Po čase tedy pracovníci lomnického muzea připraví výstavu, která má opět ambici zaujmout právě ženy. Konkrétně se bude jednat o výstavu „Historických kočárků doplněnou o ukázky dobového odívání a dětských hraček" ze sbírky paní Martiny Palkové z nedalekého Libštátu. Výstava bude pro veřejnost zpřístupněna v neděli 30. dubna od 9 hodin bez slavnostního zahájení, a to z pochopitelného důvodu, jelikož výstavní síň muzea bude zaplněna velkým množstvím exponátů s danou tematikou.

Martina Palková je maminkou tří dětí a jak sama říká, je jinak úplně obyčejná ženská, která má ráda různé hezké a milé věci z dob minulých. A protože každé sbírání jednou nějak začíná, nebylo tomu jinak ani u paní Martiny, i když, jak připouští, sběratelství je především doménou mužů. „Svoje „sbírání" jsem nejprve započala hračkami," dodává paní Palková. „Podařilo se mi sehnat panenku IGRA v původním originálním balení, a ta to všechno vlastně odstartovala. Když jsem měla tuto kouzelnou věc doma, přemýšlela jsem, čím ji doplnit. Nápad přišel záhy, kdy jsem si k tomuto rozkošnému miminku pořídila i starý kočárek. Od roku 2010 do dnešního dne moje kolekce čítá 60 kusů kočárků, jak na miminka, tak na panenky, dále 100 kusů panenek vyrobených mezi lety 1900 – 1989, a mnoho doplňků (dudlíků, lahviček, chrastítek, zavinovaček atd.). Moji sbírku časem obohatilo i několik „reborn" panenek, což jsou panenky ručně vyráběné; vypadají jako živé a každá z nich je originálem."

Díky řadě hodných lidí, jež mají „srdce na dlani", a kteří spoustu exponátů darovali zdarma, se mohla sbírka paní Martiny Palkové rozrůst do dnešní úctyhodné velikosti. „Všem těmto dárcům patří mé velké poděkování, protože nebýt jich, má sbírka by nikdy nebyla taková, jaká je! Nesmírně si těchto lidí vážím, neboť shromážděné exponáty jsou mojí naplněnou radostí."

Přijďte se i vy potěšit a nechat na sebe dýchnout nostalgii starých zašlých časů. Výstava potrvá až do 25. června.

Andrea Zikmundová