Obec Bozkov leží na výběžku krkonošského podhůří, vysoko nad údolími říček Kamenice a Vošmendy. Její počátky sahají hluboko do 14. století, ale jen s bohatou historií se zde nespokojují. Stále se tu něco děje a důvodů, proč sem zavítat či tady žít, je mnoho.

Dnes do obce přitahují naše i zahraniční turisty místní dolomitové jeskyně. Jedná se o jediné zpřístupněné dolomitové jeskyně v České republice. Proto je naší snahou ukázat jim obec co nejhezčí.

Konec prašných cest

Mimo několika větších akcí se u nás realizovala spousta menších, a přesto významných rekonstrukcí.

Jedna z velkých akcí je konec prašných cest po naší obci a úprava náměstí. Dnes jsou cesty v obci bezprašné a také majitelům přilehlých stavení bylo umožněno napojení na stávající místní komunikace. Současně se změny dočkalo naše náměstí. Ve středu byl vydlážděn trojúhelník, který obec následně vylepšila betonovými květináči a zbytek plochy je pokryt živičným kobercem. Okolo byly zbudovány chodníky a postaveno několik laviček.

Vybudovala se bezprašná příchozí cesta od Sejkorské kapličky, byly instalovány odpočívky a pro zlepšení čistoty také několik košů.

Poslední z větších akcí byla rekonstrukce sportovního areálu, která spočívala ve vylepšení zázemí sportovců, volejbalové kurty s umělým povrchem a srovnání hrací plochy fotbalového hřiště s instalací nových drenáží a umělého zavlažování. Z odpadní zeminy, která vznikla při stavební úpravě hrací plochy došlo ke srovnání terénu nad fotbalovým hřištěm a tam vznikl hezký hasičský areál. V těsné blízkosti sportovního areálu je dětské hřiště.

Nemohu zapomenout na „generální" opravu Sejkorské kapličky. Před několika lety na ni dala obec zhotovit nový krov a následně byla pokryta štípaným šindelem. Po oplechování věžičky a zednických dodělávkách je jako nová.

Jinak dochází k průběžnému rozšiřování inženýrských sítí, to postupně, jak vznikají nové domky. Škoda, že obec nemá stavební parcely, stále se objevují noví zájemci o stavbu domku v Bozkově.

Pro další generace

Podstatná změna nastala u autobusové čekárny. Vchod, který vedl přímo do vozovky byl zazděn a vytvořen nový, z boku, kdy již nehrozí přímý vstup do vozovky. Dále čekárna dostala novou střechy a fasádu. Rovněž tak došlo k poražení již přestárlých stromů, ohrožujících kolemjdoucí.

Rekonstrukce zeleně také proběhla na hřbitově, kdy byly pokáceny vysoké lípy. Ty se negativně osvědčily při posledních velkých větrech, kdy popadaly z nich silné větve a poškodily pomníčky.

V rámci celostátní akce Zelená úsporám se vloni kompletně zateplila školka. Došlo i k výměně oken a změnil se způsob vytápění na tepelné čerpadlo. Na školce již několik let slouží fotovoltaická elektrárna.

Velkou zásluhou obce je udržování sakrálních památek ve stavu, aby zůstaly zachovány i pro příští generace. V minulých letech se spousta peněz investovala do jejich oprav.

Na víkendové dění zve starosta Stanislav Doubek

Vážení čtenáři, dovolte abychom Vás společně se všemi zájmovými spolky, církevními sdruženími a zástupci místních podnikatelů pozvali na letošní sjezd rodáků a přátel do Bozkova. Uskuteční se v době od 5. do 7. července současně s naší slavnou Mariánskou poutí. Využili jsme jednoho volného dne navíc a tak začneme již v pátek 5.července.

Hlavní část programu oslav 660. let pravděpodobné první písemné zmínky o naší obci je soustředěna do centra sportovních areálů sokola a hasičů. Bude sestavena z kulturních, sportovních a společenských akcí. V prostorách obecního úřadu bude zřízeno informační centrum, kde se zájemci dozví o všem, co se týká sjezdu.

Po dobu hlavního programu bude nabídka občerstvení v přijatelných cenách, aby jste si mohli dovolit hostit své známé a příbuzné v areálu sjezdu a mohli se oslavám naplno věnovat i hospodyňky, pro které je pouť většinou obdobím stráveným v kuchyni. V neděli nás čeká tradiční pouť s atrakcemi, hlavně pro děti a mládež.

Závěrem mi dovolte popřát všem rodáků, přátelům a pořadatelům v době sjezdu hodně sluníčka a hezkého počasí. Ať se vám v naší hezké podhorské vísce líbí a ať naleznete všechny své známé a kamarády, se kterými si hezky pohovořte.

Nejstarší zmínka o obci je v konfirmačních knihách

Jak a kdy vznikla ves Bozkov není známo. Nejstarší historický písemný doklad o existenci Bozkova je totiž v konfirmačních knihách z let 1354 až 1433. V údolí Jizery a Kamenice se těžila železná ruda a tak zřejmě vznikla hornická osada Bedkovice, nyní zvaná Dolní Bozkov, lidově Podbozkov. V Bedkovicích se ruda v hutích a hamrech zpracovávala na surové železo, které se odváželo do Brodců – nyní Železný Brod. Vošmenda, která hamry poháněla, se ještě v roce 1542 jmenovala Potok Gockrušný, hutníci a hamerníci ze Štýrska ji poněmčili na Waschemünde.

V době předhusitské již stával v Bozkově kostel, nejspíš dřevěný. O dřívějších stavbách kostelních, ve starších dobách do 17. století, jsou jen dohady. V gotické době zajisté již kostel v Bozkově stál, avšak není o něm známo nic bližšího. Nejstarší zachované památky jsou ze 16. století. Je to především milostná socha Madony a zvon datovaný rokem 1555. Od té doby prošel kostel četnými opravami a přestavbami.

Bozkov neměl velkých továren. Jednou z větších byla cihelna. Pracovala několik desetiletí a ještě v roce 1946 se tu vyráběly cihly. Na místě této cihelny se dnes rozprostírá fotbalové hřiště s příznačným názvem Cihelné pole.

Bozkovské školství se počítá od roku 1749, kdy byla založena škola. V roce 1773 byla pro ni zakoupena chalupa a v roce 1776 postavena nová budova, po adaptacích sloužící dodnes.

Na území obce je celá řada dosud poměrně zachovaných roubených chalup lidové architektury horského typu. Najdeme je roztroušené po celém katastru obce. Jednou z nich je citlivě opravená lidová památka, známá jako Hostinec Dřevěnka.

Při sčítání v roce 1921 měla obec 1120 obyvatel, za okupace se sem přistěhovalo mnoho rodin z pohraničí, takže počet obyvatel se zvýšil o 300. Dnes bydlí v tomto hezkém podhorském koutě téměř 600 lidí.

Spolkový život je v Bozkově pestrý a činorodý jako málokde

Bozkov je obcí, která svým obyvatelům nabízí širokou možnost kulturního, společenského a sportovního vyžití. Tuto možnost nabízí široká škála spolků, které spolu spolupracují a jsou s obcí dobrým přínosem.

TJ Sokol

Největším spolkem v obci je Tělocvičná jednota Sokol, která je moderní a aktivní organizací, mající široký záběr. Několikrát týdně se schází ke cvičení naše dívky a ženy. Cvičí také školní děti, které si dvakrát do roka připraví sportovní výstup pro kulturní program v sokolovně.

Velmi populární jsou tři fotbalové jedenáctky. Nejmenší družstvo žáků zdárně bojuje v Okresním přeboru žáků. Béčko je perspektivní tým v Okresní soutěži mužů, v ročníku 2012-2013 si prvním místem zajistili postup do Okresního přeboru a v témže ročníku „staří mazáci" z Áčka postoupili z 1.místa v I.A třídě do Krajského přeboru.
Divadelní soubor Sokola, má opravdu pilné ochotníky. Vždy pravidelně před Silvestrem pořádají premiéru nově nastudované hry. S tou pak pohostinsky zajíždějí do okolních vesnic a před josefodolskou přehlídkou pořádají doma představení, na které zvou klienty Domova sociální péče ze Semil, kdy naše obec jim vždy zaplatí autobus.

Nejmenšími ochotníky jsou převážně školní děti, kteří jsou základem Dětského ochotnického divadelního souboru. Tito mladí divadelníci sehrají ročně jedno představení pro domácí diváky a jedno pro děti z okolních škol, které k nám přivezou autobusy. Poslední dobou jsou žádaní i na hostování v okolních obcích.

A máme loutkové divadlo na pobavu nejmenšího diváka. To si vždy na zimu vybuduje stálou scénu v zasedací místnosti na OÚ a zde sehraje několik dětských představení.

Poslední, a nikoliv nepatrnou činností Sokola jsou kulturní akce. Mezi ně patří hlavně oblíbené diskotéky a poslechové koncerty. A nejsou to jen ledasjaké koncerty! Jsou k nám zváni zpěváci a skupiny zvučných jmen, dokonce u nás hrála i slovenská hudební skupina.

Speleologové

Činnost bozkovské skupiny České speleologické společnosti se soustřeďuje především na průzkumné práce v oblasti západních Krkonoš a Podkrkonoší. Zde se v poslední době podařily objevy v okolí Dolní Rokytnice. Zdejší krápníková jeskyně Netopýří mlýn patří k nejdelším v Krkonoších. Její podzemní jezero láká k dalším průzkumům nejen nás suchozemské jeskyňáře ale i jeskynní potápěče. Zatím však stále odolává. Druhým významným objevem je stále se prohlubující propasťovitá jeskyně Na Poušti u Železného Brodu. Pokud nás indicie nezklamou, tak by se mohla tato dnes téměř 40 m hluboká díra stát v budoucnu naší nejhlubší podkrkonošskou jeskyní.

Tou nejvzdálenější lokalitou jsou určitě ledové pláně ostrovů Špicberky, kam se naši jeskyňáři vypravily od roku 1986 celkem 15. krát. Ale nemůžeme opomenout ani to, co máme přímo pod nosem, Bozkovské jeskyně, kde na nás občas nějaké překvapení čeká i tady.

Myslivci

O mysliveckém spolku nám řekl Bohuslav Kouble. „Myslivost nám přináší nejen hezké chvíle prožité v přírodě, ale také nás tíží nedostatek drobné lovné zvěře. V tomto problému se snažíme konat nápravu, ale je smutné, když přes rok vylíhneme a odchováme v naší líhni na 500 bažantů a po vypuštění v přírodě nezůstane ani jeden. Bohužel, i taková je myslivost.

Z loveckých úspěchů se nám podařily ulovit 2.kusy srnčí zvěře, které byly ohodnoceny bronzovou a stříbrnou medailí na okresních výstavách. Naše myslivecké sdružení se stále lépe prezentuje na veřejnosti, ať to jsou velmi oblíbené Myslivecké bály anebo atraktivní Svatohubertská mše".

Motosport

Dalším spolkem je Motosport Bozkov. V roce 1997 Milan Kurfiřt přivedl do Bozkova trať podniku Mistrovství světa, které se konalo v Semilech. Další metou bylo spolupořadatelství Mezinárodní motocyklové šestidenní (ISDE) jež mělo start a cíl v Jablonci nad Nisou. Mysleli jsme, že je to vrchol naší činnosti. Jak jsme se ale přesvědčili, byl to naopak první krok v dnes již dlouholeté tradiční reprezentaci našeho klubu.

Motosport stál u zrodu úspěšných seriálů v okolí, jako je Krkonošský pohár v Autoskijéringu, nebo KTM Enduro Kross Country. Před třemi lety převzal Milan Kurfiřt také pořadatelskou vlajku srazu traktůrků v Příkrém a přivezl ji do Bozkova.

Co je hlavní, v Motosportu jsou i mladí a to je příslib budoucnosti a jistota že základní kameny byli postaveny na správném místě.

Dobrovolní hasiči

Dobrovolní hasiči se také snaží pojmout svoji práci moderně a vsadili na mládež. Tak se v Bozkově můžeme setkat na postech velitelů, strojníků a dalších funkcionářů s mladými lidmi. Starší členové se snaží mládež vést k jisté odpovědnosti, nejen ke spolku, ale především k ostatním členům kolektivu.

Hodně úsilí je soustředěno do práce s mládeží a požárního sportu. Nejmenší Soptíci, mnohdy ještě nechodí do školy a již soutěží. Družstvo starších patří mezi nejlepší týmy okresu, vozí pravidelně medaile z pohárových i postupových soutěží. Práce s mládeží musí být koncepční a tak další logickou cestou bylo před dvěma lety sestavení dorosteneckých kolektivů, aby byl zachován postupný rozvoj mládeže. Několik dílčích úspěchů v této kategorií dovršil letos tým dorostenek vítězstvím na krajské soutěži ve Frýdlantě a zajistil si tak historickou účast na Mistrovství republiky. Družstva dospělých se pravidelně zúčastňují několika ligových seriálů a solidní výsledky završili v loňském roce prvenstvím v kategoriích muži i ženy v Poháru OSH Semily.

Je namístě se zmínit o vybudování hasičského areálu, na kterém se stále něco vylepšuje.

Vloni na podzim jsme v Bozkově přivítali více než 600 soutěžících a rozhodčích z celého okresu. Okresní sdružení hasičů v Semilech nám svěřilo pořádání Okresního kola hry Plamen. Ani v této, opravdu organizačně náročné akci naši hasiči nezklamali.

Na podzim 2012 musela naše výjezdová jednotka bohužel i do ostré akce, kdy jsme se podíleli při zásahu na požáru roubenky na Dománi.
… a další

Dále ještě v naší obci najdeme tyto spolky:

• Recesistický spolek Stálého zdraví
• Místní organizace včelařů
• Okrašlovací spolek a historická sekce obce Bozkova
• Místní organizace svazu zahrádkářů
• Matice Bozkovská – spolek s dlouholetou tradicí převážné ve věcech kolem kostela.

Také dvě církve

• Římskokatolická – která své bohoslužby uskutečňuje v kostele Navštívení Panny Marie, pořádá Biblické hodiny na zdejší faře. Farnost spravují v současné době Misionáří Matky Boží z Lasalete v čele s P. Krzysztofem Mikuszewskim MS
• Československá-husitská – tato církev má v naší obci stavení přímo na návsi, kde je také modlitebna. Náboženská obec pořádá bohoslužby, duchovní setkání a věnuje se charitativní činnosti. Farářka je zde Lada Kocourková.

Karel Čermák