Současná doba je charakteristická velkým pluralismem. Dbá se především na hodnoty spojené s individualismem, to společné se nám jakoby stále více vzdaluje. Není proto náhodou, že se krize tradic dotýká i rodiny, ba naopak právě v rodině se zrcadlí obraz doby, ve které žijeme.

„Snažíme se spolu pravidelně trávit svátky. Vánoce jsou pro nás samozřejmostí. Ovšem musím říci, že ke společné večeři si spolu sedneme málokdy. Manžel pracuje do noci a děti spíše tráví čas u počítače. Ale i já občas po večerech dodělávám práci, kterou jsem přes den nestihla," svěřila se například s denním rytmem rodiny Milena Nováková a dodala, že přestože si je vědoma nesourodosti ve společném trávení času, rodina funguje dobře.

Její dvě děti, které právě nastoupily v Hradci na střední školu, rytmus vlastní rodiny vnímají pozitivně.

„Vánoce a Velikonoce trávíme společně s rodiči, občas přijede i babička s dědou. Když se mám zamyslet nad tím, jak jsme spolu přes den, nedá se to jednoduše popsat. Několikrát v týdnu mám kroužky a rodiče pracují někdy až do noci, proto spolu nevečeříme příliš často. Většinou se večer spolu spíše potkáme u televize," dodala dcera Anička Nováková.

Těžištěm společného trávení času se tak stává prostor před televizní obrazovkou. To není příklad jen rodiny Novákových, ale jako fenomén se to projevuje i v dalších rodinách.

„Jasně, u televize s manželkou najdeme často společné oddechnutí. Není to jen o tupém zírání na film, probereme i to, co se u každého přes den událo," prozradil, jak se svou ženou tráví večery Karel Modrák.

Zároveň si uvědomuje, že najít si přes den delší chvíli, kdy by s manželkou dohromady dělali něco jiného, je otázka času. A toho v dnešní době, podle jeho mínění, moc není.

Děti manželů Modrákových už se rozletěly do světa. Společně se setkají například o Vánocích či v létě, když za nimi do rodinného domku na okraji Hradce zavítají.

„Dřív, když děti byly menší, jsme pořádali pravidelné rodinné výlety, zpravidla o víkendech. Ale to už je opravdu dávná doba, děti už mají vlastní životy. A taky si uvědomuji, že dnešní doba je poměrně uspěchaná. Na co se nesmí zapomínat jsou také nové technické prostředky. Vůbec se nedivím, že lidé obecně spolu tráví málo času. Vždyť všichni zírají jen do mobilů či počítačů. Podle mě jsou to největší zloději času," doplnil Karel Modrák.

Těžiště rodinných setkáních se s moderní dobou přesouvá jinam. Tradiční svátky však často rodiny spolu dohromady tráví.

Dodržujete rodinné tradice a scházíte se třeba u večeře? Dotázaní respondenti ano

Josef Maťátko, Hořice

Josef Maťátko.Zdroj: DENÍK/Pavla Franzkiová
Ano, my rodinné tradice dodržujeme. Snažíme se dodržovat společné večeře a obědy. Dvakrát do roka se scházíme celé rodina. Dnes už je nás více jak čtyřicet, ale pokaždé si na sebe najdeme čas, i když jsme každý z jiné části republiky. Musím říct, že jsme na to moc hrdí a pevně doufám, že v tom jednou budou pokračovat i moje děti a vnoučata. Vždy si společně užijeme spousty legrace.

Jaroslava Toušová, Hořice

Jaroslava Toušová.Zdroj: DENÍK/Pavla Franzkiová
Ano, snažíme se o to. Dodržujeme společné obědy a večeře. Mám dvě dcery a dnes už i dvě vnoučata, která se snažím k rodinným tradicím vést. Vánoční zvyky plníme už od prvního adventu, to znamená, že rozkrajujeme jablíčko, zapalujeme společně svíčky na adventním věnci, pouštíme lodičky. Je ale pravda, že děti to už dnes neprožívají tak jako já, když jsem byla malá.

Monika Stránská, Nová Paka

Monika Stránská.Zdroj: DENÍK/Iva Kovářová
Rodina by měla být pohromadě, to v každém případě, v tom jsme všichni zajedno. My se scházíme, pokud to jde, každý den, pak o víkendech, dodržujeme i veškeré tradice. Každý den si u večeře sdělujeme, co jsme za ten den prožili, je to určitě důležité i pro další výchovu dětí. Úžasná je také přednáška psycholožky Ludmily Pekařové, každému doporučuji přečíst si její webové stránky.

Eliška Tlapáková, Nová Paka

Eliška Tlapáková.Zdroj: DENÍK/Iva Kovářová
Dodržujeme tradice, oslavy svátků, večer se scházíme u večeře, o víkendech se všichni setkáváme u snídaně, oběda i večeře. Vánoce slavíme ve velkém, tak jako Velikonoce. Malujeme i vajíčka. Nyní jsme s manželem zavedli, že při státních svátcích většinou u snídaně dětem vysvětlujeme, o jaký svátek se jedná, co je to za význačný den, protože jsem přišli na to, že to mnohdy vůbec netuší.