Jsou to nové pracovní příležitosti, které Bydžov tolik potřebuje. Není žádným tajemstvím, že se Bydžovsko  potýká na Hradecku s nejvyšším počtem lidí bez práce. „Podle staré metodiky míra nezaměstnanosti na Chlumecku a Bydžovsku  nyní dosáhla  dvanácti procent. Nabídka volných míst je ale minimální," uvedla ředitelka tamního úřadu práce Vladimíra Žabková. Královéhradecko přitom v únoru zaznamenalo míru nezaměstnanosti v úrovni  7,2 procenta.

Zvýší se kapacita plynovodu

Město proto ještě letos zajistí některé úpravy v areálu zóny – rozšíří plynovodní přípojku v první etapě dojde také na odvodnění pozemku.

„Je pro nás důležité, že ze zhruba dvacetihektarového pozemku zóny nám zbývá pět hektarů, které nabídneme dalším investorům. Není to vždy jednoduché, aby průmyslové zóny ve městech našly partnery s potřebným zázemím. Nám se to celkem až na výjimky daří. A jsou to jednoduché počty – nabídneme volné prostory, zainvestujeme do nich a lidé tu dostanou práci," řekl starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

Jedna ze stávajících firem chce ještě výrobu rozšířit, ale nestačí již kapacita plynovodu. Proto město letos do dalšího plynovodu v délce 3700 metrů investuje kolem osmi korun. „Nejde jen o samotný plynovod, potřebujeme i regulační stanici, proto ta částka," vysvětloval vedoucí odboru investic a rozvoje bydžovské radnice Bohuslav Zachař.

Zamezí vodě, aby v areálu škodila

Podle něho musejí zároveň s plynem řešit také povrchové vody, které právě v této oblasti působí nepříjemnosti.

„V první fázi půjde o odvodnění pozemku od západu, odkud nám do zóny při deštivém počasí stéká voda z lesa. Ale zatím se nehovořilo o pevné částce," doplnil Bohuslav Zachař. Jak dodal, následovat by měla druhá etapa odvodnění, při které by chtěli využít proti vodě poldry.

Základní fakta o průmyslové zóně

• V novobydžovské městské části Zábědov se začalo se stavbou průmyslové zóny na jaře 2006.

• Náklady na komunikace a inženýrských sítí přesáhly dvaatřicet milionů korun.

• Zóna má rozlohu zhruba dvaceti hektarů.

• V polovině roku 2007 začala průmyslová zóna fungovat.

• Nyní tu chystají další změny. Bude se stavět nový plynovod a dostane se také na první fázi odvodnění areálu.

• Nový plynovod v délce téměř čtyř kilometrů bude stát kolem osmi milionů korun. Rozpočet na odvodnění zatím není k dispozici.