Ten čas mezi oběma daty se prý jmenuje postprodukce, inu každý si svůj dostatek času na to, aby odvedl dobrou práci, nazývá jinak. V pozvánce na premiéru je taky uvedeno, že se jedná o trailer (krátká upoutávka). Ještě připomeňme, že imaginaci vysvětluje Wiki jako fantazii, obrazotvornost, obrazivost.

Dost teorie. Film natočili Martin Hammerschlag (režie) a Radek Habada (kamera). Kostru scénáře připravil Jiří Vydra, ale na konečné podobě se podíleli všichni. Hráli ti, kteří v lodžii pracují a podílejí se na kulturním konání. Honorářem byl oběd, ale už jsem zapomněl, co tenkrát bylo.

Jistě bych se nezabýval pětiminutovým filmem, kdyby to nebyl neobvyklý film. Neboť propagačních filmů o památkách a konání v nich je spousta. Ale tenhle je v duchu svého názvu. Je o fantazii. Ukazuje prostory lodžie, ale oživené. Herci v nich představují, naznačují dosavadní dění. V kostýmech, ve kterých hráli při různých Divovánocích, Slavnostech stromů a dalších programech. Ano, ve filmu nepadne jediné slovo. Mluví hudba muzikantů, kteří tu hrají, hráli a budou hrát.

Byla to paráda, ta premiéra. Se šampaňským, dorty, na závěr pak s koncertem Rajtaraje, jehož členové dělali hudbu k filmu. Paráda hlavně pro tu atmosféru. Lidé, kteří mají s lodžií něco společného, a že jich už je víc než padesát, poznávají tady radost z úžasné práce. Nemluvím jen o filmu. Když na Divovánoce přijde 250 lidí a program se podaří, je to skvělý pocit. Ale nejde jen o počet. Pohádky z různých zemí, čtené dětem v peřinách za doprovodu muziky té země, je záležitost komorní. Ale už se nevejdou zájemci, kteří se objednávají. To je jen kousek Valdštenské lodžie.

Těšíme se na masopustní průvod. Sraz masek 2. března v jednu u Valdické brány. Cíl a program ve Valdštejnské lodžii.
Film je k vidění na webu www.valdstejnskalodzie.cz v části novinky.   Bohumír Procházka