Baševi reaguje na aktuální témata, zve na přednášky či besedy zajímavé lidi. Oni nedávají rady. Přinášejí informace, povědí, odkud pocházejí, odpoví dotazy. A pak, občane, udělej si názor. V židovské škole je asi čtyřicet židlí, můžou se i přidat. Bývá plno, Jičíňáci si zvykli chodit. I proto, že informace jsou seriózní.

Tak bylo i ve čtvrtek. U plátna stála analytička Ivana Smoleňová. Na plátně bylo napsáno Prague security studies institute. Institut bezpečnostních studií. To je její pracoviště. Nadpis zněl: „Staronové nebezpečí: Ruská propaganda a konspirační teorie". Mluvila slovensky a moudře.

Třeba o tom, jaký je rozdíl mezi ruskou propagandou a americkou. Ano, obojí je propaganda. Jen u té americké se ví, kdo mluví, za koho, a kdo to platí. A jsou uvedené zdroje. Atd. Kdo chce podrobnosti, najde si názory Ivany Smoleňové na internetu. Například v rozhovoru s Danielou Drtinovou (DVTV). K tématu propagandy pak promluvila i Terezka Dubinová. Co umí propaganda, to vysvětlila na příkladu Protokolu sionských mudrců.

„Problém současného světa je v tom, že žijeme v období velkého chaosu. Ale člověk chce řád." Diskuse byla, někdo se ptal, jiný chtěl povědět svůj názor.Ve čtvrtek v 18 hodin bude přednáška Anny Sedláčkové Po stopách poslední židovské komunity v Jičíně.    Bohumír Pocházka