.

Zimní Rock for People

Novou festivalovou sezonu odstartoval 28. února právě zimní rockový festival v hradecké Střelnici. Největšími hvězdami přehlídky byly Vypsaná fixa, která měla zřejmě největší aplaus, a Chinaski.
Návštěvníci koncertu se mimo jiné dozvěděli jména prvních zahraničních hvězd, které se od 4. do 6. července objeví na Rock for People ve Festivalparku na letišti. Zatím největší hvězdou jsou Placebo, kteří by měli v Hradci Králové představit úplně novou desku, a kapela SKA–P.
Mezi další potvrzené účinkující patří americký hudebně vizuální cirkus Gogol Bordello, Bloc Party, Freestylers, Ignite, pankáči The Bouncing Souls nebo skate–punkové legendy Mucky Pup.

Jak akce probíhala, čtěte ZDE:

Majáles

Ve středu 6. května v Šimkových sadech vyvrcholil šestidenní program majálesu, jehož sláva se po roční přestávce opět vrátila do Hradce Králové. Původně studentská slavnost měla v Hradci Králové dlouhou tradici. Součástí byly především hudební party a divadelní i filmové produkce na univerzitní půdě.
Hlavními hvězdami hudebního maratonu byly kapely Divokej Bill, Skyline, Tleskač, Vypsaná fixa, Tatabojs a Ready Kirken.

Co jste mohli zažít na Majálesu, čtěte ZDE:

Metalmania

Jednodenní festival Metalomanie se koná 20. června. Organizátoři slibují pořádný hudební nářez, o který se postarají kapely Satch, Sebastien, Aleš Brichta Band nebo legendární „Citroni“. Zlatým hřebem večera bude vystoupení německé metalové skupiny Udo. Fanoušci ji však znají pod jejím dřívějším názvem, Accept.

Své umění na motocyklu předvede kaskadér Petr Kuchař. Představí se také mladá naděje tohoto sportu, šestnáctiletý Ondřej Záruba.

Lístky jsou k dostání od úterý 20. května. Do 8. června přijdou na 350 korun, poté až do 19. června budou stát 380 korun, na místě rovných 400 korun.

Rock for People

Festival konanýod 4. do 6. 7. obohatí zvučná jména v čele s Placebo, Ska–P, Arctic Monkeys či Gogol Bordello. Dále zde zazáří Divokej Bill, Gaia Mesiah, Chinaski či Mňága a Žďorp. To je však jen střípek v dosud potvrzených téměř 110 kapel a zpěváků.
Rock for People, slavící patnácté narozeniny, hodlá v hradeckém Festival parku překročit rekord v počtu návštěvníků a pokořit tak magickou hranici 30 tisíc.
Pro seniory je připraven speciální program: koncert legendární Jarmily Šulákové a vstup zdarma. Mnoho atrakcí je připraveno i pro rodiče s dětmi.
Až do konce června budou vstupenky k dostání za 1250 korun. Na místě už přijdou na 1500. Se slevou mohou počítat držitelé průkazu ISIC, ITIC a ALIVE, stejně jako děti do 12 let a senioři nad 55 let.

Co chystá letní Rock for People, čtěte ZDE:

Motosraz

Na přelomu července a srpna, tj.31.7. - 1.8., se zaplní bývalý vojenský areál v Chlumci nad Cidlinou vyznavači rychlých strojů. Sraz Iron Bikers slibuje show plnou bolesti i zápasy v blátě.
Letos si organizátoři připravili jednu originální libůstku. Vystoupení skupiny Hell, která je proslulá svou krvavou show plnou bolesti. Na hlavní scéně se však objeví také tradiční gogo tanečnice a přislíbena je i lesby show.
V doprovodném programu se objeví paintball, zápasy v blátě či originální klání v plivání do dálky.

Podrobnosti k Motosrazu a programu čtěte ZDE:

Hip Hop Kemp

Na festivalu konaném 20. – 22. srpna se představí i britská střapatá kráska, první dáma evropského rapu Lady Sovereign. "Dále se návštěvníci mohou tešit na Vladimir 518, Kontrafakt, PIO Squad, Vec + Zverina, Indy & Wich, La Coka Nostra nebo partičku Moja Reč," prozradil první vlaštovky největšího hiphopového festivalu v Evropě Martin Boltík z pořádající společnosti Retro 2000.
Lístky jsou již v prodeji. Po celý duben a květen za 900 korun, v červnu a červenci za 1000 korun a v srpnu nebo na místě za 1100 korun.

Více informací o Hip Hop Kempu najdete ZDE:

Semtex festival

Areál hradeckého letiště přivítá především české interprety, mezi nimiž budou Support Lesbiens, Tata bojs nebo Clou. Festival má být zaměřen na mladé lidi, ale také rodiny s dětmi.
V areálu se objeví už tradiční bungeejumping, návštěvníci si budou moci vyzkoušet i prozatím málo známé zorbování. Při něm je člověk připoután uvnitř velké nafukovací koule, která je následně spuštěna z kopce po dráze dlouhé zhruba dvě stě metrů.
„Budou tam atrakce také pro děti. Mezi ty klidnější patří vodní fotbal, motokárová dráha nebo pro celou rodinu let balonem,“ poznamenal organizátor.

Co všechno vás čeká na Sextex festivalu, se dozvíte ZDE:

Truckfest

Od 11. do 13. září se Hradec zaplní stovkami tahačů. Milovníci silných trucků se mohou už bezstarostně těšit na další ročník jednoho z největších srazů autodopravců v České republice, Czech Truckfest.
„Snažíme se domluvit spolupráci s leteckou společností DSA. Pokud by se nám to povedlo, mohl by se uskutečnit závod mezi vrtulníkem a tahačem. Zpestřením by mohly být i ukázky akrobacie s helikoptérou,“ poodkryl karty letošního ročníku Pohl.
Letos by se měla uskutečnit spanilá jízda, která byla při minulém ročníku pořádně ochuzená. „Máme přislíbenu podporu města. Tak uvidíme. Jízdy městem by se mohlo zúčastnit kolem 50 nejhezčích trucků,“ uvedl Pohl.

Podrobnosti o Truckestu najdete ZDE:

Dále čtěte o loňské festivalové sezoně v Hradci:
Festivaly přilákaly světová esa. Ten největší ale zkrachoval

Co se na léto na Hradecku chystá:

Přehled velkých hudebních i divadelních akcí či srazů, které se na Hradecku pro letošní rok chystají:

* Smiřický hrnec 2009 – 13. 6., fotbalový stadion ve Smiřicích
*  Divadlo Evropských regionů – 21. – 30. 6., v celém centru Hradce
*  Rock for people – 3. – 6. 7., areál Festival parku
*  Drumska – 10. – 11. 7., areál Festival parku - ZRUŠENO
*  Motosraz IRON BIKERS 2009 – 31. 7. – 2. 8., Chlumec nad Cidlinou
*  Folk a country – 7. – 8.8., areál Festival parku, ZRUŠENO
*  Hip Hop Kemp – 20. – 22. 8., areál Festival park
*  Semtex festival – 29. 8., areál Festival parku
*  Czech Truckfest – 11. – 13. 9., areál hradeckého letiště
*  Jazz goes to town - 12. - 17. 10., v ulicích města

Co chystají sousedi?
Zde najdete
hudební akce a festivaly na Chrudimsku