Ceny nemovitostí přitom ještě ani zdaleka nedosáhly své rekordní úrovně z předkrizového roku 2008. Ale už nejspíš v dohledné době ani nedosáhnou, ceny bytů jsou blízko svého vrcholu.

Právě východočeská metropole Hradec Králové je v republikovém srovnání cen nemovitostí po Praze a Brně nejdražší české město. Ceny nových bytů se tu pohybují nad 40 tisícikorunami za metr čtvereční, před dvěma roky to bylo podle statistiků v průměru 25 tisíc korun.

V poslední době v regionu zdražily byty i na Rychnovsku, a to v souvislosti s náborem lidí do závodu automobilky Škoda Auto ve zdejších Kvasinách. Cena starších bytů v Rychnově a okolí se tak blíží 30 000 korunám za metr čtvereční. Přesto je tu možností ubytování stále málo.

„Od roku 2014 se trh s byty významně oživil. Dobře se prodávaly i starší byty," řekl jednatel hradecké realitní kanceláře Real Spektrum Stanislav Mach. Kupce podle něj například našla garsonka v původním stavu v paneláku v Hradci Králové za cenu 35 tisíc korun za metr čtvereční.

Letos však podle Machova odhadu růst cen bytů dosáhne svého vrcholu a v dalším období by mohly ceny stagnovat. Projevuje se to podle něj již nyní tím, že některé byty začínají být v nabídce delší dobu.

Zároveň už banky zohledňují doporučení ČNB, aby neposkytovaly 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit centrální banka stanovila na 95 procent, od dubna příštího roku to bude 90 procent.

„Ceny bytů rostou mírně dva roky, teď nabraly větší kurz, protože se očekává, že porostou úrokové sazby," řekla Lenka Kolenovićová z firmy Century 21 Reality.

Poptávka po bytech klesala po hospodářské krizi a lidé koupi bytů odkládali.

V Pardubicích se cena starších bytů pohybuje kolem 30 tisíc korun za metr. Čím je menší výměra bytu, tím je cena za metr vyšší. U nově postavených bytů v Pardubicích zaplatí kupci za metr čtvereční zhruba o 10 tisíc korun víc než ve starší zástavbě.