O myšlence trampského muzea
První trampská osada u nás se jmenovala T. O. Ztracená naděje a vznikla v roce 1918. Ve třicátých letech 20. století začali první nadšenci sbírat informace o trampském hnutí, v roce 1940 vyšly zejména zásluhou Boba Hurikána první Dějiny trampinku. V padesátých letech minulého století byla tato činnost utlumena a spíše vznikaly archivy jednotlivých osad. V šedesátých letech se objevila myšlenka založení stálého trampského muzea, kterou se však podařilo zrealizovat jen částečně, formou mobilního muzea.

Nikde na světě nic takového není. Proto tak usilovně bojuje za vznik trampského muzea, které by mělo své stálé místo. „Tramping je kulturním dědictvím československého národa a je třeba jej uchovat pro další pokolení," říká celoživotní tramp tělem i duší JIŘÍ „FRED" JEDLIČKA, který je správcem mobilního trampského muzea. To uchovává různé předměty a doklady o historii československého trampingu a průběžně je vystavuje zejména na trampských akcích.

Shromažďuje například archiv minulých a současných osad, českých a slovenských potlachů, archiv časopisů, stolních a nástěnných kalendářů, trampských písní a písničkářů, práce osobností z oblasti literatury, malířství a sbírá i mnohé další doklady činnosti trampů.

Kde vybudovat stálé trampské muzeum?

„Nejde říci, který z exponátů je ze všech nejcennější. Každý z nich je něčím zajímavý. Ale raritní je například speciální dvouhlavá kytara či kávomlýnek ze 20. let minulého století s nápisem tramp," přibližuje správce muzea.

„Kdybychom chtěli ukázat všechny naše exponáty, dokázali bychom zaplnit plochu asi 200 metrů čtverečních," vysvětluje Jiří „Fred" Jedlička.

Přestože mobilní muzeum v současné době hlavně cestuje, hledá Jiří Jedlička cesty, jak někde vybudovat stálý trampský stánek. „Moc by se mi líbilo, kdybychom dokázali najít stálé místo v přírodním prostředí, kde by byla celá expozice umístěna natrvalo, ale které by bylo současně živé, kde by se mohly například odehrávat různé aktivity, spojené s pobytem mladých lidí v přírodě nebo činnostmi, které mají k myšlence trampingu blízko," dodává Jiří Jedlička.

„Kromě tradičních trampských akcí a koncertů by to mohly být například turistické pochody, srazy historických vozidel a podobně," vyjmenovává „Fred", který pro nové unikátní muzeum hledá provozovatele i místo.
„Byl bych moc rád, kdyby to bylo v Pardubickém kraji, v ideálním případě tam, kde má tramping tradici. Logicky jsme uvažovali o Horním Jelení, kde každoročně pořádáme Festival trampských písní (letošní 39. ročník se uskuteční od 23. do 25. května). Pan starosta Petr Tupec se pro tuto myšlenku velmi nadchl, dokonce jsme spolu absolvovali jednání o podpoře na ministerstvu pro místní rozvoj, ale nakonec to bohužel zatím nedopadlo. V úvahu připadalo také Uhersko nebo Kostelec u Heřmanova Městce, ale tam jsme se s obcí nedomluvili na výši uvažovaného ročního nájemného, které vysoce přesahovalo naše finanční možnosti," upřesňuje tramp, který zanedlouho oslaví šedesátiny.

Trampingu zasvětil celý svůj život

„Trampingu jsem zasvětil celý život. Už v šedesátých letech, kdy jsem dospíval, jsem hltal časopis Tramp a poslouchal úžasné trampské kapely. Je to životní styl," uvádí Jiří Jedlička na adresu trampingu, který asi největší rozkvět zažil ve 20. a začátku 30. let minulého století a pak v 60. letech. „Dnes už je tramping přece jen trochu jinde. Když teď někdo jede trampovat, má úplně jiné vybavení, než jaké jsme měli tenkrát my," uzavírá neúnavný propagátor trampingu z Holic.