Současní členové Hana Zapadlová, Jan a Jarmila Smetanovi, Ladislav Ježek, Vladimír Klíma, Karel Janata, Vladimír Janata a Jan Kašpar, Eva Šinkmanová, Vladislav Tomič a Jiří Qido Valter představí svoje práce v této instituci zcela poprvé. Slavnostní vernisáž se uskuteční v neděli 2. března od 10 hodin. Úvodní slovo pronese Vladimír Klíma, kulturní části programu se zhostí kytarové duo v podání Miroslava Kose a Jaroslava Semla.

Výtvarná skupina „Košťál" byla založena počátkem osmdesátých let minulého století. Během své bohaté činnosti připravili její členové řadu zajímavých výstav, a to jak v Košťálově, tak i v okolních obcích. Od devadesátých let skupina vystavuje pravidelně každý rok, vždy poslední červnový víkend, ve společenské místnosti Základní školy v Košťálově.

Přehlídka díla

Výstavy se tak stávají přehlídkou snažení jednotlivých členů za uplynulý rok a dokládají i snahu o výtvarný růst. Mnohých z těchto výstav se též jako vystavující hosté zúčastnili i významní rodáci z Košťálova, jejichž umění přerostlo hranice rodné obce. Jako první zde vystavil své práce nedávno zesnulý medailér Vlastislav Housa, dále významný scénograf František Skřípek, ilustrátorka paní Věra Janďourková a další.

Vernisáže jsou vždy kulturní událostí pro mnohé občany Košťálova a akce samotná, trvající pouze dva dny, díky velké návštěvnosti a ohlasu překračuje rámec vesnické akce.

Ve svých osobních projevech zde práci košťálovských výtvarníků podpořily i známé osobnosti zdejšího regionu. Návštěvníci se mohli zaposlouchat do poutavého povídání ak. malíře Vladimíra Komárka, herce a malíře Jana Kanyzy, malíře Luboše Bucka, prof. Bohumila Skalického, malíře Václava Mejvalda, Jana Luštince, ředitele Krkonošského muzea v Jilemnici, Nataši Kalouskové – ředitelky Vlastivědného muzea v Železnici, Vladimíry Jakouběové – ředitelky muzea Českého ráje v Turnově a dalších. Každé slavnostní zahájení bylo vždy doprovázeno hudebním vystoupením jak pěveckých sborů, dětí hudebních škol nebo i soubory s country písničkami Sebranci, Fosílie Nová Paka a v současné době Hobrbule ze Semil.

Přátelství umělců

Jednotlivé členy skupiny navíc spojuje nejen umělecké cítění, ale také přátelství. Tvoří nejen pro svoji radost, ale také pro radost druhých. Pod jejich rukama vznikají výtvarná díla, do kterých vkládají své osobní prožitky a pocity. Každý z nich pak své dojmy ztvárňuje svým originálním způsobem. Rozdílnost stylů, technik i materiálů, s nimiž jednotliví členové pracují, jen podtrhuje rozmanitost jejich vidění světa.

Každý z členů skupiny uskutečnil mnoho společných i samostatných výstav téměř po celé republice. Přesto jsou hrdi na svoji příslušnost ke krajině, ve které žijí. Pojmenování skupiny na Výtvarnou skupinu „Košťál", jenž nese svůj název podle bývalého hradu Košťálu, sídla hrdých Valdštejnů, který stával nad údolím Želechovského potoka, je toho důkazem.

Zároveň se zúčastňují řady benefičních akcí, kdy svá díla neváhali darovat do aukcí na pomoc nejpotřebnějším. Mezi návštěvníky výstav je stále více výtvarníků z okolních měst i obcí, a to je výtečný prostor pro diskuze o směřování výtvarného úsilí.

I to bylo jedním z impulsů, kdy se tři malíři Jakoubek, Janata a Klíma rozhodli pro pořádání výtvarného plenéru. Koná se každoročně v místě koupaliště v Košťálově, v letošním roce již po třinácté.

Nenechte si ujít tuto ojedinělou výstavu, na které můžete poznat práce lidí z našeho blízkého okolí, o jejichž umu jste doposud neměli ani tušení. Přijďte a přesvědčte se sami. Akce se koná až do 8. dubna a je veřejnosti přístupná od pondělí do pátku vždy od 8 do 16 hodin.   Muzeum Lomnice