Téma se odrazí především v odborných přednáškách a seminářích. Jak sdělili organizátoři, především Středisko městské kultury Sobotka, na festival se chystají spisovatelé Daniela Fischerová, Petra Hůlová, Pavel Šrut a mnozí další. Mezi nimi je překladatel Harryho Pottera Pavel Medek. Klasikou lze nazvat autorská čtení, která se konají na zahradě Šrámkova domu. Oproti tištěnému programu bude dnes číst Pavel Šrut a zítra Daniela Fischerová.
V sobotním prologu se v Galerii na schodech Městské knihovny F. Šrámka představila dílka ilustrátorů dětského časopisu, dětských knih i ilustrace samotných dětí.


Odpoledne v 15 hodin byly zahájeny seminární dílny studentů.


Vlastní festival své první minuty počítal včera od odhalení pamětní desky Milky Hrdličkové – Šrámkové na Šrámkově domě. Hodinu po obědě byla v Šolcově statku, který byl mimořádně citlivě zrenovován, vernisáží otevřena výstava dřevěných soch Ivana Šmída, keramiky Zuzany Rozsypalové a Matěje Škody. Odpoledne v sále spořitelny v poetickém odpoledni nazvaném Kdybych byl pastevcem koní vystoupili klavírista Štěpán Kos, umělecký vedoucí Ensemble Martinů, vynikající flétnista Miroslav Matějka a recitátor Rudolf Kvíz. Na programu byly Šrámkovy verše.


Nabitý včerejší program přinesl na zahradě Šrámkova domu vernisáž výstavy ilustrací z knih Galiny Miklínové, vytvarnice a režisérky animovaných filmů. Samotná díla si museli zájemci jít prohlédnout na zámek Humprecht. Na 16.30 byl připraven do kostela sv. Maří Magdaleny koncert varhanistky Zuzany Němečkové, basbarytonisty Romana Vocela a saxofonisty Romana Vojtíčka. Koncert byl věnován duchovní hudbě skladatelů J.S. Bacha, A. Dvořáka a mnoha dalších.

V 17.30 se v neděli 29. června konala na zahradě Šrámkova domu vernisáž výstavy Bělorusko – volby bez volby. Jde o putovní výstavu fotografií, která připomíná události z posledních prezidentský voleb v březnu 2006. Atmosféru těch dní připomínají snímky běloruských fotografů Andreje Ljankeviče a Julije Daraškevičové z opozičního listu Naša Niva a českého fotografa Jakuba Dospivy z ČTK.


Komorní činohra Praha připravila na včerejší večer černou grotesku Miro Gavrana Pacient doktora Freuda.


Organizátoři byli štědří, a proto pozvali do zahrady Šrámkova domu na dvaadvacátou hodinu Sestry Steinovy. Lucie Steinhausetrová a Karolína Kamberská jsou kytaristky a zpěvačky, vedle Radůzy asi nejosobitější písníčkářky na současné hudební scéně.

Program - pondělí 30. června


Doktor Martin Reissner bude v devět hodin v sále spořitelny vyprávět o ilustracích literatury pro děti a mládež. Vystřídá ho doktorka Věra Brožová, která se literatuře pro děti intenzivně věnuje delší dobu, a její přednáška má název Karafiátovi Broučci aneb svět božího řádu.


Z mnoha dnešních programů vyjímáme autorské čtení Pavla Šruta, které začne v 17 hodin na zahradě Šrámkova domu.