Takzvaný Dům přírody v Dolánkách u Turnova chce vybudovat obecně prospěšná společnost Ekocentrum z Oldřichova v Hájích. Záleží na tom, zda se podaří získat evropskou dotaci, řekla ČTK za Ekocentrum Lucie Fürstová. „Měla by pokrýt 90 procent nákladů," dodala.

Dům přírody chtějí v Dolánkách začít budovat v roce 2014 přestavbou bývalé školy u železniční stanice. „V expozici by návštěvníci měli nalézt informace o pískovcových skalních městech, krajinných dominantách a vyvřelinách a také o vlivu člověka na okolní krajinu a přírodu Českého ráje," řekla Fürstová. Plánované ekologické výukové programy pro školy a školky by měly pokrýt zhruba polovinu z ročních nákladů. Na provoz bude odhadem potřeba 1,2 milionu korun.

Turnov projekt připravoval skoro dva roky. Zastupitelé se ale před dvěma měsíci rozhodli od něj odstoupit. Částka 300.000 korun, kterou by se mělo město na provozu ročně podílet, jim přišla vysoká. Podle turnovského místostarosty Jaromíra Pekaře (ODS) město snahu Ekocentra vítá. Pro Turnov by to znamenalo, že bývalá škola najde využití a navíc se mu částečně vrátí peníze už do projektu vložené. „Pokud by získali evropskou dotaci, budovu bychom jim museli prodat," uvedl Pekař. Odhadem by tak Turnov získal 2,2 milionu korun. Na projektovou přípravu město vynaložilo asi tři čtvrtě milionu korun.

Obdobný projekt, jaký plánuje u Turnova, má Ekocentrum už v Oldřichově v Hájích na Liberecku. Provozuje tam stálou expozici Jizerské hory všemi smysly.