mokré. Se zvyšující se teplotou stoupala i dobrá nálada a zábava a tak jsme šli spát až po půlnoci.

12.9. pátek - Semeteš (685) – rozhledna Luby (914) – Velké Rovné 7 km – Melocik (800) 8 km – Čerenka (948) 11 km - sedlo pod Hričovcom (960) 17 km – Butorky (982) 19.5 km – Kasárna (950) 20 km

Chráněnou krajinou Kysuca jsme pokračovali po červené značce hřebenovkou po Národním chodníku Drotárov k vysoké dřevěné rozhledně, na kterou jsme dokonce vystoupali. Pokračovali jsme po neznačené stezce díky Milošovi, orientačnímu běžci a napojili se opět na červeně značenou cestu před osadou Velké Rovné. Zde na tabuli popisují unikátní řemeslo, kde drátenici vyráběli jak užitkové, tak i ozdobné předměty, dokonce i z postříbřeného drátu. Fotil jsem i malou kapličku bývalé osady a cestu jsme přerušili v restauraci s terasou Melocik, kde jsme si všichni dali malou svačinku, většinou polévku a doplnili tekutiny; někteří si ještě ve stánku nakoupili čerstvé ovčí sýry. Již pohodlnější cestou lesem jsme pokračovali kolem vrchu Čerenka nad osadou Gregušovci, za níž jsme se napojili na modrou značku a členitým terénem kolem vrchu Čemerka (1052), kde by dokonce i výhled Na Lysou horu (1323).

Vrátili jsme se opět na červenou značku v sedle pod Hričovcom. Zde už začalo pršet a tak jsme uvítali dřevěný přístřešek pro menší občerstvení. Pohodlná už byla zbývají část cesty po zelených loukách přes rozcestí Butorky do osady Kasárna, což je stále na slovenském území. V restauracích a chatách lze proto platit jak €, tak i Kč. Velmi příjemné bylo naše přivítání v horském hotelu Fran vedoucím číšníkem, kterého Tomáš dobře zná a má přezdívku „Šedý vlk". Ihned jsme se ubytovali, popili pivo a spěchali se ohřát do velké sauny; někteří ještě využili bazén s chladnější vodou, jen 23 st. C. Vše je v ceně ubytování s polopenzí, kterou jsme si předem zajistili a budeme tu i při zimním přechodu 2015.

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.Večer jsem dostal zprávu od Jirky M. z Carga, že má pro ne kamion do Portugalska, kterým bych mohl cestovat na plánovanou poutní cestu do Santiaga. Trochu mne to zaskočilo, neboť jsem předpokládal odjezd do Španělska nejdříve v pondělí večer, po návratu z této společné akce plánované na 4 dny, tzn. návrat až v neděli večer do Jičína. Po zralé úvaze jsem se rozhodl vrátit se domů o den dříve, abych stihl být v neděli večer už v Praze a ve 22 hodin ze Zličína mohl začít svou osmou poutní cestu do Santiaga de Compostela, kam chci přinést fotografii mého souseda Karla S., který nedávno zemřel. Neděle bude také trochu symbolická tím, že zde poprvé v historii končí třetí třítýdenní Grand Tour sezóny, tj. španělská Vuelta (předtím Giro d´Italia a Tour de France).

Vzpomněl jsem si na spisovatele Paola Coeho, který píše o starodávné pouti do Santiaga. Ve své knize Mágův deník popisuje trmácení náboženských poutníků, ale také o cvičení rychlosti, pokory a krutosti – a o dobrém boji, který většina poutníků zažije. Také já se těším moc na tuto cestu, na které se stále učím a která mne obohacuje. Bohužel nepůjdu pěšky, což mívám raději, ale pojedu na kole, neboť to bude vzhledem ke zborcené klenbě nohy asi lepší.

Při společné večeři jsem předal vedení pro další dva dny zkušenému Milošovi, který dostal ještě rady od Tomáše, jak se dostat z horského hotelu Portáš na jeho chatičku. Trochu mne mrzelo, že nebudu moci být s tak skvělou partou i nadále. Na všech jsem dva dny obdivoval nejenom jejich kondici, ale stálou pozitivní náladu a těšení se ze všeho kolem, i když počasí nebylo ideální, ale spíše naopak. Navíc společné večery byly zábavné, příjemné, milé. Stejně tak večer na pokoji hotelu Fran, kde jsme měli možnost chutnat skvělé bílé víno Tramín, pozdní sběr, ze sklepa pana Michlovského z Rakvice a za přijatelnou cenu 4.20 €. Spát se šlo až před půlnoci, i když se některým klížily oči už dříve. Přátelé, moc vám děkuji za oba dny a budu na vás po Španělsku vzpomínat.

13.9. sobota - Po pravidelném druhém „čištění zubů" jsme společně bohatě posnídali v hotelové restauraci a v 8.45 hodin se rozloučili závěrečným focením za asistence sympatického a vstřícného vrchního s přáním se nejpozději v únoru opět setkat. Zatím co ostatní dle plánu vystupovali po sjezdovce na hřebenovou trasu, aby neminuli Velký Javorník (1072), já sestupoval po silnici s modrou turistickou značkou za drobného mrholení do Velkých Karlovic na autobus. Měl jsem štěstí, když mi zastavil autem pán z Vizovic, vracející se ze setkání po padesáti letech po vojně a zavezl mne až na vlakové nádraží ve Vsetíně.

Z cest po Beskydech s Ivanem Pírkem.

Zde jsem si koupil občerstvení na cestu domů. Mezinárodní expres Žilina – Praha mne zavezl do Pardubic, odkud jsem pokračoval do Hradce Králové, kde jsem místo delšího čekání na vlak využil právě odjíždějící dálkový autobus Luhačovice – Liberec a v 15.35 hodin už vystoupil v Jičíně (navíc mne uznal kartu Iredo, kde platím jen poloviční jízdné). Po příchodu domů nás navštívil kamarád Mirek, od kterého dostávám čerstvou informaci od manželky, že třetí den v Javorníkách byl dokonce slunečný a Tomáš už roztápí svou saunu u chaloupky. Věřím, že zvládnou v pohodě také túru v neděli ze Soláně do Rožnova, kterou jsem šel letos s Tomášem 9. dubna a vše je popsáno v deníčku Moravskoslezské Beskydy – Javorníky.

Dopsal jsem tuto krátkou informaci pro některé z vás v neděli ráno 14. 9. a poprosil Mirka o vložení několika málo fotek, i když počasí na focení nebylo nejlepší. Pokud se tak stane, dostanete malý deníček ještě před mým večerním odjezdem do Prahy a odtud do Španělska. Těším se na setkání s přáteli hor po návratu, snad 3. 10. v 17 hodin u nás doma.
I v a n Pírko

Autor: Redakce

5.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 15 000 Kč

Advokátní koncipienti KONCIPIENT/-KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONCIPIENT/-KA - pracoviště Jičín., Strukturovaný životopis, prosím, zasílejte na e-mail: kt@novotnypartners.cz. , Požadujeme výbornou znalost práva, ukončené vysokoškolské právní vzdělání, analytické schopnosti, schopnost týmové práce, znalost MS Office, spolehlivost, pracovní nasazení, časovou flexibilitu a řidičský průkaz skupiny B. Znalost anglického nebo německého jazyka výhodou., Nabízíme zajímavou a pestrou práci, jak pro tuzemskou, tak i zahraniční klientelu, příjemný kolektiv, finanční ohodnocení dle zásluh a výhled na další spolupráci po složení advokátních zkoušek. Nástup možný ihned.. Pracoviště: Advokátní kancelář novotný & partners, s.r.o. [992], Valdštejnovo náměstí, č.p. 76, 506 01 Jičín 1. Informace: Klára Typltová, .

Výroba - Výroba Tiskaři 15 500 Kč

Pracovníci přípravy tisku DĚLNÍK/DĚLNICE-TAMPOPRINT. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o práci na středisku, kde se tiskne logo na výrobky. Zkušenosti s touto prací výhodou.Možnost smlouvy na dobu neurčitou, stravování/stravenky zdarma, týdenní parcovní doba 37,5 hod, zaměstnanecké slevy na výrobky Vileda, 5 dnů dovolené navíc, , Kontakt e-mailem: eva.tizkova@fhp-ww.com, Osobní pohovory úterý a čtvrtek od 12:30 do 13:30. hod- NE V JINÝ TERMÍN!. Pracoviště: Freudenberg home a cleaning solutions s.r.o., závod lázně bělohrad, 507 81 Lázně Bělohrad. Informace: Eva Tížková, +420 493 760 514.

Stavebnictví - Stavebnictví Geodeti a ostatní 17 000 Kč

Technici kartografové, zeměměřiči a pracovníci v příbuzných oborech GEODET/-KA, STAVEBNÍ TECHNIK/-ČKA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: GEODET/-KA, STAVEBNÍ TECHNIK/-ČKA - pracoviště Nová Paka., V případě zájmu zašlete životopis na e-mail: zpk@zpk.cz., Požadujeme ŘP skup. B. Je třeba mít počítačové vlohy., Jedná se o geodetické práce pro katastr nemovitostí, eventuálně stavební jednoduché pasporty pro projektové a inženýrské subjekty a občany v rámci okresů převážně Jičín, Trutnov, Semily s denním návratem. Vzhledem ke specifikaci sami zacvičíme. Vše probíhá digitální formou mezi našimi 5-ti pracovišti, Katastrálními úřady a ostatními. , K základní mzdě nabízíme měsíční odměny, zaplacené cesty k dojíždění do práce a zpět, diety, stravenky, náhrada za první 3 dny nemoci i bez návštěvy lékaře.. Pracoviště: Zeměměřičská pozemková kancelář /zpk/ spol. s r.o.- nová paka, Masarykovo náměstí, č.p. 20, 509 01 Nová Paka. Informace: Jaroslav Šolc, +420 603 492 741.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/KA - pracoviště Kumburský Újezd., V případě zájmu volejte na tel.: 734 558 390 Šimková, případně se dostavte osobně na výše uvedenou adresu., Restaurace Kumburák přijme kuchaře/-ku do zavedené restaurace. Nástup možný ihned. , Požadujeme praxi, samostatnost a zkušenosti s hotovkami a minutkovou kuchyní., Nabízíme výborné platové podmínky s možností ubytování. Krátký, dlouhý týden.. Pracoviště: Anevale s.r.o. - restaurace kumburák, 509 01 Nová Paka. Informace: Lucie Šimková, +420 734 558 390.


První ročník recitační soutěže Libuňská básnička
21

Malí školáci recitovali v Libuni

Ilustrační snímek

Platí úplný zákaz vstupu do lesů

Bělohrad si konečně na jaře zahraje

Jičínsko - Konečně se v krajském přeboru dostane i na Bělohrad. Ten úvodní dvě utkání jarní části soutěže neodehrál kvůli špatnému terénu neodehrál.

Horut: Máme to ve svých rukou, snad to zvládneme

Jičín - Tři těsné prohry v řadě, hlavně ta poslední z Lovosic mrzí. Jičínský házenkář Libor Horut však věří, že se Ronalu podaří do play off proklouznout. Klíčem bude domácí zápas s Frýdkem-Místkem.

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. března 2018.

Hradec má problém, Liberec má mečbol

Hradec Králové – Promrhali přesilovku pěti proti třem trvající bez sedmi vteřin dvě minuty. A říká se: Kdo nedá gól při pět na tři, prohrává. Staré pravidlo se potvrdilo i tentokrát. Hokejisté Mountfieldu i kvůli zahozené početní výhodě ve druhé třetině prohráli doma s Libercem 1:2 a ve čtvrtfinále play-off vedou Bílí Tygři 3:2.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT