Jde o srovnatelný počet případů a vybraných pokut jako v minulých letech, roste ale agresivita a arogance přestupců, řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. V uplynulé zimní sezoně strážci s policisty odsloužili čtyři desítky společných strážních služeb.

Ilustrační foto
Vyhodnocení zimní spolupráce s Policií ČR

„Nejde nám o pokuty, podstatou strážní služby je být preventivně na místech, kde se něco protiprávního může dít, a předejít tomu. Strážní služby denně mohou řešit či předejít svou přítomností desítkám možných přestupků," řekl Drahný. Zdůraznil, že pokuty nejsou příjmem národního parku, ale dílem jdou do státního rozpočtu, dílem obci, na jejímž území byl přestupek spáchán.

Správa KRNAP instalovala v pátek na Sněžce ochranné sítě.
VIDEO: KRNAP umístil na Sněžce oranžové sítě. Kvůli neukázněným turistům

Správa KRNAP na území národního parku zajišťuje strážní službu většinou sama, spolupráce s policií při společných hlídkách je reakcí na přibývající případy hrubého porušení pravidel KRNAP. „Jakmile je pěkný slunečný víkend po sněžení, víme, že to bude problémový víkend, a jsou v terénu. Hlídky s policií jsou kvůli rostoucí agresivitě žádoucí," uvedl Drahný.

Jeden z případů napadení strážce KRNAP z poslední doby, který řešila i policie, se stal v lednu 2021 v okolí Strážného na Trutnovsku. Strážce KRNAP se dostal do střetu s nelegálně jedoucími sněžnými skútry, jeden z řidičů se jej pokusil udeřit pěstí.

Ilustrační foto.
Fyzický útok na strážce národního parku v Krkonoších. Napadl ho řidič skútru

„Agresivita a arogance lidí, kteří porušují návštěvnický řád KRNAP, stoupá. Proto naši strážci slouží v zásadě ve dvojících, veškeré řešení přestupků probíhá pod kamerovým záznamem. Museli jsme k tomu přizpůsobit výkon naší strážní služby," řekl Drahný. Podle něj strážci KRNAP v uplynulé zimní sezoně žádnému fyzickému útoku při výkonu služby nečelili.

Tři druhy přestupků

Nejčastější jsou podle něj tři druhy přestupků, a to porušení zákazu vstupu do volného terénu v klidovém území, porušení zákazu vjezdu do KRNAP a zanechání odpadků v KRNAP. „Počet přestupků je přímo úměrný vysoké návštěvnosti KRNAP. Prohřešky zejména spočívající v porušení zákazu vstupu do volného terénu v klidovém územní jsou častější o víkendu a za pěkného počasí," konstatoval Drahný.

Vyhledávaným trendem je pořizování selfíček z atraktivních míst Krkonoš.
Obludné množství přestupků. KRNAP trestal jízdy v národním parku i selfíčkáře

Strážní služba Správy KRNAP se neomezuje jen na zimní sezonu, napilno má také v letních měsících. Souvisí to s enormní návštěvností Krkonoš. Návštěvnost byla v roce 2022 rekordní. Krkonoše loni zaznamenaly více než 12,1 milionu návštěv, což je o 250 tisíc více než v dosud rekordním roce 2018. Nedávno zveřejněné údaje jsou za celou oblast Krkonoš včetně území KRNAP.