Základem Táboranky se stal muzikantský rod Jínových. Postupem pětadevadesátileté historie se v kapele vystřídalo mnoho členů. První kapelníky vystřídal Ladislav Ševců a od něho v roce 1999 převzal vedení kapely Jiří Jína, který vede Táboranku dodnes.

„Dechovka má kolem dvaceti členů a je odrazovým můstkem pro začínající muzikanty, se kterými pracuji. Celá moje rodina hraje nebo zpívá, synové Vojta, Hynek i Tonda, Johanka je naší mažoretkou, zpívá manželka Vlaďka, fotografuje dcera Eliška," připomíná kapelník Jiří Jína. Dechová hudba se představila během doby své existence na mnoha přehlídkách a koncertech, hrála například posluchačům v Rakousku, Polsku nebo Chorvatsku, v Praze, uznání se jim dostalo na mistrovství Evropy v hraní české polky u Křižíkovy fontány v Praze.

Druhým souborem, který funguje pod taktovkou Jiřího Jíny, je neméně oblíbený Sonet. Tomu předcházela kapela „Koloranka" z padesátých let minulého století. Muzikanti hrají na klávesy, saxofon, kytaru, bicí nebo pozoun, nechybí zpěv, v repertoáru jsou oblíbené populární skladby.

„S Táborankou hrajeme na různých slavnostech do pochodu, k poslechu a tanci, při oslavách výročí založení organizací a spolků pro hasiče, sportovce, školy, na setkáních rodáků, akcích pro důchodce, vystupujeme na náměstích či v zámeckých parcích, posvíceních, přehlídkách dechových hudeb, promenádních koncertech pro lázeňské hosty. Od prosince 2000 jsme zahájili tradici úspěšných vánočních koncertů na náměstích po okolí. Ročně odehrajeme přibližně padesát veřejných vystoupení všeho druhu," vypočítává Jiří Jína.

Dodává současně, že během let spolupracovali se známými osobnostmi. Kromě jiných s Josefem Zímou, Jiřím Helánem, Pavlínou Filipovskou, Miloněm Čepelkou a dalšími. Třináct let ve spolupráci s Obecním úřadem v Košťálově pořádají oblíbenou přehlídku dechových hudeb, na kterou jsou zvány dechové soubory z okolí, ale i profesionální kapely.

„Snažíme se pružně reagovat na to, co se hraje, vybíráme skladby, které se lidem líbí. Písničky, jejichž notový zápis neseženeme, sepíše a zaranžuje pro orchestr Jirka se syny. Táboranka zatím nahrála tři CD ve studiu Českého rozhlasu v Praze.Těší nás, že rozdáváme lidem radost," doplňuje Vlaďka Jínová, která společně s Janou Jírovou přidávají skladbám pověstnou třešničku na dortu v podobě zpěvu.

Věra Nutilová