Přátelé Erbena brání rodáka srdcem i duší

Srdcem i duší je Klub přátel K. J. Erbena s významným rodákem tohoto kraje. A městu i okolí to dávají náležitě znát. Každý rok si ho připomínají, dělají výlety tam, kam při psaní svých děl během toulek zabrousil a po pětiletém úsilí se jim podařilo získat dotaci na stezku Karla Jaromíra Erbena, která bude jistě hojně navštěvována školami i veřejností.

„Pět kilometrů dlouhá trasa připomene činnost i dílo Erbena. Na cestě bude Polednice i mateřídouška a také popraviště,“ vysvětlila jedna ze 62 členů spolku Zdeňka Nováková. Na počest známého autora pořádají i výlety. Jedním z nich je připomenutí významného setkání v roce 1899 nejen Jaroslava Vrchlického a Karla Václava Raise, aby už tehdy odhalili Erbenovi pamětní desku na jeho rodném domě.

Jeho život už příští rok přiblíží právě zmíněná naučná stezka. Zastavení, odkud obdivoval myslí i perem krásy zdejšího kraje, budou moci vidět turisté. „Být na těchto místech opravdu bere za srdce,“ dodala Nováková.

I když Erben zemřel v roce 1870, stále žije v srdcích jeho spřízněných duší. Město Miletín tak zazní pokaždé, když se ve školních lavicích o známé osobnosti učí.

Miletín: ochotníci hrají už 182 let

Už 182 let existuje Divadelní soubor Erben Miletín, který také pořádá dvě významné přehlídky za rok. Kromě soutěžního Miletínského jara je to také Divadelní Erbenův Miletín, jehož 14. ročník vyvrcholí příští víkend premiérou hry Postel pro Anděla pod taktovkou Jiřího Kněžourka.

Soubor má přibližně 50 členů, z toho zhruba 25 stálých aktivních herců. „Pořádáme dvě přehlídky. Vítěz Miletínského jara postupuje do Vysokého nad Jizerou na každoroční Krakonošův divadelní podzim,“ vysvětlil předseda rady sdružení Martin Hlavatý s tím, že jarní akci podporuje nejen kraj, ale i ministerstvo. Bez podpory a pomoci Stanislava Friedricha, hospodářů, rady a souboru by to prý však také nešlo.

Poslední nazkoušený kus a zároveň 527. premiéru souboru mohou diváci vidět v sobotu 12. prosince od 19.30 hodin v Sousedském domě na náměstí. Vše o souboru naleznete na internetových stránkách dserben.miletin.cz

Muzeum mapuje historii divadla

Výstava celorepublikového významu, letité pátrání po historii amatérského divadla v České republice, spolupráce s Národní galerií v Praze a Národním muzeem i chystaná kniha o malovaných oponách u nás. To všechno znamená sdružení Muzeum amatérského českého divadla Miletín.

Na jaře by se navíc očím veřejnosti měla předvést výstava v šesti místnostech zdejšího zámku, kde návštěvníci uvidí historii divadla od jeho počátků.
„Mapuje posledních 220 let divadla. Už nyní putuje jedna výstava po republice, toto ale bude stálá výstava. Na začátku roku 2011 by se navíc měla předvést v Národní galerii v Praze,“ vysvětlil Miloslav Hýbner ze sdružení.

Díky úsilí tohoto spolku neupadnu v zapomnění například historické fotografie, Tylovy kalamáře a další potřeby, malované opony i vývoj divadla od masopustních průvodů. Vše o sdružení naleznete na webu miletin.amaterskedivadlo.cz/sdruzeni.