Podívat se zpět do starých časů, ohlédnout se třeba i s nostalgií za věcmi, které nám sloužily a dnes už je odkládáme do kontejnerů. A nebo se s nimi jen těžko loučíme a hledáme pro ně vhodné místo, protože, co kdybychom je ještě potřebovali. Znáte to asi všichni. Přišlo jaro a místní ženy se daly do úklidu půd, špajzek, a tím i likvidace nepotřebných věcí.

„Říkali jsme, nevyhazujte nic, třeba se to bude hodit někdy na výstavu. A protože nám letos dokončili rekonstrukci kulturní místnosti, rozhodli jsme se uspořádat akci tento víkend,“ říká za organizátory Jitka Heršálková. 

Některé vystavené předměty jsou hodnotné, jiné už asi poputují na skládku.

Expozice je rozdělena do několika sekcí – oblečení, hračky, potřeby pro domácnost, technika i písemnosti.
Jitka Heršálková nás upozorňuje na malované hrníčky, kterým je sto let i krásný exemplář hodin.

Objevujeme knihu z roku 1912, která obsahuje matematické hrátky. Zápisy z fotbalového utkání, odehraného roku 1946. Je tu i Předvoj z roku 1970, v němž se píše o aktivitách ve Vitiněvsi.

„Nevěděli jsme, na co je tahle malá krabička. Je to brusič žiletek,“ popisuje Jitka Heršálková další zajímavý exponát.

„Kam mám dát tu kolíbku,“ oslovuje paní Jitku jedna z příchozích, jež doplňuje výstavu další kuriozitou. „Tady jsou ty retro koláčky,“ usmívá se Květoslava Krupičková, která přináší voňavé koláče, připravené podle receptu, starého šedesát let. „Jsou to kynuté svatební koláče. Od současných návodů se možná liší tím, že je tu použito více tuku,“ prozrazuje kuchařka.

Šedesátiny letos oslaví i mluvící plyšový medvěd od Pišlů, objevujeme dětský šicí stroj i dřevěné pianino, které je stále funkční.

Původní kulturní místnost byla rozšířena, najdeme zde nová okna, linoleum. A režim je tu už přesně vymezen. Jako první se tu uskutečnila víkendová retro výstava, pokračovat bude páteční velikonoční tvoření s následnou výstavou, v týdnu si sem přijdou zacvičit místní ženy, takže prostor je plně využit. „Výstava je moc hezká, jsem nadšená, připomíná mi mládí,“ říká Hana Beránková.