Kvůli pokračujícím útokům neznámých pachatelů vůči starostovi posílí policie hlídky v ulicích města.

V Třebechovicích se totiž opět obnovily letité sprejerské útoky, kdy neznámý pachatel například napsal na některé z budovy, že starosta krade. V neděli někdo sekerou zdemoloval na parkovišti osobní vůz starosty a na druhý den se v sousední Bělči objevily nápisy hanobící městské radní. Předevčírem pak byly na radnici a dalším lidem doručené vulgární, zastrašující a urážlivé dopisy. Starosta v reakci na to ve vydaném prohlášení označil situaci za kritickou a požádal policii a policejní prezidium o pomoc.

„S ohledem na události posledních dnů posilujeme pro zvýšení pocitu bezpečí ve městě mimo jiné i výkon hlídkové služby," uvedla včera krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Jak dodala, na všech zdokumentovaných případech a stopách policisté pracují. „Máme stanovených několik vyšetřovacích verzí, které ale také s ohledem na taktiku vyšetřování nebudeme zveřejňovat," řekla mluvčí.

Útoky na zdejší radní trvají v Třebechovicích už tři roky. Tehdy neznámý vandal posprejoval urážkami dům starosty a nalil mu do studny naftu. Výtečník se neštítil ani oběsit kočku na klice u domovních dveří tajemníka města. Posprejován byl ovšem i dům lidí, kteří se zastupitelstvem či radnicí neměli nikdy nic společného.

Radnice tehdy dokonce za informaci, která by vedla k dopadení pachatele, vypsala dvacetitisícovou odměnu. Bez výsledku. To, že útoky souvisí s vedením města, starosta Jiří Němec tvrdil už tenkrát.

„Události v roce 2012 odstartovalo anonymní trestní oznámení adresované na Ministerstvo vnitra, které se nezakládalo na faktických skutečnostech. Agresivita pachatele nebo pachatelů se ale stále stupňuje. Útoky souvisí s výkonem veřejných funkcí a s výkonem státní správy a samosprávy," řekl Němec.

Policie po předcházející sérii hanlivých nápisů loni v říjnu uvedla, že zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za které hrozí až roční vězení. K obsahu jednotlivých nápisů a dalšímu vyšetřování se nevyjádřila a do dneška věc nevyřešila.

Třebechovice nejsou jediné. Ale drží primát

Vandalské činy v Třebechovicích pod Orebem.

Východní Čechy - Útoky na radní měst a obcí nejsou ve východních Čechách časté, ovšem Třebechovice v tom bezesporu drží jeden primát: Jsou tu dlouhodobé, systematické. Všude jinde byli komunální politici obětí agresorů většinou jen jednou.

V roce 2007 například neznámý žhář zapálil v Pardubicích auto manželce tehdejšího primátora Jaroslava Demla. Přímo před jeho domem. Škoda dosáhla 170 tisíc korun. Pachatel před svým činem hýbal s bezpečnostní kamerou, aby na auto nebylo vidět. Už předtím byl primátor Deml i jeho manželka adresátem několika výhrůžných anonymů.

V roce 2012 v Broumově, taktéž v noci, hořelo auto u domu hradeckého hejtmana a senátora Lubomíra France patřící jeho bývalé ženě. Pár dní předtím kdosi poškodil rovněž auto náchodského starosty a vycházející hvězdy ČSSD Jana Birke. Podle stop se někdo rozjel ze tří metrů a napálil zadní část starostova černého Audi A4.

To byl přitom už druhý útok na Birkeho auto. Poprvé se tak stalo v prvním roce jeho úřadování na postu starosty, když zavedl systém proti neplatičům „dvakrát a dost". Radnice začala vystěhovávat dlužníky, kteří neplatili. Tehdy mu auto někdo poškrábal a škoda byla také kolem čtyřiceti tisíc korun. Navíc mu tehdy někdo hodil na dům pytel plný oleje. „To byly na mě velké tlaky," konstatoval tehdy Birke.

Vedle toho pak na radnice chodí desítky výhrůžných, pochopitelně anonymních dopisů. „Zbavíme se tě, zmetku," našel kdysi starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil v anonymním dopise ve schránce. Novobydžovskému starostovi pro změnu vyhrožovali, když radnice řešila potíže s Romy, že mu vystřílí celou rodinu. Ani smiřický starosta se nevyhnul mnoha slovním potyčkám s nepřizpůsobivými lidmi.

V roce 2011 neznámý útočník uštědřil zezadu ránu do hlavy tehdejšímu místostarostovi Dvora Králové nad Labem Janu Bémovi. Byla tak silná, že místostarosta skončil s tržnou ranou v nemocnici.

V srpnu 2012 dokonce při veřejném projednávání královéhradeckého územního plánu vytáhl na politiky jeden výtržník sekeru. Sprostě přitom nadával, nikomu naštěstí ale neublížil a policisté ho ze sálu odvedli.