O půlnoci tu k mrtvému přichází duše a vy ji vyprovodíte zpět na hřbitov za zpěvů, tanců a radostného popíjení. Pro nás Čechy podivné, pro Mexičany tradice. Ukázka takového mexického svátku El día de los muertos proběhla v sobotu ve Valdštejnské lodžii.
Celý prostor byl vyzdoben slavnostními mexickými vlaječkami.

Akce začala výtvarnými dílnami a povídáním o svátku. V rámci tvořivých dílen děti vyráběly předměty, které by se mohly stát součástí oltáře, papírové loutky na stínové divadlo a lucerny na večerní průvod. Mohly si i připravit mexickou tortillu. „Přišli jsme se podívat na něco nového, než na Halloweeny, které jsou všude kolem," uvedla návštěvnice.

Dušičky po mexicku
Dora Bouzková, Čechoameričanka, která akci spoluorganizovala, seznámila návštěvníky s tím, jak opravdové El día de los muertos v Mexiku probíhá.

„Překvapuje mě, jak jsou lidé otevření a sami se zajímají o mexické tradice," řekla Dora. Ukázala návštěvníkům oltář, který by mohl stát v domě nějaké mexické rodiny.

Součástí programu bylo i představení divadla Loutky bez hranic. Po setmění následovala cesta zahradou duší, při které ožily výklenky libosadu lodžie. V několika z nich byly vystavěny oltáře. Cesta vedla až do sklepení lodžie, kde byla připravena velká hostina, při které muzikanti hráli mexickou hudbu. Bujará středoamerická atmosféra plula celým prostorem, ale zatímco by nejspíš Mexičané zpívali a tančili do hluboké noci, my Češi jsme se po dojedení posledního drobečku odebrali do tepla svých domovů.   Kristýna Břeská