V našich regionálních dějinách 19. století figurují dvě pozoruhodná jména spjatá s Jičínskem, která nejenže mnohým dnes již nic neříkají, ale jejichž osudy zůstávají zastřené i odborníkům. Prvním je Jan Zavadil, autor vůbec první detailnější cestopisné zprávy o Prachovských skalách, která je dodnes pro všechny vážnější zájemce o místní historii nenahraditelným informačním pramenem. Po pravdě řečeno, o tomto člověku jsme doposud nevěděli zhola nic!

Regionálnímu historikovi Karlu Čermákovi se však podařila takřka neuvěřitelná věc, když identifikoval Jana Zavadila jako pedagoga, vlastence a v mládí nejbližšího přítele pozdějšího radikálního demokrata Josefa Václava Friče, známého svým neohroženým vystoupením v revolučním roce 1848.

Filolog František Velišský.Druhou osobou je klasický filolog František Velišský, rodák z Čejkovic u Jičína, jenž byl rovnocenným partnerem svým věhlasným kolegům, jakými byli a dodnes jsou např. Jindřich Niederle, Josef Král či Jan Gebauer. Velišský se ponořil do poznání života v antickém Řecku a Římě a svou odbornou práci zamýšlel prezentovat publikačně, čímž by vyplnil citelnou mezeru v oboru, v němž česká věda zaostávala svou úrovní za evropskou.

Karel Čermák odvedl vskutku brilantní práci, při níž se mu podařilo vyhledat obrovské množství archivních materiálů a vynést z nich na světlo barvité obrazy zapomenutých životních osudů dvou významných osobností jičínského regionu.

Zveme Vás proto k oslavě tohoto malého historického svátku. Poslechnete si vyprávění, které si nepřečtete v žádné literatuře.   Pavel Kracík