Královédvorská zoologická zahrada by si po minulém týdnu mohla z fleku změnit logo. K erbu, jemuž vévodí nosorožec, by totiž mohl přibýt černobílý čínský znak Jin a Jang.

A nebylo by to daleko od věci. Bílá by mohla symbolizovat jednak snahu o záchranu severních bílých nosorožců a jednak by mohla korespondovat s černou, která by však neznamenala temnotu, ale nový život v podobě dvou mláďat nosorožce dvourohého, jinak též známého pod označením černý.

Mission impossible

Co se týče nosorožců severních bílých, tak královédvorská zoologická zahrada a Ol Pejetta Conservancy v Keni se na konci ledna na společném jednání s dalšími experty dohodly, že se pokusí ze samic nosorožců tuponosých severních (bílých) v Ol Pejetě odebrat vajíčka, která by se v budoucnu dala využít pro oplodnění in vitro a následný transfer do těla samice příbuzného nosorožce.

„Šance samic Nájin a Fatu donosit mládě jsou v současnosti mizivé. Odebrání vajíček by nám v budoucnu mohlo pomoci získat hned několik vzájemně geneticky vzdálených jedinců," řekl ředitel královédvorské zoologické zahrady Přemysl Rabas a nastínil několik uvažovaných variant.

Hledá se matka

Jednou z nich je křížení severního a jižního nosorožce. Tato varianta má však riziko v tom, že je tu velice velká pravděpodobnost toho, že by samice jižního nosorožce nemusela mládě svého příbuzného druhu donosit. „Na schůzce v Keni jsme proto hovořili hlavně o jiné variantě, která by spočívala v asistované reprodukci. Tedy získání a uložení vajíček a transferu genetického materiálu do samic jižního nosorožce," uvedl ředitel.

Černobílý týden v dvorské zoo. Boj o přežití a dva přírůstky

Záchrana severních bílých nosorožců, jejíž populace by se na celém světě dala spočítat na prsech jedné ruky, není však otázkou týdnů, ale spíš roků. Velkým pomocníkem by měl být jejich příbuzný rod, tedy nosorožec jižní.

Pokus omyl?

Technika asistované reprodukce u těchto sudokopytníků není totiž zatím vyzkoušená a zahrada nechce postupovat systémem pokus omyl. „Na samicích jižních nosorožců si teď chceme otestovat odběr a zamražení oocytů, tedy samičí pohlavní buňky. V případě, že tuto techniku zvládneme, tak teprve tehdy si můžeme dovolit odebrat vajíčka z nosorožců jižních, uložit je a získat tak čas na vypracování techniky in vito a posléze takové embryo transferovat do samic jižního nosorožce," uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas s tím, že pokud pokus o zachování takřka vyhubeného druhu selže, mají vědci ještě jednu možnost, respektive pojistku, v podobě vzorků získaných z bílých nosorožců v minulosti. „To se však již dostáváme na úroveň genetického inženýrství," uvedl Přemysl Rabas s tím, že když v Keni projednával tyto možnosti, zastihly jej během sedmnácti hodin dvě neuvěřitelné zprávy z „domova".

Královédvorská zoologická zahrada totiž na konci minulého týdne dosáhla mimořádného úspěchu, kdy se během sedmnácti hodin narodila dvě mláďata nosorožce dvourohého, jinak též známého pod označením černý. „Považuji to za velký úspěch a raritu, že dvě samice černého nosorožce porodily v naší zoologické zahradě," řekl ředitel s tím, že i v tomto případě se jedná o druh sudokopytníka, který je na pokraji vyhubení. „Zatímco před sto lety bylo v celé Africe okolo milionu černých nosorožců, tak v poslední době jich zbývá jen kolem tří tisíc. Z toho tento poddruh východního nosorožce se dá počítat jen na stovky," řekl ředitel zoologické zahrady a dodal, že i v tomto případě se může jednat o dalšího z kandidátů, který by mohl následovat osud dalších nosorožců, kteří jsou již jen v atlasech.

„Například před několika lety vyhynul západní druh černého nosorožce. Ten sice přežil rok 2000, ale už se několik let pokládá za vyhynulý. Pokud se lidstvo nevzpamatuje a nezačneme se chovat k přírodě šetrněji, tak jej může následovat nejenom ten východní, ale třeba i sumatránský, jižní a další nosorožci," řekl Přemysl Rabas.

Bezesné noci

Proti vyhynutí a vyhubení nosorožců dvorská zahrada nejenom bojuje, ale svými přírůstky snad přepisuje i dějiny. „Naše zahrada patří mezi špičku v chovu nosorožců. Dvě mláďata během sedmnácti hodin jsme tady ale ještě neměli a asi jen tak mít nebudeme," uvedl královédvorský zoolog Jiří Hrubý. Dodal, že mise, která skončila narozením dvou nosorožčích potomků, začala zhruba před čtrnácti měsíci připouštěním samců.

„Což je náročná a nevyzpytatelná práce. Poté následuje dlouhá doba čekání. První možné termíny porodů byly už v půlce prosince, respektive na konci roku, takže nám obě samice připravily řadu bezesných nocí. Důležité je však především to, že obě zvládly porod dobře a mláďata jsou v pořádku," řekl zoolog.

Ošetřovatelé měli obavy především u samice Jessi, která odchovala již šest mláďat. „Před třemi lety však svého sedmého potomka porodila po těžkém porodu mrtvého. Tentokrát však naštěstí dopadlo vše dobře," uvedl zoolog.