Když přijela paní malířka Petra Albrechtová instalovat svoje obrazy do Galerie na Špejcharu v Bukvici, bylo vidět, že má všechno promyšlené. Nejen z hlediska toho, kam přijdou oleje a kam grafiky. Ona totiž své obrazy hned komentovala. Bylo zřejmé, jak má uvnitř sebe propojenou výtvarnou a duchovní stránku.

Odpověď na dotaz, zda má své dílo předem promyšlené, byla jednoznačná. „Ruka píše sama a já vytvářím to, co prožívám.“ Následně však ke každému svému dílu má vysvětlení. Není mlčenlivou malířkou. Ale není v tom ukecanost.

Možná to souvisí s jejím povoláním. Navrhuje a prakticky provádí zeleň. Veřejnou i soukromou, tedy v zahradách u rodinných domků. Není pak neobvyklé, že v místech, kde dělá svou práci profesionální, získává inspiraci pro své malování a grafiky.

Vystavené oleje jsou přírodní. Růžová na kvetoucích stromech zaujme tím, jak se řadí do linie klasiků, například těch z Vysočiny, jako byli Prucha, či Slavíček. Paní Petra cítí potřebu vyjádřit se i k politickému dění a tak pro venkovní prostor připravila si T G M a Václava Havla. Portréty jejich na pozadí vlajky.

Grafik, tedy linoritů, je na výstave nejvíc. Jedno i vícebarevných. Je tu ono duševno, chcete-li duchovno, ale i hravé obrázky, které mohou být pro potěšení na triku, či jinak symbolické.

Přiznává paní malířka, že v poslední době ji těší magnetky. Má na jejich výrobu stroj, ale lícová strana je její dílo. Originální.

Nebudeme prozrazovat ke kterému obrázku patří tu vyslovená věta: „Klíčí semínko lásky i když duše odchází.“ Hledejte.

Výstava Petry Albrechtové bude v Galerii na Špejcharu v Bukvici otevřena v sobotu 21. července ve 14 hodin.

Bleší trh. Ilustrační foto.
Bleší trh na jičínském sídlišti

Bohumír Procházka