Navržená trasa
Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí – Choceň. Trasa je dlouhá osmnáct kilometrů.

Nejdříve se však projedeme městem a navštívíme alespoň některá zajímavá místa. Mezi taková rozhodně patří funkcionalistická budova Roškotova divadla, která byla postavena podle návrhu významného českého architekta Kamila Roškota v letech 1935 až 1936.

Stavba byla nominována v soutěži „10 století architektury" v kategorii stavba 20. století. Naopak ve stylu secese si nechal v roce 1906 postavit svoji vilu Florian Hernych, majitel textilní továrny. Ve štítu vily je socha sv. Floriána, v zahradě můžeme obdivovat vrcholné dílo místního rodáka sochaře Quida Kociána „Mrtvý Ábel."

V minulosti byla vila sídlem například Hudební školy, nebo Památníku revolučních tradic, od roku 2008 je zde Městské muzeum. A tak můžeme navštívit např. současnou výstavu věnovanou světoznámému hudebnímu virtuosu Jaroslavu Kocianovi, či expozici nazvanou Gejša a samuraj, japonské umění ze sbírek Náprstkova muzea.

Nádraží nedáme

Při výjezdu z města nás svým pohledem upoutá železniční stanice. Hrázděná výpravní budova stojící uprostřed kolejiště měla být zbourána, avšak po sepsání petice „Nádraží nedáme" bylo od demolice upuštěno a budova byla prohlášena kulturní památkou.

Za nádražím se již dostáváme na cyklotrasu č. 4061 a míříme do Brandýsa nad Orlicí. Cesta po asfaltové stezce příjemně ubíhá, a protože nemusíme spěchat, můžeme se občerstvit v hospůdce na Bezpráví.

Před samotným příjezdem do Brandýsa míjíme jeden z 26 dílů tzv. Babylonského děla soudného dne. Tato technická památka je zároveň součástí projektu Poutníkova cesta, která zahrnuje různá díla v Brandýse a jeho okolí. Těsně před „branami" města najdeme pozůstatky srubu, ve kterém se skrýval J. A. Komenský a kde roku 1622 napsal svoje dílo Labyrint světa a ráj srdce.

Labyrint z habrů

Vedle něj stojí Komenského pomník a naproti přírodní labyrint vysázený z habrů, kterým se můžeme projít. Pokud nezabloudíme, přejedeme řeku a dojedeme do Brandýsa nad Orlicí.

Pamětní síň J. A. Komenského, která je umístěna na městském úřadě, je možno navštívit pouze v úřední dny a hodiny, a tak si zajedeme alespoň ke zřícenině zdejšího hradu ze 13. století. Ve městě také najdeme rehabilitační ústav.

V Chocni pak projíždíme přírodním parkem Peliny, ve kterém se nad korytem řeky Tiché Orlice vypínají do výšky 35 metrů opukové skalní pilíře, mezi kterými jsou zalesněné rokle. V centru města najdeme zámek, ve kterém sídlí Základní umělecká škola a Orlické muzeum s expozicemi archeologie, paleontologie, geologie a historie.

Eva Dufková