Myslíte si, že zahrádkářské akce jsou na ústupu a už skoro nikoho nezajímají?

Opak je pravdou. Český zahrádkářský svaz v letošním roce registruje téměř sedm stovek místních či regionálních výstav. Mezi nimi patří k těm stěžejním Svět květin v Trutnově. Letos se konal již 39. ročník. Během tří výstavních dnů si návštěvníci mohli prohlédnout expozice flóry i fauny, podívat se na činnost včelařů, mykologů, Krnapu a samozřejmě nakoupit něco pěkného do bytu či na chalupu. Organizátoři svědomitě drží tradici od roku 1977 a jen těžko si lze představit třetí srpnový víkend v Trutnově bez Světa květin.

„Už to není tak masivní účast jako dříve, kdy k nám přijížděly autobusy zahrádkářských organizací ze všech možných měst, ale lidi chodí pořád a to nás těší," namítl hlavní organizátor Miloslav Kotas.

Rekordní byl rok 1981, kdy výstavním areálem prošlo 12 tisíc návštěvníků. Letos zavítalo do prostor speciální školy v Horním Starém Městě přesně 5516 lidí. Taková účast pořád drží prapor patrně nejtradičnější akce v Trutnově hodně vysoko. „Snažíme se výstavu přizpůsobit dnešní době, těší nás, že si cestu nacházejí v hojném počtu i zástupci mladší generace," řekl šéf legendární výstavy, který působí v zahrádkářské organizaci Trutnov 2 od roku 1983 a posledních 15 let je jejím předsedou.

Svět květin 2016Je obtížné přijít s něčím novým, pokud organizujete již 39. ročník? Kdo pořádá něco nového, od toho se přeci jenom tolik nečeká.
Je to hodně složité především v tom, že jsme omezeni prostorem. Vymýšlíme, ale pak si říkáme, aby se nám to sem vešlo. Je to jiné než na velkých výstavištích v Brně či Lysé nad Labem, kde zůstane část prostorů volných. Tady hledáme každou volnou plochu, která se dá využít. Někde se dá udělat něco nového, někde ale jen stěží, třeba u expozic jiřin. Tak jsme aspoň nahradili stoly, které jsme používali tradičně, kaskádovitým uspořádáním. Už delší dobu se zabýváme programem pro děti. Chtěli bychom, aby se u nás cítily dobře a zabavily se. Na ně chceme zacílit při jubilejním 40. ročníku.

Platí stále rovnítko Svět květin, výstava pro důchodce? Mezi návštěvníky přece nefiguruje pouze starší generace, tak by to tak být nemuselo.
Říká se to, ale zájmy jdou prostě s věkem. Většina klasických zahrádkářů je skutečně staršího věku, ale v současné době existuje také řada těch z mladší generace, především rodin s dětmi, které mají chaty a věnují se tomu. Co si budeme povídat, zahrádkářů je pořád hodně.

Jste spokojení, jak se letos podařilo výstavu zrealizovat?
Ano, a to navzdory problémům, které se objevily. Generace vystavovatelů totiž stárne a mladí nemají tolik času se tomu věnovat. Nejdřív jsem říkal, že musíme přežít, nyní chceme rozvíjet. Plánujeme zlepšovat prostředí a investovat získané peníze zpět do výstavy.

Co se lidem nejvíc líbí, o co se nejvíce zajímají? Květiny, zvířectvo, houby, včely?
Každý podle svých zájmů. Jako lesáka mě těší, že letos byly velmi pozitivní reakce na expozice naší lesnické školy a Krnapu.

Kolik lidí se podílí na přípravě třídenní akce?
Mělo by jich být 280, tedy všichni členové místního zahrádkářského svazu. Každý z nich má povinnost odpracovat pět brigádnických hodin. Bez toho to nejde. Ale ne všichni mají možnost přijít. Areál připravujeme vždy od pondělí.

Termínově se zpravidla potkáváte s hudebním festivalem na Bojišti a Trutnov tak zažívá dvě velké akce naráz, byť radikálně odlišného ražení. Neuvažovali jste o jiném termínu?
Svět květin vždy plánujeme na třetí srpnový týden. Jen jednou jsme se lišili s hudebním festivalem. Stává se, a rozhodně to není neobvyklé, že diváci z fesťáku se dorazí k nám podívat a pak jdou zpátky na Bojiště. To je bezvadné.

Působíte jako učitel na lesárně. Jaký je dnes vztah mladé generace k přírodě?
Dobrý. Snažíme se ho rozvíjet. Pravda je, že k nám se hlásí studenti, které příroda baví. Musím je pochválit, vztah k přírodě mají. Během studia se vypracují a jsou šikovní, hodně pomáhají při brigádách, jezdí se do zahraničí.

Co plánujete na 40. ročník? Přijdete s něčím novým nebo se budete držet osvědčených expozic, které drží laťku výstavy stále vysoko?
Chtěli bychom připravit expozici letní rekreační zahrady v jednom z hangárů. Budeme chtít zajistit zajímavý program pro děti. Samozřejmě základem zůstane výstava jiřin a mečíků.

Jan Braun