V úvodním slově se zmínila ředitelka MKS Romana Martincová o zajímavém Váchalově spolku ze Studeňan, který měl podstatný vliv na rozhodnutí jedné jeho členky Hany Křelinové stát se výtvarnicí.

Přítomní se dozvěděli, že Josef Váchal byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník, jehož tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese. Pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření. Tento umělec dožíval na studeňanském rodinném statku své družky, malířky a grafičky Anny Mackové, která byla význačnou osobností v tvorbě ex libris a svého druha aktivně podporovala na realizaci knižní a grafické tvorby. Vzhledem k těmto dvěma význačným umělcům založilo po jejich smrti ve Studeňanech osm občanů Váchalův spolek.

ZAČÁTKY TVORBY
Následně se protagonistka vystavované tvorby sama zmínila o svých pocitech a o tom, jak poprvé vzala štětec a začala malovat. „Scházeli jsme se v takzvané Váchalovně, kde jsme se při vínku bavili o umění, ale i o jiných věcech. Jednou také přišla na přetřes malířská tvorba a byla jsem vyzvaná, že bych to také mohla zkusit. Koupila jsem barvy a štětec a jako samouk jsem začala malování zkoušet. Zkoušela jsem barvy, štětce, přečetla patřičnou literaturu. Můj manžel mne podporoval, kamarád pan Haken mi říkal – předělej to, ukaž to, vystav to. Byl to vlastně můj učitel i kritik. Vystavované obrazy jsou díky vedení MKS moje třetí výstava. Jestli v obrazech něco uvidíte a jestli vám něco řeknou, nechám na vás."

HUDEBNÍ VSTUPY
Před oficiálním zahájením, ale i následně při prohlídce obrazů, návštěvníky hudebně zaujal výborný kytarista Martin Jindříšek z Dolního Lánova.

Vystavovaná abstraktní tvorba Hany Křelinové je velmi rozsáhlá svými tématy a určitě stojí za zhlédnutí. Obrazy můžete vidět až do 13. října v pondělí až v pátek od 8 – 16 hodin a v sobotu a v neděli od 14 – 16 hodin. Míla Pour