"Vybrali jsme inscenace pro pár diváků a u většiny z nich budou všichni sedět kolem jednoho stolu. Představení se tak zároveň stanou i oslavou společného setkávání.“ Popisuje letošní koncepci festivalu kastelán a dramaturg Jiří Vydra. Festival potrvá do neděle a uvede celkem šest představení, která se vejdou do průměrně velkého obývacího pokoje.

Tradičně festival zahájí autorské představení týmu Valdštejnského imaginária. Tentokrát ve spolupráci s výtvarníky Terezou Havlovou a Adamem Pánikem vznikne loutková slavnost, kde se diváci stanou hosty miniaturního dýchánku.

Festival nabídne novou tvorbu studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

Například loutkové představení Zlín vykresluje příběh obyčejných lidí v kulisách industriálního města. Podobnému tématu se věnuje představení Prefaby, zvukově výtvarná inscenace, která originální formou představuje osudy obyvatel panelového domu, symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku.

Dalším studentským počinem je představení Sedmero krkavců, kde se na motivy známé pohádky Boženy Němcové odvíjí příběh na dlouhém pásu balícího papíru. Studentka DAMU Anna Gumboldt uvede v rámci Malé inventury premiéru představení Paměť paměti – scénickou zpověď křehké duše scénografky, která se po únoru 2022 snaží z ústřižků a předmětů pamětí poskládat mozaiku vzpomínek.

V divadelní maringotce bude uvedeno autorské představení Anny Strnadové Mary Ann. Jedná se o krátkou scénickou rekonstrukci duše nejošklivější ženy světa, která je odvyprávěna formou deníkových zápisků.

Zakončení festivalu bude patřit představení Dobšinský, ako som sa stal, které diváky díky deskové hře přenese do světa fantazií a magických příběhů. Jedná se o unikátní projekt, kdy diváci spolu s herci sedí kolem jednoho hracího stolu a všichni se tak stávají součástí divadelního dění.