„Možná se ptáte: Proč vlastně hospody? A proč ne? Vždyť patří k našemu životu. V hospodách přeci slavíme, scházíme se, konají se v nich jak svatební, tak smuteční hostiny," uvedla muzejnice Jiřina Holá při vernisáži.
Devadesát podniků
Expozice sestává především z fotografií, vysvětlujících textů a několika dekorativních předmětů, připomínajících hospodské řemeslo. Návštěvník může nasát informace asi o devadesáti hospodách, knajpách, pivnicích, pajzlech, zkrátka o restauračních podnicích všech kategorií.
Ve výstavní chodbě najde zmínku jak o těch, které fungovaly pouze pár letech, tak o nezmarech typu restaurací a hospod U Anděla, U Šuků, Paříž nebo třeba Praha, do nichž můžeme zavítat i dnes. Všechny hospůdky zažívaly veselé i horší chvíle, vznikly z určitého impulzu a nejednou musely přečkat změnu majitele nebo zdědění ze zakladatele na potomky.
Jiřina Holá podotkla, že hospodský život byl pro Jičín typický. Ve dvacátých letech připadal 1 hektolitr piva na jednoho obyvatele města za rok.
Když k tomu připočteme konzumaci vína a jiného alkoholu, dojdeme k závěru, že naši předci se opravdu uměli veselit. „Obyvatele Jičína můžeme tedy jenom obdivovat," zažertovala.
Jak na zimnici?
Posezení v hospodě se stalo oblíbeným námětem pro hudební žánry, to nikoho nepřekvapí. Dostalo se však dokonce i do lékařství. Jiřina Holá při zahájení přečetla historický recept na léčbu zimnice. Pište si, že nemoc ustane, pokud člověk vypije vodu, kterou byla polita klika od hostince, a to jak z vnější, tak vnitřní strany. Hlavně to ale nezkoušejte.
Toto je pouze ochutnávka toho, co se můžete ve výstavní chodbě dozvědět. Máte čas do 24. listopadu.
Na vernisáž se přišlo podívat okolo padesáti lidí. Provázela ji recitace a také hra na akordeon. Znáte hudební nástroj, který by k šenkům a pivnicím patřil více?