Mezinárodní den památek a sídel inspiroval správy objektů ke zpřístupnění běžně nepřístupných prostor, rozšířeným prohlídkám a dalším aktivitám, kterými bude tento významný den návštěvníkům připomenut.

U příležitosti tohoto dne budou na objektech ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově, zpřístupněny prostory, kam se běžně veřejnost nepodívá na zámku v Opočně pánská koupelna, na Náchodě se chystají prohlídky půd bez výběru vstupného, na Grabštejně bude přednáška pro dospělé o Jiřím Mehlovi, ale také interaktivní prohlídka pro dětské návštěvníky, Frýdlant odkryje tajemství Jantarové komnaty.

V roce 1982 UNESCO vyhlásilo 18. duben za Mezinárodní den památek a historických sídel, jenž má upozornit a zvýšit povědomí o památkách a péči o ně, připomenout jejich hodnotu a význam z hlediska jak historického, tak kulturního, společenského a vzdělávacího.

Na Lemberku čeká návštěvníky i procházka spolu s povídáním zaměřeném na výročí 260 let od zahájení sedmileté války, jež významně zasáhla do historie Lemberka, zpřístupněna zde bude i věž. Milovníky architektury jistě osloví nabídka Hrubého Rohozce, neboť budou moci zámek prozkoumat od sklepů až po půdu. V podobném duchu se ponesou prohlídky na Slatiňanech, kde kromě běžně nepřístupných prostor budou moci návštěvníci nahlédnout i do stavebních plánů.

Příznivce ratibořického zámku čekají 16. dubna rozšířené prohlídky, kdy průvodce svůj výklad doplní o méně známé příběhy a osudy obyvatel tohoto panství.

Zamilované páry zve k návštěvě zámek v Litomyšli, kde se 16. 17. dubna koná Svatební veletrh. Kromě přehlídky šatů, účesů, líčení, květin a dalších doplňků nutných pro svatební den čeká návštěvníky i ochutnávka vína a další doprovodný program.

Na Sychrov už nyní za pohádkou

Kromě akcí, jež se váží k Mezinárodnímu dni památek a sídel, je dubnová nabídka zacílená i na rodiny s dětmi již tento víkend proběhnou na Sychrově oblíbené pohádkové prohlídky, tentokrát s názvem Princezniny hádanky. Pohádkový příběh se odehraje v zámeckých komnatách a děti budou do poslední chvíle napnuté, zda opravdu všechno dobře dopadne tak, jak to má v pohádkách být.

Víte, že pohádka může být i interaktivní zábavou? Při sledování televize to asi nejde, v kině také ne, v divadle snad, ale na zámku rozhodně! Pokud vás zajímá, jaké hádanky si princezna připraví a komu je uloží, přijeďte se podívat. Prohlídky po oba dva dny v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Prodej vstupenek pouze na portále www.evstupenka.cz.