Rekonstrukce stála více než milion korun, peníze se podařilo získat za přispění Česko-německého fondu budoucnosti a soukromých dárců.

„První polní kaplička tu podle farní kroniky stála v trochu jiném místě už v roce 1829. Do gruntovní knihy byla zapsána v roce 1874 na základě podání majitele Johana Franze. Rodina Franzů vlastnila kapli až do roku 1945, kdy jí stát majetek zkonfiskoval a rodinu odsunul. Nepodařilo se nám zjistit, komu byla zasvěcena. Dohodli jsme se, že novou vysvětíme jako Kapli Smíření," řekl náměstek ředitele Správy KRNAP Luděk Khol. Zaniklé osady Bystřice a nedaleké Sklenářovice připomínají nejkontroverznější poválečné období ve vývoji osídlení Krkonoš.

Včerejší momenty se neobešly ani bez dojetí. „Naši rodiče tu měli chatu od roku 1958. Tatínek s maminkou usilovali celý život o to, aby se kaplička obnovila. Škoda, že se dnešního momentu nedožili," vzpomínali se slzami v očích tři sourozenci Homolovi. Lidské hodnoty a nelehký život obyvatel zaniklých osad připomněl také známý římskokatolický kněz Jan Rybář. „Staronová kaplička je mementem, které nám bude připomínat, že tento kraj byl domovem mnoha generací. Umění nezapomenout na historii, dokázat se s ní vyrovnat a smířit je znakem vyspělé kulturní společnosti," komentovala obnovu starostka Mladých Buků Lucie Potůčková.