Pro většinu lidí znamenají rozkvetlé stromy začátek jara, ale pro alergiky začíná nepříjemné roční období. Alergie je nečekaná a může na člověka zaútočit kdykoliv.

Zbystřit byste měli především v případě, že výše jmenované symptomy se vrací v určitém časovém období. V tomto případě je na místě navštívit lékaře – alergologa a nechat se odborně vyšetřit.

Důkladné vyšetření

„Pacienta, který k nám přijde s těmito příznaky, důsledně vyšetříme. Uděláme důkladný rozbor rodinné a osobní anamnézy, vyšetření krve, rozbor projevů, plicní vyšetření a pacienta si poslechneme," vysvětlila základní vyšetření lékařka Eva Horynová, zabývající se alergologií. Mnozí lidé si totiž alergii mohou zaměnit za běžné jarní nachlazení a k lékaři nejdou.

A jak alergii poznáme? „Projevuje se různě. Především dechovými a kožními problémy, pacienta dále trápí pálení a slzení očí, nateklé oči, dušnost či kašel," vyjmenovala projevy lékařka.

Jaro je tím pádem pro alergiky velice nepříjemným obdobím a jaro nevítají příliš radostně. Rozkvetlé stromy a pyl se pro ně stávají velkými nepřáteli. Alergie je velice nevyzpytatelná a objevit se může kdykoliv a u kohokoliv.

„Alergie může napadnout zcela zdravého člověka a objevit se může kdykoliv během celého života. Nejvíc samozřejmě na jaře," vysvětluje Eva Horynová.

Dále také dodává, že lidé se nejvíce léčí na pyl z břízy, javoru, dubu, olše a později také travin a obilovin.

Alergie je velice nepříjemným onemocněním a lidem mnohdy znepříjemňuje každodenní život. Pokud ale dodržíme určité pokyny, můžeme projevy alergií utlumit na minimum. „Lidem, kteří mají potvrzenou alergii, doporučuji navštívit alergologickou ordinaci s předstihem, než začne pylová sezóna. Doporučuji také určitá režimová opatření. V případě alergií na roztoče časté vysávání, vytírání prachu. Alergii je také možno vyléčit definitivně a to pomocí alergenové imunoterapie," poradila závěrem lékařka.

Lucie Hartmanová