Přestože podnázev výstavy hlásá, že se výstava bude týkat historie plováren, není tomu zcela tak. Kromě plováren se totiž budou moci návštěvníci dozvědět také informace o rybnících, hasičských nádržích a koupalištích, které byly rovněž často ke koupání využívány.

„Texty k výstavě vycházejí ze vzpomínek pamětníků, dobových zpráv a archiválií ze Státního okresního archivu Jičín. Ty například velmi dobře dokumentují historii jičínských plováren. Můžete se tak těšit na plány od městského inženýra Bedřicha Peka a Čeňka Musila, vykreslující podobu tehdejší plovárny, která byla po řadu let propojena s rybníkem Kníže," říká autorka výstavy a historička jičínského muzea Hana Fajstauerová.

close Výstava starých plavek. zoom_in Dalším zmíněným koupalištěm na Jičínsku bude Pelíšek. Ten neodmyslitelně patří k Prachovským skalám a jeho hladinu opět od letošního jara hlídá dobrý duch v podobě totemu.

Na výstavě bude pak možné vidět celý soubor snímků zachycující vznik této vodní plochy. Významná část výstavy se také bude věnovat hořické plovárně na Dachovech nebo bělohradským rybníkům Pardoubek a Hluboký.

„Bohužel ne ke všem místům se dochovalo tolik materiálů, kolik bychom chtěli, ale i tak budou připomenuty. Jedná se například o Vysoké Veselí, Starou Paku, Libáň či Železnici." dodává H. Fajstauerová.

Rekreační střediska

Na výstavě nebude chybět ani vzpomínka na nedávná 70. a 80. léta dvacátého století, ke kterým patřila tolik typická rekreační střediska jako například Jinolice, Jahodnice, Prachovské skály a středisko ROH n. p. Liaz pod hradem Pařez.

Součástí expozice je též průřez vývoje módy plavek. Nejstarší koupací úbor byl zapůjčen ze semilského muzea a je z konce 19. století. Mezi další unikáty budou patřit plavky dovezené z USA, dámské jednodílné plavky z dvacátých let dvacátého století a pánské plavky z roku 1911. Všechny trojrozměrné předměty zapůjčila řada muzeí a soukromých sběratelů.

Výstava „Rozmarná léta na Jičínsku aneb historie plováren" bude otevřena od 15. června a potrvá do 14. září. Pozor na změnu otevírací doby, v červenci a srpnu je muzeum přístupno denně od 9 do 18 hodin!   Martina Pajerová