Na neděli 31. května chystá královéhradecká Filharmonie skutečnou hudební laskominu. Po uvedení Vangelisovy hudby z filmu 1492 – Dobytí ráje si nyní vsadila na Vangelisovu gigantickou sborovou symfonii Mythodea, kterou uvede v české premiéře a v neobvyklé  spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Hradec Králové. Koncert se uskuteční při příležitosti proletu vesmírné sondy New Horizons kolem  planety Pluto.

„Koncert uvede český astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, aby připravil diváky svým populárně – naučným způsobem na následující zážitek, kterým nebude jen hudba, ale také projekce unikátních snímků z vesmíru během celého koncertu," říká k tomuto ojedinělému projektu Pavel Sršeň z Filharmonie Hradec Králové.

Dlouho připravovanou hudební událost ozdobí světoznámá sopranistka Gabriela Beňačková spolu se sopranistkou Simonou Šaturovou. Obě dámy vystoupí společně s Kühnovým smíšeným sborem a orchestrem Filharmonie Hradec Králové pod vedením šéfdirigenta Andrease Sebastiana Weisera.

Bez repríz

„Filharmonie Hradec Králové se cíleně snaží spolupracovat s dalšími institucemi Královéhradeckého kraje, aby tak otvírala svět hudby novým posluchačům a zároveň dokazovala, jak lze hudbou prolínat různé žánry," pokračuje Pavel Sršeň. „Spojení s Hvězdárnou a planetáriem Hradec Králové přinese regionu další přesah a rozhled ve dvou oborech, které spolu zdánlivě nesouvisí.  Koncert je určený pro všechny generace a vzhledem k jeho náročnosti se nepředpokládá, že bude v dohlednu reprízován. Půjde tedy o mimořádnou příležitost a zážitek."   (os, fri)