Byl tam portrét pana Václava, zapalovaly se svíčky a mrholilo. Je to stále stejná parta lidí, kteří si spolu mají co říct a kteří mají podobné názory. Přišli i pánové z radnice, protože právě zasedala rada a tak někteří radní šli po skončení na náměstí.

Ano, na náměstí u kašny je to místo, kde se občané scházejí odpradávna. Tentokrát zapálili svíčky a řekli si, že se nepustí do volební agitace. Že si odpustí i projevy, to si říkat nemuseli. Tady to nebývá zvykem. Ale každý si tu smí říkat, co chce. Je to vyzkoušené ze sedmnáctého listopadu. V ten den scházení tu trvá už 26 let.

Takže se hlavně vzpomínalo na Václava Havla a trochu zpívalo. Tomáš Dvořák přinesl kytaru a zpíval písničky, které připomínaly pana Václava a jeho dobu. Josef Novotný vyprávěl, jak se v roce 85 vypravil na Hrádeček, a jak ho Václav Havel vlídně přijal, i když ho vůbec neznal.

Tereza Dubinová promluvila o své knížce, kterou připravila spolu s panam farářem Josefem Kordíkem. Přečetla úryvek, který se týká Václava Havla. Pozvala všechny na křest knihy. Bude 10. listopadu v jičínské Židovské škole.

Každý dostal seznam knížek Václav Havla, který má ve fondu jičínská Knihovna Václava Čtvrtka, popovídal si s přáteli. Nebylo ještě tři čtvrtě na šest a všichni pospíchali se ohřát a připravit se na volby, aby byl náš život a naše město ještě krásnější.   Bohumír Procházka