Když se po sezóně zavřela divadla Karlín a Broadway, kde má Kamila svá angažmá v muzikálech Dracula, Kleopatra či Angelika, práskla hned do bot. Prvním letadlem odletěla do vytoužené Ameriky, přesněji do Los Angeles, meky umělců, tanečníků, zpěváků a producentů.

„Byli jsme v LA více než tři týdny a bylo to opravdu nad očekávání. Jak v pozitivním smyslu, tak i z té druhé stránky. Jednoznačně mě ale Amerika neoslnila. Ani vlastně nevím proč. Někdo mi říkal, Amerika tě buď dostane, anebo prostě ne, a nikdy se to už nezmění. Jsem ten druhý případ, jsem Čech jako poleno, z Ameriky jsem si na zadek nesedla, i když jsem si právě tam mnohé uvědomila."

Mají to v sobě

Kamila Nývltová v Los AngelesKamila jela do Ameriky hlavně zpívat a tančit a to se jí podařilo. „Chodila jsem na zpěv k učiteli Gabe Rolandovi, který byl nominovaný na producenta roku. Myslím, že jsem si odnesla cenné zkušenosti, které vám tady nikdo nedá. Prostě černoši to mají jinak. Oni se s tím krásným hlasem už rodí a přesně vědí, co s ním mají dělat, aby to znělo. Aby se člověk uvolnil, aby to šlo prostě od srdce a z duše člověka. Jedou prostě na plný pecky, dají do toho všechny emoce a kašlou na lidi, kteří se na ně koukají, nic neřeší, jen prostě zpívají. Vím, že nikdy nebudu zpívat jako černoch, to nejde, ale chtěla bych se k tomu alespoň přiblížit. Tohle byla pro mě opravdu obrovská zkušenost."

Vizáž nade vše

„Když jsem tam přišla a viděla první hodinu tance, myslela jsem, že se asi někdo zbláznil. Všichni jsou tam vystailovaní, jedou úplně naplno, neexistuje, aby někdo nepřišel upravený, protože zkrátka nikdy nevíte, kdy tam přijde nějaký producent (třeba od Beyonce) a ukáže si a vybere si tanečníky pro svou show. Dostalo mě, že holky si před hodinou malovaly oči a pusu, česaly vlasy, prostě aby měly šmrnc. Jsou tam pro kariéru ochotné udělat mnoho, myslím tím v dobrém slova smyslu. Musíš být dobrý, jinak se tam prostě nechytáš," postřehla Kamila Nývltová.

A taky ji doslova šokovala ochota místních lidí. „Chtěli mi pomoci, říkali ´ty jsi v cizí zemi´ a my jsme tu pro tebe. Všude to tak bylo, v obchodech, na ulici. U nás to lidé neumí, jsou zachmuření, ponořeni do svých problémů, hlavně, aby měl každý pohodičku a nemusel pro to moc udělat."

Doma je doma

„Ale když jsem se pak vrátila do Čech k našim do Podkrkonoší, stála jsme na vyhlídce ve skalách a viděla tu naši krásnou zem, věděla jsem, že patřím sem, že tady jsem doma."

Fanoušci Kamily se tedy nemusí obávat, že by se odstěhovala do Ameriky. V současné době ji opět mohou vidět v rolích Adriany a Lorraine v muzikálu Dracula, jako egyptskou královnu v muzikálu Kleopatra a jako host nyní vystupuje s Filharmonií Hradce Králové. Rovněž pracuje na novém CD a natočila nový duet se svým pěveckým kolegou Josefem Vágnerem.

Tento měsíc pak coby patronka pěvecké soutěže Česko zpívá vyhlásí jubilejní, desátý ročník.