Co dělají a čím se živí teď, když byli na podzim odejiti ze sněmovních lavic? A jaké mají plány do budoucna?
Svá nejproduktivnější léta si v parlamentu odseděla především matadorka hradecké ČSSD Hana Orgoníková. Poslancem byla nepřetržitě od roku 1992 do loňského října, kdy sice opět kandidovala jako krajský lídr, ale voliči ji nemilosrdně vykroužkovali.
Teď, po nedávném vnitrostranickém převratu v krajské ČSSD už není ani krajskou šéfkou partaje. Ke svému původnímu zaměstnání na stavební úřad v Přibyslavi u Havlíčkova Brodu se ale už nevrátí. Jednak je v důchodu, jednak dala přednost lepším „kšeftům". Jen je potíž, že si přesně nepamatuje, kterým. „Zabývám se poradenstvím, a to ve třech oblastech: lidská práva, dopravní stavby a … ještě jedno… ale teď si nevzpomenu, co je to třetí," pátrá marně v paměti Orgoníková.
Zůstala jí ještě funkce předsedkyně okresní organizace strany v Hradci a zatím neví, jestli ji za rok v březnu zkusí znovu obhájit. „Výhledově bych se ráda vrátila na Vysočinu," dodala Orgoníková.
Její pardubický kolega Váňa si už vůbec nemůže stěžovat. Po sérii skandálů ohledně financování ČSSD, které ho stály místo lídra kandidátky a nakonec i prodloužení jeho jedenáctiletého poslaneckého angažmá, se aspoň znovu naplno věnuje práci ve svém Stavebním bytovém družstvu v Pardubicích. Předloni si tak k poslaneckému platu přišel za šéfování družstvu k dalším 353 738 korunám, dalšího čtvrt milionu pak získal na odměnách v dalších společnostech a různých radách.
I on je ale podle svých slov za zenitem a post šéfa krajské ČSSD chce na listopadovém sněmu přepustit někomu mladšímu. „Měl bych ale zájem o předsednictví krajské kontrolní komise," řekl.
Taktéž dlouholetá poslankyně Vladimíra Lesenská se po volbách vrátila na post investičního technika na hradeckém krajském úřadu, pak však vyhrála výběrové řízení a stala se šéfkou orlickoústeckého úřadu práce.
Největší úprk ze sněmovních lavic však postihl rozklíženou ODS. Většina (nejen) jejích exposlanců se vrátila ke svým firmám, advokacii či na radnice, kde působí jako starostové či místostarostové, nebo za katedry univerzit.
„Pořád se nemůžu nabažit volného času"
Východní Čechy – Alena Páralová (ODS), která ve sněmovně strávila 15 let, nejdřív jako poslankyně a poté jako poradkyně šéfky sněmovny Miroslavy Němcové, se nyní nemůže nabažit volného času. A ačkoliv má řadu pracovních nabídek, snaží se spíš dohnat, co kvůli parlamentu zameškala: péči o vnoučata, četbu knih, návštěvu divadel, koncertů… Nadechuje se prostě znovu čerstvého vzduchu.
„Užívám si. Ale časem se určitě pustím do něčeho, co nějak souvisí se sociální tematikou, která mi je blízká. Nyní pracuji ve Výboru dobré vůle Olgy Havlové," říká Páralová. Dokonce už dostala znovu chuť vstoupit do ODS, ze které odešla kvůli svému nesouhlasu s Lisabonskou smlouvou. Vadí jí ale, že nový šéf strany dal přednost jejímu sjednocování před očistou. „Někteří lidé, kteří straně kazí pověst, v ní stále dostávají příležitost," dodala.
Své soukromí naopak úzkostlivě tají exposlanec Jan Pajer (ODS), který se v roce 2010 do sněmovny dostal díky kroužkovací revoluci z posledního místa. „Starám se o rodinu a děti. Veřejná osoba už nejsem, takže víc říkat nebudu," řekl včera. Do původního zaměstnání se ale po narození druhého syna nevrátil.
Od sněmovny exposlanci dostali zlaté padáky jako odchodné. To často bylo v řádech statisíců. Vůbec nejvíc tak podle dřívějších propočtů médií získal bývalý místopředseda sněmovny, východočeský poslanec Jiří Oliva (TOP 09) – 426 tisíc korun.