„Spojme se intenzivními modlitbami se všemi kardinály v konkláve a vyprošujme jim světlo Ducha Svatého, aby hlasovali s očima upřenýma jedině na Boha a ve prospěch spásy duší, která musí být v církvi nejvyšším zákonem," vyzval hradecký biskup.

Diecézní kněze poprosil, aby na tento úmysl pamatovali při slavení mší svatých a do modliteb či meditací za moudrou volbu papeže aktivně zapojili i věřící. „Nezapomínejme se při tom obracet ani na osoby trpící, nemocné a na mládež a děti. Volba papeže v konkláve je posvátný úkon, který prožívá a nese každý úd církve," napsal kněžím.

Konkláve vybírá 266. římského biskupa. Výsledek se dá očekávat do konce týdne – ve dvacátém století volba nikdy netrvala déle než čtyři dny. Úspěšné hlasování tradičně oznámí bílý kouř z komína Sixtinské kaple.

Mezi voliteli je také český zástupce, pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka, někdejší královéhradecký biskup. Druhý český kardinál, emeritní pražský arcibiskup Miloslav Vlk, už se volby účastnit nemůže kvůli věku.

Ze sto sedmnácti kardinálů mladších osmdesáti let, kteří mají právo i povinnost volit papeže, do Říma nedorazili jen dva – emeritní arcibiskup z Jakarty Jilius Riyadi Darmmatmadja kvůli zdraví a také arcibiskup ze Saint Adrews a Edinburgu Keith Michael Patrick O'Brien z vážných osobních důvodů. Kardinálové shromáždění v Římě jejich omluvy uznali a přijali, volba tedy mohla začít.

Stejný počet volitelů, tedy 115, vybíral papeže i v minulém konkláve v roce 2004. Tehdy konkláve trvalo jen 24 hodin. Stejně jako Benedikt XVI. bude papežem zvolen jen ten, kdo získá minimálně sedmasedmdesát hlasů.   (ps)