„Kdo toho chce využít, musí vždy deklarovaný účel doložit kontrolovat to budou na příjezdových cestách policisté,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Lidé na Trutnovsku budou mít od pátku nově povinnost nosit minimálně chirurgickou roušku nebo FFP2 respirátor. Stát je do oblasti pošle.

Online reportáž

Kromě Trutnovska se uzavřou také západočeské okresy Cheb a Sokolov. Opatření vlády bude podle ministra zdravotnictví podobné tomu, jaké fungovalo na jaře například v Litovli na Olomoucku. Podle Ústředního krizového štábu je ve schopnostech policie všechny lidi na příjezdových cestách zkontrolovat. Pokud by to policie nezvládala, bude vláda podle ministra Blatného uvažovat i o nasazení armády.

Policie ČR však ještě neví, kolik na opatření vyčlení lidí a jak vůbec budu kontroly probíhat. "Žádáme zdvořile zástupce sdělovacích prostředků, aby nám v souvislosti s právě oznámenými změnami v oblasti omezení volného pohybu osob poskytla čas na přípravu opatření a souhrnnou informaci o nich. Informace poskytneme co nejdříve," uvedla Policie ČR na svém twitterovém účtu.

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) uvedl, že opatření vlády v okrese Trutnov bude muset kraj realizovat. "Lépe lze ale zvládnout epidemii testováním, trasováním a urychlením očkování," podotkl.