Samička nosorožce dvourohého Eliška, kterou ZOO Dvůr Králové na konci června věnovala rezervaci Mkomazi v Tanzanii, vyběhla do většího výběhu. Pod dohledem zoologa Jiřího Hrubého, který byl jejím ošetřovatelem ve Dvoře Králové, podstoupila další krok aklimatizace na africkém kontinentu.

„Eliška si po příjezdu na nové prostředí zvykala v ohradě z dřevěných kůlů. Teď byla vypuštěna do oblasti o desítkách hektarů. Zde už je v běžné africké buši s akáciemi a postupně přechází na přirozenou stravu," řekl po návštěvě obrovské africké rezervace Jiří Hrubý.

Eliška se na noc stále může vracet do dřevěné ohrady, kam také dostává část stravy a vody. V krmné dávce už je méně granulí, seno se zaváží i na krmná místa v buši. „Viděl jsem ji teď po měsíci a půl a musím říct, že divoké instinkty se jí vracejí velmi rychle. Už ke mně nebyla zdaleka tak kamarádská jako v zahradě a od lidí si drží odstup," poznamenal Jiří Hrubý. „Pokud všechno půjde dobře, mohla by být Eliška spojena se samci za několik měsíců," doplnil.

Eliška do Afriky cestovala leteckým speciálem v červnu. Z Lipska ji převáželo letadlo společnosti DHL, která nákladný převoz financovala. Náklady na transport se přitom šplhaly do výše stovek tisíců eur. Mladý nosorožec se díky tomu mohl vrátit do oblasti svých předků, kde nikdy předtím nebyl. Žije v přísně střeženém parku Mkomazi. Samička by během dvou let měla být podle zoologů schopná reprodukce, díky čemuž by měla pomoci rozšiřovat populaci nosorožců svého druhu na africkém kontinentu.

Eliška se zabydlela v Tanzanii

Eliška pochopitelně není první nosorožcem, který ze Dvora Králové do tanzanijského parku přijel. Také ostatním nosorožcům se daří výborně. Celkem už totiž mají čtyři mláďata. Samičky Hilla a Tunu se dvorské samici Deborah narodily v letech 2011 a 2014.

„Otcem Hilly a Tunu je původem dvorský samec Jamie, jemuž se letos narodila dvě další mláďata – samička Mobo v dubnu a další samička Georgina v červnu. Jejich matkami jsou samice převezené do Mkomazi z anglické zoo Port Lympne," vysvětluje Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů ZOO Dvůr Králové. „Věříme, že Eliška se do reprodukce v budoucnu také zapojí."

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých, jinak též černých, v zajetí na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 43 a další samice je březí. Eliška, která se samici Etoshe narodila v září 2012, patří k páté generaci chované v zahradě.