Umělci se sešli 8. května, ujali se svých nástrojů a v sobotu veřejnosti předvedli díla, která se během takzvaného sympozia Vagon Art zrodila.

Jak ale řekl jeden z organizátorů Vít Ryška, deset bylo na sochařská díla poněkud málo. „Chtělo by to čtrnáct," pokrčil rameny. Přestože si mnohé skvosty žádaly strávit ještě několik dní ve „výhni kreativy", na chodovickém hřišti vznikly opravdu úžasné kousky.

Jedním z nich byl i výtvor Pavly Foitové-Dernerové a jejího manžela Zdeňka Foita. „Manželka má na celém díle hlavní podíl. Ona ho navrhla a vytesala hlavní část. Má znázorňovat nebe, peklo, ráj, ale bohužel se nám asi nepodaří ho dnes dokončit," řekl. A nešlo jenom o dekorativní sochu, nýbrž o barový soud.

Zeptal jsem se umělce, kde se nachází manželka, aby o skulptuře prozradila více. „Tak to já nevím. Hledejte maskáče a možná ji objevíte," odvětil.

Hledali jsme, nenašli jsme. Žádný div, sympozium Vagón Art byla totiž i oslava bohémského způsobu života. Stanovalo se, hrálo se na hudební nástroje, popíjelo se. Hlavně se ale trávil čas v přírodě.

„Jsme spokojeni s účastí a výbornou náladou. Snažili jsme se, aby skvadra umělců byla pestrá. Nakonec se tu ale sešli lidé, kteří se vzájemně znají," zhodnotil další z pořadatelů Adam Rosa, bratr Víta Ryšky.

Pětadvacítka
Do Holovous přijelo pětadvacet umělců. Aby se akce mohli zúčastnit, museli organizátorům poslat přihlášku s konceptem toho, co chtějí během deseti dní vytvořit. Občanské sdružení Prostor pro fantazii potom kreativcům poskytlo zázemí, nástroje i materiály, ať už se jednalo o pískovec, mramor, opuku, dřevo nebo třeba malířské plátno.

K financování akce přispěli sponzoři, bratři Vít Ryška a Adam Rosa a obec Holovousy. A za rok znovu? „Tak o tom pšt! Ticho. Organizace je náročná, takže o tom teď nemluvme. Uvidíme, jestli bude čas," řekl Adam Rosa.