Pod vedením Tomáše Horáka vedla naše cesta do Vambeřic na významné poutní místo. Tady jsme si po vystoupání 57 schodů prohlédli baziliku Navštívení Panny Marie s pozoruhodným hlavním oltářem a kazatelnou. Dále jsme pokračovali do nedalekého objektu, kde jsme viděli pohyblivý betlém, jehož součástí je 800 figurek a pochází z roku 1882. Odtud se někteří šli občerstvit do cukrárny, ale většina z nás se vydala opět po schodech na prohlídku křížové cesty, která patří k největším a nejkrásnějším v Evropě.

Vycházka skalami
Autobusem jsme se pak přesunuli do Bludných skal, kde na nás čekala vycházka labyrintem úzkých uliček mezi skalními masivy. Trasa, která vedla z velké části po úzkém dřevěném chodníku, byla skutečně náročná. Cestou jsme museli překonat spoustu nástrah v podobě opravdu uzoučkých průlezů.

Tady bych chtěla vyjádřit obdiv nad většinou seniorů, kteří s námi tuto cestu absolvovali – všichni si zaslouží velkou pochvalu za to, v jaké pohodě a s úsměvem vše zvládli. Unavení, spokojení a právem pyšní na své výkony jsme dorazili k autobusu.

To už nás čekala pohodová část výletu, a to prohlídka lázeňského střediska Kudowa Zdroj. Na lázeňské kolonádě většina z nás ochutnala minerální pramen, který léčí choroby krevního oběhu.

Zaslouženou tečkou našeho sobotního výletu bylo občerstvení na Jiráskově chatě v Dobrošově u Náchoda. Tady jsme všichni doplnili energii a mohli zhodnotit své zážitky. Počasí nám po celý den přálo, a tak se výlet do Kladska vydařil. ⋌ Zlata Brádlová