Nejen jim, ale všem, koho láká kulturní vyžití v netradičním pojetí, přináší totiž Cyklus klasické hudby v Jičíně vpravdě neobvyklou akci v neobvyklém prostředí – operu na bráně. Ópera na (b)ráně – takový je název pátého koncertu letošního 6. ročníku jičínského hudebního cyklu. Snahou jeho organizátorů, manželů Koláčných, je nabídnout klasickou hudbu v pestrých a netradičních programech, které by zaujaly co nejširší veřejnost.

O tom, že se to daří, svědčí např. akce ve Valdštejnské lodžii, které se zde v rámci cyklu konají tradičně v červenci a srpnu. Za malé ohlédnutí stojí právě srpnový koncert muzikálových melodií, který dýchal krásnou letní atmosférou. Zapomenout na běžné starosti, nechat se unést na vlně známých písní při sklence lahodného nápoje a pohledu na speciálně vybrané šaty a kostýmy či taneční kreace tanečníků obohacující hudbu a zpěv při originálním a profesionálně řízeném osvětlení – to tento večer nabízel a takový si jej na terase lodžie vychutnalo více než 250 posluchačů.

Na koncertě se podílelo i více účinkujících, než bývá obvyklé – houslisté Jitka a Ondřej Koláčných pozvali klavíristku Elišku Jenčovskou, taneční pár Lucii Lachmanovou a Michala Jirsu, za klávesami vystoupil Jan Jiterský, který byl rovněž autorem vybraných hudebních aranží, a zpěvní party patřily Veronice Vildmanové a Davidu Křížovi.

Právě s těmito zpěváky je připravována i nadcházející akci, která slibuje opět velmi originální program. Bude pozváním do světa opery, zejména pak do jeho zákulisí, kam se běžný operní divák nedostane. Co se odehrává za operní oponou mezi kulisami, kostýmy a parukami, ve víru omamné vůně pudru a líčidel, který unese člověka mezi příběhy operních dramat i komedií..? Zazní árie G. F. Händela, W. A. Mozarta (z oper Don Giovanni, Figarova svatba či Kouzelná flétna), G. Pucciniho (Gianni Schicchi), G. Verdiho (Aida, Maškarní ples), ale např. také Františka Škroupa (Dráteník), B. Smetany (z Prodané nevěsty) přednesou Veronika Vildmanová a David Kříž za doprovodu operního miniorchestru.

Za pulty s divadelními lampičkami usednou Jitka a Ondřej Koláčných, černobílé klávesy rozehraje Eliška Jenčovská. Co se děje za operní oponou, kam nohy jen tak nevstoupí, pohled nezabrousí, kam stopy běžného posluchače nevedou? A jaké je to potom na operním pódiu? To prozradí koncert Ópera na (b)ráně, který se odehraje ve třech večerech po sobě: 17., 18. a 19. září na Valdické bráně, vždy od 19 h. Vzhledem k omezené kapacitě si zakupte vstupenek v Rumcajsově ševcovně nebo rezervujte: housloveduokolacnych@gmail.com.  

 (ok)