"Protesty k demokracii patří, je to součást práce poslance. Ale patří na náměstí, ne do našich domovů," podotkl poslanec za ODS a bývalý starosta Trutnova Ivan Adamec. Kritizovanou novelu pandemického zákona poslanci v pátek navzdory protestům schválili.

Ve sněmovně tento týden panovala bojovná nálada. Projednávání novely pandemického zákona se totiž neobešlo bez zdržování a především bez protestů hnutí Chcípl PES. Organizace, která vznikla na podporu podnikatelů zasažených vládními protipandemickými opatřeními, ve středu ráno zveřejnila adresy sedmdesáti poslanců, kteří pro novelu zvedli ruku, s výzvou, aby se příznivci hnutí a demonstranti vypravili protestovat přímo před jejich kanceláře. Řada adres na seznamu ale odkazovala na domovy poslanců, kde žijí jejich nic netušící rodiny.

Okamžitě se zvedla vlna ostré kritiky, hnutí proto po dvou hodinách seznam ze svých stránek stáhlo. Na výzvu nicméně už v tu chvíli stihli zareagovat někteří demonstranti. Hned ve středu se u domu předsedy poslaneckého klubu hnutí STAN a starosty Nové Paky Josefa Cogana objevila zjevně zmatená žena. U dveří se potkala s manželkou poslance a po několika výzvách dům o vlastní vůli opustila.

K nastálé situaci se pro Deník vyjádřil předseda hnutí Chcípl PES Jakub Olbert. "Není pravda, že se někdo někam vloupal. Máme očité svědectví ženy, která se k domu poslance vydala, i její maminky. Přijely na místo, kde očekávaly demonstraci. Paní zazvonila u dveří domu a setkala se s manželkou poslance Cogana. Podle našich informací ale nedošlo k vniknutí, jak se všude psalo. Naším cílem není vyzývat k útokům na rodiny politiků, ani je zastrašovat. Jako veřejně činné osobnosti ale musí počítat s reakcemi veřejnosti a brát je jako hodnocení své práce," uvedl Olbert.

Josef Cogan.
Chcípl PES zaštěkal. Do domu poslance Cogana vlezla zmatená demonstrantka

Policie zvýšila dohled

Na incidenty už ve středu po zveřejnění seznamu zareagovala Policie ČR. Dopředu avizovali, že jsou připraveni zakročit při jakémkoliv protiprávním jednání, ke kterému by mělo v místě bydliště poslanců docházet.

Zvýšený dozor potvrdila také mluvčí policie Královéhradeckého kraje Magdaléna Vlčková. "U nás v kraji se to naštěstí kromě jednoho incidentu, který byl hojně medializovaný, obešlo bez narušení veřejného pořádku," komentovala Vlčková s tím, že na Hradecku nedocházelo k výraznějším problémům tak, jako třeba na Hodonínsku, kde demonstranti vzali útokem bydliště lidoveckého poslance Antonína Tesaříka.

O zmíněné události v Coganově domě se policisté dozvěděli z veřejného příspěvku na sociálních sítích. Veškeré okolnosti prověřují a snaží se zjistit, co se na místě stalo.

Názor ano, útok na rodiny ne, kritizují krajští poslanci

Na incident na Novopacku reagovali také další královéhradečtí poslanci. "U mě doma k žádným podobným incidentům nedošlo. Ale vnímáme to tu všichni jako drzost ze strany hnutí, které vyzývá své příznivce, aby útočili ne na nás, ale na naše rodiny," řekl Deníku Ivan Adamec (ODS). Podle něj vyjádření názoru k demokracii patří a je třeba jej zohlednit, ale musí být cílené a slušné. "Mně se taky občas nelíbí, co se ve sněmovně projednává. Je to součást výkonu veřejné funkce. Můj názor na pandemický zákon se s ohledem na události tohoto týdne nemění, nemůžeme se nechat zastrašit," uvedl.

Útok na soukromí politiků okomentoval také Adamcův koaliční kolega Matěj Ondřej Havel (TOP 09) na svém Twitteru. "Výzva hnutí Chcípl PES k demonstrování u našich bydlišť je za čárou. Tato forma ubohého nátlaku, strašení našich rodin a sousedů nemá s prezentováním názoru na demonstraci nic společného," odsoudil Havel zveřejnění adres poslanců.

Josef Cogan, starosta Nové Paky, Sportovci pro Novou Paku
KOMENTÁŘ: Chcípl PES se utrhl ze řetězu slušného vychování

Prostudujte si návrh zákona, vzkazuje Adamec

Seznam podpůrců novely dosud visí na webu hnutí, ale bez soukromých adres. Uvedená místa odkazují na regionální kanceláře politických stran. "Odtamtud vykonáváme svou veřejnou činnost, nejsou tam naše rodiny. Každý Hradečák ví, kde má ODS kancelář," připustil Adamec možnost protestovat před oficálními sídly s tím, že i poslanec si musí dávat pozor na to, co ve sněmovně říká, a převzít za to zodpovědnost.

Odpůrcům novely Adamec vzkázal, aby si návrh důkladně prostudovali, než budou protestovat. "Přijímají informace z kdovíjakých zdrojů. Ale když si návrh podrobně projdou, zjistí, že to není nic jiného, než sada opatření pro případ, že by opět přišla nějaká další velká pandemie.r Navíc to není napořád. I prezident se vyjádřil, že zákon podepíše," upozornil na Zemanovo vyjádření v pořadu Partie na televizi Prima začátkem února. Na pátečním jednání sněmovna novelu pandemického zákona odsouhlasila. Znovu o ní jednali poté, co návrh do dolní komory parlamentu vrátil senát.