Jak se to stane, že se sportovec objeví na literárním festivalu?
Sám se ptám, jak je to možné. Oslovil mě Tomáš Magnusek, že je v Malých Svatoňovicích nějaká akce a jestli bych byl ochoten se jí zúčastnit. Já jsem přesně nevěděl o co jde, myslel jsem si, že jde o nějaký fotbal, třeba, že tu hrají staří páni a teprve den předem jsem zjistil, že jde o akci, která se koná na počest Karla Čapka a měl bych tu číst některou z jeho povídek. Bylo to překvapení.

Máte rád dílo bratří Čapků?
Občas si ze školy na něco vzpomenu, dokonce tuším, že o Karlu Čapkovi jsem mluvil při maturitní zkoušce, ale je to bohužel tak dávno, že si to už příliš nepamatuji.

Měl jste už od mala jasno, že z vás bude fotbalista?
Měl jsem rád i jiné sporty, ale dříve přeci jen fotbal a hokej byl pro nás nejdostupnější. Třeba tenis a golf byl pro jiné sorty lidí. Když jsem byl malý kluk, byl mi fotbal nejbližší. V létě se kopalo do míče, v zimě bruslilo.

V kolektivních sportech jsou časté přezdívky. Měl jste nějaké? A když, jak vznikly?
Také jsem měl pár přezdívek. Nejdéle asi vydržela přezdívka Fous, protože jsem byl jeden z prvních fotbalistů, který měl knírek pod nosem.

Jaký názor máte na sporty, které byly dříve pouze mužskou záležitostí, ale dnes je dělají i ženy dívčí kopaná, hokej nebo třeba skoky na lyžích?
Myslím, že ženy by měly preferovat sporty, při kterých vynikne ženskost a ladnost. Fotbal, hokej a skoky na lyžích se pro ženy moc nehodí. Ženská krása a estetika jejich těla se dá využít v jiných sportech.

S fotbalem jste procestoval kus světa. Pokud byste nežil v Čechách, kde by to bylo?
Měl jsem možnost několikrát emigrovat, ale nikdy jsem to neudělal, protože tady jsem se narodil a tady jsem doma. Postupem času jsem několik let působil v Rakousku a bylo mi tam dobře. Takže pokud bylo by to Rakousko. Jinde bych si asi těžko zvykal.

Jaké místo má fotbal ve vašem životě dnes?
Fotbal má v mém životě číslo 1. Stále ve fotbale pracuji, mám ho rád, kolem fotbalu se pohybuji. Sám už ho bohužel moc hrát nemohu, to mi trošku vadí. S fotbalem je stále spjato moje jméno. Fotbal mi byl určen a je mi určen pořád.

Máte v Krkonoších nějaké oblíbené místo?
Přiznám se, že do Krkonoš jsem moc rád nejezdil, protože když jsme tam jeli, bylo to většinou s mužstvem na zimní soustředění. Museli jsme běhat v půlmetrovém sněhu, jedny tepláky jsme měli na celý týden. Byly to strašné podmínky, neměli jsme žádné vybavení, těžká zimní příprava. Moc rád na to tedy nevzpomínám. Bohužel jsme lyžování měli zakázané, takže jinak jsem se na hory vlastně nedostal. Sníh mi tedy k srdci nepřirostl. Tento kraj však znám. Minimálně dvakrát do roka jezdím do Úpice na kulečníkový turnaj, mám zde mnoho kamarádů.

Máte tedy rád alespoň nějaká krkonošská jídla? Třeba kyselo?
Já mám hotelovou školu, ale když se bralo kyselo, tak jsem zrovna chyběl. Kyselo je určitě moc dobré. Tuším, že tam patří brambory, houby,… Každý kraj má něco dobrého a já jsem zrovna takový gurmán, že rád ochutnávám taková jídla, která se běžně nevyskytují. Pokud se tu dnes něco dobrého objeví, určitě si to dám.

Takže máte rád i exotické kuchyně?
Určitě. Já jsem takový všežravec a všepijec. Akorát mám takovou výjimku, resp. dvě: nechutná mi rajská omáčka s masem a knedlíkem, ale rajskou polévku mám moc rád. Nejím ani koprovou omáčku, ale kulajda koprová polévka mi velmi chutná. Je to zvláštní a nevím, proč to tak je.